07.10.2011
»Vranci« najbolji žiriju, a »Lolo moja« publici
Jedna od najvećih glazbenih manifestacija vojvođanskih Hrvata, Festival bunjevački pisama, održana je prošloga petka u subotičkoj Dvorani sportova. Nekoliko stotina nazočnih u dvorani, te oni koji su festival pratili preko televizije K23 ili na valovima Radio Subotice, imali su prigodu čuti ukupno 16 novih pjesama skladanih u duhu glazbene tradicije bunjevačkih Hrvata u Bačkoj. Osim izvođača iz Subotice i okolice, na jedanaestom izdanju festivala nastupili su izvođači i autori iz Sombora, Đakova i Požege.
»Evo opet šorom vranci jure« autora glazbe i teksta Tomislava Vukova iz Subotice pobjednička je pjesma po ocjeni stručnog žirija. »Vrance« je izveo ansambl »Hajo«, dok su aranžman potpisuju Tomislav Vukov i Marinko Piuković.
»Pjesma je nastala brzo i spontano, budući da u njoj ima dosta osobnog. To je zapravo priča koju sam doživio u djetinjstvu. Volio bih da pjesma zaživi i izvan festivala, među publikom, koja je jedino pravo mjerilo«, izjavio je za HR Tomislav Vukov.
Drugo mjesto osvojila je Nela Skenderović, autorica glazbe za pjesmu »Da si pored mene ti« koju je izvela Antonija Piuković. Prema odluci stručnog žirija, treće mjesto osvojio je Miroslav Letović, autor glazbe za pjesmu »Snovi o ljubavi« koju je izvela Tamara Štricki.
Prema glasovima publike, najbolja pjesma je »Lolo moja«. Autor glazbe je Vojislav Temunović, tekst je napisao Stipan Bašić Škaraba, a izvele su je Bernadica Vojnić Mijatov i ŽTS Korona, koje su proglašene i kao najbolje debitantice.
Bernadica Vojnić Mijatov iz Tavankuta je scensko iskustvo stjecala sudjelujući ranije na Dječjoj smotri pjevača i zborova, koju također organizira HGU »Festival bunjevački pisama«. »Ovo je nešto zbilja posebno, prilika da pokažem svoje emocije. Izvodeći ovu glazbu, osjećam se nekako na svome«, kaže mlada sudionica, inače učenica 3. razreda gimnazije.
Nagradu za najbolji aranžman dobio je Miroslav Letović za pjesmu »Kada ljubav kaže zbogom«. Priznanje stručnog žirija za najbolju interpretaciju pripalo je Vedranu Kujundžiću za pjesmu »Ivana«. Nagrada za najbolji neobjavljeni tekst uglazbljen za festival osvojio je Marjan Kiš za pjesmu »Djevojčin san«.
Jedan od zanimljivijih nastupa imala je klapa Slavonica iz Đakova, koja je izvela skladbu »Bunjevačka mati« Marinka Žeravice u aranžmanu Pere Ištvančića. »Naš je cilj slavonsku pjesmu izdići, da u formi klape možda bude više slušana«, kaže Zoran Ušković, voditelj klape Slavonica. »U Subotici se osjećam kao doma, jer se ista tamburaška glazba sluša i sklada ovdje i u Slavoniji«.
Iz Hrvatske je stigao i Orljava bend, iz Pleternice kod Požege. Bend postoji sedam godina, a osim u Hrvatskoj nastupali su Mađarskoj i Austriji. »Došli smo preko osobnih kontakata. Skladbu koju smo spremili nismo mnogo prilagođavali, jer je tamburaška glazba na ovim prostorima dosta slična. Subotički festival je odličan i vjerojatno ćemo doći opet«, kaže Antun Marić iz ovoga benda.
Ističući zadovoljstvo prikazanim, član Organizacijskog odbora Festivala bunjevački pisama Vojislav Temunović smatra kako manifestacija ima svoju budućnost.
»Ove godine smo imali petero debitanata, javljaju nam se novi skladatelji. Glas o festivalu pročuo se i u Hrvatskoj. Tako da, s obzirom na našu misiju očuvanja i popularizacije bunjevačke pisme, možemo biti zadovoljni«, kaže Temunović.
Kada je glazba u pitanju, kažu kako o ukusima ne vrijedi raspravljati. No, s obzirom na (velikim dijelom volontersku) istrajnost organizatora, solidnu razinu produkcije, ali i solidnu posjećenost ove manifestacije, Festival bunjevački pisama pokazuje se kao ozbiljna institucija za očuvanje, ali i unapređenje tamburaške glazbe po kojoj su vojvođanski (bački) Hrvati – kako u stereotipima drugih, ali i u realnosti – poznati.