13.04.2007
Gibaračka tucijada
Četvrtu godinu za redom »Zavičajna udruga Gibarčana« i Nogometni klub »Gibarac 9« organiziraju u Čepinu, u prostoru Hrvatskoga doma manifestaciju zvanu Tucijada koja okupi stotinjak, dvjestotinjak Gibarčana i njihovih prijatelja, a smisao je manifestacije očuvati sjećanje na Gibarac i blagdan Uskrsa, jer je iz maloga mjesta u Srijemu s manje od tisuću žitelja raseljeno tijekom Domovinskoga rata gotovo 90 posto gibaračkih Hrvata u 66 gradova i sela diljem Hrvatske, od kojih je gotovo polovica u Slavoniji, u Osijeku i okolici, dok je najviše gibaračkih obitelji, njih 46 u Poganovcima, gdje su Gibarčani sagradili novu katoličku crkvu posvećenu sv. Ivanu Nepomuku, svecu kojega su slavili i u rodnome Gibarcu.
I DALJE GIBARČANI: »Lijep je to običaj«, sa sjetom kaže Mata Barišić, dopredsjednik Zavičajne udruge Gibarčana, »jer Uskrs je najljepši i najveći kršćanski i katolički blagdan, a mi u Gibarcu osobito smo se spremali za taj nadnevak, počevši od Korizme, koja je i inače u znaku priprave za Uskrs, a posebice Cvjetnice, kada smo na šoru pucali kokice i djevojkama darivali patrice od kokica, igrali žabe – labe i kokošje šetnje, pa običaji Velikoga četvrtka, kada se vežu zvona pa smo okretali klepetaljku, zatim Veliki petak, kada smo čuvali Isusov grob i Velika subota, kada smo u crkvenu portu išli po vatru a mame poslije na toj vatri kuhaju svetenje, šunku, kobasicu i suhi jezik i jaja. A na Uskrs se lijepo spremimo pa idemo čestitati kod rodbina, i svagdje dobijemo šareno jaje u raznim tehnikama, od broče do svilopis tehnike, šarano voskom na crnoj podlozi sa crvenom i žutom bojom. E onda idemo na veliku misu i slavimo Isusovo uskrsnuće, a poslije mise tucamo se šaranim jajima pred crkvom i na Krstini, a cijeli se šor šarenio od ljusaka od jaja. U znak sjećanja na takav blagdan Uskrsa, evo okupljamo se već nekoliko godina, da ta sjećanja prenesemo na naše mlade, koji su svi odreda rođeni u Osijeku, Našicama, Slatini, Virovitici ili Zagrebu, a mi ih i dalje zovemo Gibarčanima«.
I Dragan Pavlović, predsjednik NK Gibarac 95. i jedan od inicijatora ove lijepe manifestacije, rado se sjeća Uskrsa u Gibarcu. »Moj je otac bio tutor i svi smo redovito išli u crkvu, ali Uskrs je nešto posebno. Poslije sam igrao nogomet, a u Gibarcu je nogomet doslovce bio najvažnija sporedna stvar na svijetu, pa smo se poslije utakmice tucali šaranim jajima, posebice ako te nedjelje pobijedimo, a pobjeđivali smo često. Zato smo i ovdje osnovali nogometni klub i stalno smo u samom vrhu naše natjecateljske skupine a mi smo u II. županijskoj ligi Osijek. U znak sjećanja na Uskrs u Gibarcu, već četvrtu se godinu okupljamo ovdje u Čepinu, a napravimo i zabavu i natjecanje, pa tako i ove godine imamo natjecanje u tucanju šaranim jajima u četiri kategorije, za najmlađe, za pionire, za senior i za veterane, imamo i igru za djecu ‘baba-dule‘, razbijanje šarenih jaja šibom, a zašto se to tako zove, doista ne znam. Zahvaljujem općini Čepin, koja nam iziđe u susret glede dvorane, a zahvaljujem i brojnim sponzorima, jer za sve natjecatelje imamo vrijedne nagrade«.
GOSTI S RAZNIH STRANA: Okupe se Gibarčani s raznih strana, pa je Marica Fišerova došla iz Šida, gdje i danas živi s obitelji, i rado se sjeća Uskrsa u Gibarcu. »Ta kako se na bih sjećala. Za Uskrs se svaka djevojka morala ponoviti, pa se lijepo počešljamo pa svi u crkvu, pjevamo na misi, a poslije mise tucamo se šaranim jajima na Krstini, a sva se Krstina šareni od naših vezenki i od ljusaka od jaja. Odem još ponekad do mojih u Gibarcu, ali tamo nema više ni Krstine, ni pjesme djevojačke ni šaranih gibaračkih jaja«.
Za dobro raspoloženje Gibarčana zadužen je bio Bager-bend iz Čepina, a frontmen Drago Bagarić kaže da se rado druži s Gibarčanima, zahvaljujući prije svega prijatelju Šimi Vidikaviću.
Branko Čalić je rođeni Slavonac, živi i radi u Tenju a s Gibarčanima se druži posljednjih desetak godina. »Kod nas u Tenji ima desetak obitelji Gibarčani i sve su to divni ljudi, posebice moj Tuna Kopić zvani Zele, a on je mene i suprugu pozvao na ovo druženje s Gibarčanima, evo prvi puta, ali vjerujte mi, ne i posljednji. Čuli smo da imate odličan zimski skup Gibarčana i svakako ćemo doći, majstori ste za zabavne sadržaje«.
Kako je manifestacija dijelom imala i natjecateljski karakter, na veselje djece ali i svih nazočnih, polupano je više stotina jaja, a pehare za osvojena prva mjesta osvojili su Dario Milanović u kategoriji mališana, Mario Milanović u kategoriji pionira, Snježana Milanović u kategoriji Seniora, i moram vam otkriti, radi se o obitelji Milanović iz Osijeka.
U kategoriji veterana pehar je dobio Josip Krstić iz Čepinskih Martinaca, dok je u natjecanju baba – dule pobjedila Ena Bilandžija (7) u ženskoj i Mario Tomić (11) u muškoj konkurenciji. Kao najljepše šarano jaje izabrano je jaje u svilopis tehnici Vere Kopić, a nagradu za najveća jaja podijeli su Josip Krstić i Branko Majačić iz Poganovaca.