Dopisnici

Ne­u­ređeno gro­blje go­rući pro­blem

VAJSKA – U protekloj godini, po odlukama Savjeta MZ Vajska, u naselju je izgrađeno 583 kvadratnih metara pješačkih staza, s tendencijom nastavka gradnje u sljedećem razdoblju. Skinut je višak zemlje sa bankina u duljini od 14.542 metara, a bankine, križanja i parkirališta su nasuti tucanikom. U cilju zaštite i uređe-nja životnog okoliša, uklonjena su sva »divlja« smetlišta, a uvedeno je i stalno dežurstvo komunalnih redara, u cilju sprječavanja stvaranja novih. Na potezu oko motela »Provala«, na bivšem pašnjaku, zasađeno je 1.000 sadnica medonosnog bagrema, i postoji realna mogućnost da se ove godine zasadi još jedan broj novih sadnica. Osim toga očekuje se da će u sljedećem razdoblju biti riješen gorući problem – rekonstrukcija niskonaponske mreže, kako bi se u selu poboljšala kvaliteta električne struje. Po riječima Ivana Kontre, tajnika MZ, Vaištance očekuje rješavanje još jednog krupnog problema: »U selu imamo dva groblja – staro seosko i novo pravoslavno. Staro groblje je prilično neuređeno, puno toga bi trebalo urediti po uzoru na novo pravoslavno. Do sad smo uredili prilazni put i uveli vodu, a pred nama je godina u kojoj namjeravamo, na inicijativu pojedinih članova Savjeta MZ, pokrenuti pitanje izgradnje kapele. Trebalo bi formirati organizacijski odbor, koji bi bio sastavljen od predstavnika svih relevantnih institucija u selu. Mogu reći da smo mi, katolici u Vajskoj, prilično inertni, da ne kažem uspavani, pa je potrebno naći način za buđenje svijesti i samosvijesti. Volio bih da u ovoj akciji sudjeluje i vlč. Josip Kujundžić. Nadam se da će Vaištanci prihvatiti ovu inicijativu i da ćemo uspjeti u nakani, na dobrobit svih žitelja u selu.

Najave

14. 02. Solistički koncert na orguljama

14. veljače 2026.

U subotu, 14. veljače u bazilici sv. Terezije Avilske u Subotici s početkom u 20 sati održat će se Solistički koncert na orguljama koji će izvesti Alen Kopunović Legetin.

14. 02. Petrovaradinski karneval

H. R. | 14. veljače 2026.

HKPD Jelačić organizira Petrovaradinski karneval, koji će biti održan u subotu, 14. veljače, s početkom u 13 sati. Karnevalska kolona, kako navode organizatori, kreće od ulaza u Molinarijev park.

15. 02. Prelo sićanja 2026.

H. R. | 15. veljače 2026.

Hrvatski kulturni centar Bunjevačko kolo i Katoličko društvo Ivan Antunović iz Subotice organiziraju 16. Prelo sićanja koje će biti održano u nedjelju, 15. veljače.

14. 02. – 15. 02. Mačkare u Golubincima

H. R. | 15. veljače 2026.

Mačkare 2026. bit će održane 14. i 15. veljače u Golubincima, u organizaciji mjesnog HKPD-a Tomislav. 

17. 02. Surčinske mačkare

H. R. | 17. veljače 2026.

Hrvatska čitaonica Fischer iz Surčina organizira u utorak 17. veljače mačkare u svojim prostorijama (prostorije Župe Presvetog Trojstva u Surčinu, Vojvođanska 283). Mačkare počinju u 18 sati, a bit će organizirana i tombola.

19. 02. Predstavljanje knjige poezije Miljokaz vlastitosti Katarine Čeliković

H. R. | 19. veljače 2026.

Hrvatska čitaonica Subotica priređuje predstavljanje pjesničke zbirke Miljokaz vlastitosti Katarine Čeliković u četvrtak, 19. veljače s početkom u 18 sati u Gradskoj knjižnici Subotica.

20. 02. 78. Znanstveni kolokvij ZKVH-a: O morfologiji govora Hrvata Bunjevaca u Donjem Tavankutu

H. R. | 20. veljače 2026.

Uoči Međunardnog dana materinskog jezika Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 78. znanstveni kolokvij na temu O morfologiji govora Hrvata Bunjevaca u Donjem Tavankutu, koji će se održati u petak 20. veljače s početkom u 18 sati u Galeriji Prve kolonije naive u tehnici slame u Donjem Tavankutu (Marka Oreškovića 3).

30.01. - 01.06. Snimi kratki film mobitelom o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

(ZKVH) | 1. lipnja 2026.

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata raspisuje nagradni natječaj za učenike srednjih škola

SNIMI KRATKI FILM MOBITELOM O MATERIJALNOJ KULTURNOJ BAŠTINI HRVATA U SRBIJI 

Predstavite materijalnu kulturnu baštinu svoje sredine!

Natječaj traje od 30. siječnja 2026. do 1. lipnja 2026.