29.07.2011
Monoštorski bungalovi
Zbog okruženosti sela vodom i šumom, Bački Monoštor prava je atrakcija za ljubitelje prirode i rekreacijskog odmora. Omiljeno mjesto za provođenje slobodnih dana Monoštoraca, kao i onih iz okolice, jest vikend naselje oko sela.
Manje ili više udaljene, poludivlje ili urbanizirane, na kanalu ili Dunavu i Dunavcu – za sve ukuse, tu su vikendice, u selu zvane – bungalovi. Ukoliko netko nema svoj bungalov, ima ga sigurno netko od susjeda ili prijatelja, pa se vremenom već naprave aranžmani i raspored korištenja ovih objekata, a najveselije je ipak kada se okupi veliko društvo, pa se potpali vatra, pripremi neki dobar ručak i zalije dobrim vinom. S obzirom na ekonomsku krizu, čije posljedice manje ili više svi osjećamo, vikendice su zamijenile ljetovanja na moru, jer imaju sve potrebne elemente – prelijepu prirodu, čistu vodu za kupanje, sunce, izobilje hrane i pića, mogućnost isključivanja od svakidašnjih poslovnih obveza...
Bački Monoštor u svojoj okolici broji nekoliko vikend naselja: Dondo, Adica, Opaljenik, Na kanalu kod Brodoremonta, Štale, Vodica...
Za ljubitelje netaknute prirode najintrigantnije je vikend naselje Dondo. Da bi se stiglo do njega, potrebno je proći kroz romsko naselje, prijeći most prijeko Dunav-Tise, dosta se voziti (ili pješačiti) kroz šumu, ići malo nasipom i tada se spustiti do bungalova, među kojima se čuje jedino cvrkut ptica i pjesma zrikavaca. Bez struje (naravno, ponetko ima mini agregat), uz svjetlo svijeće ili petrolejke, u kolovozu i rujnu, noću se ovdje fantastično čuje rika jelena, koji su vam tu, u najbližem susjedstvu. Preko dana se možete voziti čamcima, pa tako stići i do samog Dunava, onako velikog i moćnog, možete pecati ribu, a ako vam se posreći, od ulovljene ribe spremiti i svoj ručak. Posebnu čar ovom mjestu daje čuvena »Čarda kod Švabe«, s pogledom na vodu, u opuštenom ambijentu, uživa se u hladnom napitku, a ukoliko želite, gazda će vam spremiti i fantastičan riblji paprikaš ili ispeći ribu na tanjurači, onako kako se to radi u Monoštoru. Kad god se ide na Dondo, mora se svratiti do Švabe, popiti piće, pozdraviti domaćina, saznati novosti iz naselja, pa onda krenuti svojim putem. Obično, Švaba ima i neobičnog ljubimca, koji je miljenik svih gostiju i stanara Donda. Divljač, osobito divlje svinje, je ovdje toliko pitoma i naviknuta na ljude, pa je svim ljubiteljima ovog mjesta bila dobro poznata na primjer, krmača Ljubica, vepar Miško, kao i mnogi drugi.
Adica je vikend naselje na obali Kanala Dunav-Tisa-Dunav. Simpatične vikendice nanizane su pored kanala, s lijepo pokošenom i uređenom okućnicom, a dio naselja se čak zove i Beverli Hils, sve s pločom pored puta. Vlasnici vikendica osnovali su i udrugu koja je angažirana na uljepšavanju naselja, pa je podignuto dječje igralište, uređen put, a u planu su još mnogi projekti. Ovdje su vam susjedi relativno blizu, pa možete skupa navečer sjediti uz vatru i pripremati večeru, slušajući glazbu s tranzistora. Čamcem se može prijeći na drugu obalu kanala, kada vam dosadi kupanje, pa poslije malo šetnje, stižete i u vikend naselje Štale, slično Dondu. Otud se može dalje produžiti ponovo čamcem, vozeći se Dunavcem, pa stići do prave divlje čarde »Štuka«, na koju se stiže jedino ovim prijevoznim sredstvom, biciklom ili motorom.
Najbliže selu je vikend naselje Opaljenik. Smješteno je uz Veliki bački kanal, većina vikendica ima struju, pa se može uživati u prirodi uz blagodati modernog života. Skoro svaka vikendica ima i svoj mali mol, s kojega se peca, skače u vodu ili na kome se sunča.
Za sva navedena naselja, zajednički je onaj poseban osjećaj povezanosti s prirodom koji vas obuzme čim kročite u zelenilo, kada vam se pluća napune svježim zrakom i kada postanete svjesni ljepota koje su vam tu blizu, na pet do trideset minuta udaljenosti od sela, a ipak čine poseban svijet koji funkcionira po vlastitim pravilima, koja čovjek polako zaboravlja.
Razvojem turizma u selu, pored navedenih sadržaja, javljaju se i novi, pa se za goste organiziraju vožnje fijakerom ili zapregom do vikendica, izleti biciklima, organizirani ručkovi, gdje gosti sami mogu sebi pripremiti objed, pekući slaninu na ražnju ili ribu na tanjurači, a ta riba je upravo ulovljena tu, pred njihovim očima izvađena iz vode.