Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Devet načina da zaštitite svoje dijete od alergija

Većina ljudi je upoznata s alergijama, o tome što riječ alergija znači te kako i zašto do nje dolazi. No, evo nekoliko savjeta kako zaštititi svoje dijete od alergija.
Iako se sklonost alergijama nasljeđuje, postoji nekoliko stvari koje možemo učiniti kako bismo umanjili vjerojatnost za nastanak alergija, te ublažili tegobe koje alergije kod djeteta izazivaju: 
1. Bez alergena i u maternici. Osobito ako u obitelji postoji sklonost alergijama, možete umanjiti rizik da dijete razvije alergije tako da smanjite izloženost alergenima tijekom trudnoće. Ovo se posebno odnosi na alergije na hranu. Izbjegavajte hranu koja je visoko alergena: lješnjaci, jaja, kravlje mlijeko i školjke (ponekad čak pšenica i soja).
2. Dojite svoje dijete. Pojava astme i drugih alergija rjeđa je u dojene djece. Dojite često i što duže da biste zaštitili svoje dijete. Američka akademija pedijatara i WHO preporučuju dojenje kao idealnu prehranu prvih 6. mjeseci života. Majčino mlijeko sadrži protektivna IgA antitijela koje dojenačka crijeva ne sadrže. IgA antitijela smanjuju pojavljivanje nutritivnih alergija. Nažalost, ne postoji dovoljno dokaza da dojenje sprječava razvoj alergije kasnije u životu. Ono međutim, odgađa pojavljivanje nutritivne alergije odlaganjem izloženosti dojenčeta onoj hrani koja može uzrokovati alergiju. Uključivanjem krute hrane nakon 6. mjeseci starosti ili kasnije, također se može produljiti period bez alergije kod djeteta.
3. Odgodite uvođenje u prehranu hrane koja može izazvati alergijsku reakciju. Mliječne proizvode, osobito kravlje mlijeko, ne treba davati djetetu do godinu dana starosti. Odgodite lješnjake, bjelanjak i školjke do napunjene dvije godine.
4. Očistite sobu u kojoj dijete spava. Redovito čišćenje i provjetravanje prostorije u kojoj dijete spava smanjit će prisutnost alergenih čestica u zraku. 
5. Dječji krevetić bez alergena. Uklonite čupave punjene životinje i plišane igračke iz dječjeg krevetića, izbjegavajte vunene i pernate jastuke i pokrivače. Isprobajte antialergijske jastuke i navlake za madrac. Izazvati alergiju može i daska krevetića ako je u proizvodnji obrađena formaldehidom. Provjerite kod proizvođača je li namještaj vaše spavaće sobe napravljen od drveta obrađenog formaldehidom.
6. Pušenje je zabranjeno! Nemojte dopustiti pušenje u vašem domu ili u blizini djeteta. Sada kad ste postali roditelj i vi imate dobar razlog da se riješite ove ograničavajuće navike. »Ali ja pušim samo vani«, možda ćete racionalizirati – svejedno, unosite alergene iz dima na kosi ili odjeći i izlažete njima dijete dok ga grlite i mazite. Mogli biste se, vrlo pristojno, izgovoriti na vašeg liječnika: »Naš liječnik kaže da je ona vrlo alergična na duhanski dim«.
7. Odgodite odlazak u jaslice ili vrtić. Istraživanja pokazuju da djeca u vrtićima češće obolijevaju od respiratornih infekcija (upala uha, sinusa, astma) koje mogu pogoršati alergije. Utjecaj vrtića na alergije ovisi i o drugim čimbenicima kao npr. koliko djece boravi u koliko velikom prostoru i koliko vremena djeca provode vani. Ako je moguće izaberite vrtić koji pohađa manje djece i koji ima veće prostorije, te vrtić u kojem djeca mnogo vremena provode vani.
8. Dom smješten daleko od alergena. Ako vam dijete pati od alergija i imate alergija u obitelji, pri izboru lokacije za dom trebate izbjegavati:
· Blizinu autocesta ili prometnica na kojima se odvija vrlo gust promet.
· Blizinu površina na kojima raste korov poput ambrozije.
· Područja sa stablima čiji pelud izaziva alergije.
· Starije kuće s vlažnim i pljesnivim prostorijama.
· Vlažne podrumske stanove.
9. Očistite nosić. Nos je ulaz za alergene. Neka vam postane navika svakodnevno čistiti dječji nosić fiziološkom otopinom ili sprejevima koji sadrže morsku vodu.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika