Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Utemeljene kritike ili benigni povod?

Odbor HNV-a za informiranje je prošloga tjedna reagirao na prilog o književniku Vojislavu Sekelju prikazan u emisiji na hrvatskom »TV Tjednik« koja se emitira na subotičkoj televiziji YU ECO. Na sjednici koja je sazvana u ovom povodu, predsjednik Odbora Milovan Miković je ocijenio kako su u prilogu prikazane nekontrolirane emocije književnika što narušava etiku novinarske profesije, te izrazio nezadovoljstvo spram ovakvog prikaza jednog hrvatskog književnika. U takvom stanju, kako je naveo Miković,  sugovornik je bio manipuliran i iznio je niz netočnih tvrdnji o aktivnostima hrvatske zajednice. Podsjetimo, u tom kontekstu Miković je netočnim ocijenio Sekeljeve tvrdnje da hrvatska zajednica nema nikakav intelektualni kapacitet, kao i da NIU »Hrvatska riječ« nema kvalitetnih kadrova.
Također, Miković je predložio da se na sljedećoj sjednici Izvršnog odbora Vijeća tragom ovih informacija raspravlja o uređivanju emisije »TV Tjednik« i da se na sljedećoj sjednici HNV-a predloži povjeravanje produkcije ove emisije NIU »Hrvatska riječ«, koja ju je producirala dvije godine i pol godine, odnosno do konce prošle godine, kada ju je preuzeo producirati HNV.
NISAM IZMANIPULIRAN: U povodu spomenutog reagiranja, književnik Vojislav Sekelj u izjavi za naš list kaže kako se ne smatra izmanipuliranim, te dodaje da mu ne treba »drveni advokat«. »To što sam rekao je moje osobno mišljenje, a jesam li ja u pravu izvolite prosuditi sami. Činjenica je da je intelektualna dimenzija u hrvatskoj zajednici, pa i u Subotici, na vrlo niskoj razini već dugi niz godina. Što mi kažemo da imamo 130 ‘akademika’ (članova Hrvatskog akademskog društva sa sjedištem u Subotici, pr. a.), Francuska ih ima 110. Što se tiče onoga što sam rekao o ‘Hrvatskoj riječi’, mislim da ste prije svega kadrovski vrlo skrom-ni, ima vas pet-šest ljudi... Na to sam mislio. O koncepciji lista, a to sam rekao i to ću uvijek potvrditi, mnogo je zastupljena folklorizacija. Nemam ja ništa protiv folklora kao folklora, ali u novinama ako nije Prelo onda je Dužijanca, ako nije Dužijanca u Subotici, onda je u Somboru... Glede nakladničke djelatnosti ‘Hrvatske riječi’ to je lijepo, opsežno jest, ali činjenica je da mi nemamo nijedan ozbiljniji prikaz izvan Subotice. Gospodin Miković piše recenziju i piše prikaz u ‘Hrvatskoj riječi’, pa neka nađe nekog kritičara da to napiše. Nisu li to činjenice? Na književnoj večeri Petka Vojnić Purčara i Jasne Melvinger u Subotici bilo je šesnaest gostiju, pa zar to nije sramota? Neka se oni zapitaju jel’ je to bruka intelektualna?«, objašnjava Sekelj. 
KOMENTAR KRITIKA: Upitan za komentar kritika upućenih na spomenuti prilog, urednik emisije »TV Tjednik« Dragan Jurakić nije htio dati izjavu za naš list, već je najavio kako namjerava »iskoristiti svoje pravo odgovoriti pismenim putem«. 
Neku vrstu komentara uspjeli smo dobiti od člana IO HNV-a zaduženog za informiranje Mate Groznice, s obzirom da je napomenuo kako o tome nije ni od koga službeno obaviješten, jer priopćenje ili zapisnik sa spomenute sjednice nije dostavljen u Ured HNV-a, kao i da ne može komentirati »kuloarske priče ili napise iz medija.« »Ne mogu vjerovati da se Odbor za informiranje HNV-a sastaje tako benignim povodima, a da se nije sastao prilikom ulaska u privatizaciju lokalnih elektroničkih medija ili glede raspisivanja natječaja za dodjelu regionalnih i lokalnih frekvencija, jer to bi trebali biti prioriteti u ovom momentu«, dodaje Groznica.
Na pitanje zbog čega je nakon 125 emisija, »TV Tjednik« povjeren drugoj produkciji i uredniku, Groznica kaže: »NIU ‘Hrvatska riječ’ je odustala od produciranja te emisije koncem prošle godine, uz obrazloženje da je prestalo financiranje iste putem nekog projekta, te istu stavilo Izvršnom odboru HNV kao ‘vruć krumpir’, kao da je posao IO HNV-a produciranje takvih emisija. Stav IO je bio i ostao da se koliko je god moguće podrži svaki napor koji ide u smjeru očuvanja identiteta našega naroda, te su s tim u svezi i pokušali spriječiti gašenje ove emisije. Želeći da se ne prekine produkcija ove emisije, javila se nekolicina entuzijasta koji su prihvatili dalje raditi i uz suglasnost i potporu IO to je tako i započelo. U svakom slučaju, mi ćemo vidjeti u IO što i kako će dalje s emisijom biti i o tome će se očitovati vijećnici HNV-a. Hoće li i u kom obliku ta emisija nastaviti postojati, svakako vam ne mogu reći, a kao što rekoh posao IO i nije da se bavi produciranjem«, rekao je Groznica.
PROMAŠENI SADRŽAJI: S kritičkim tvrdnjama Odbora HNV-a za informiranje slaže se Zvonimir Perušić, direktor NIU »Hrvatska riječ« koja je do početka ove godine producirala »TV Tjednik«. »Sadašnji problem emisije ‘TV Tjednik’ školski je primjer kako se za kratko vrijeme može upropastiti ono što je netko drugi gradio godinama. Ovaj problem potječe od momenta kada je njeno uređivanje preuzela osoba koja očigledno nije najbolji poznavatelj niti profesije, niti hrvatske nacionalne zajednice. Nemam ništa protiv da Dragan Jurakić uređuje TV emisiju za Hrvate u Vrbasu, ako oni to žele, ali emisiju za Hrvate u Subotici trebalo bi prepustiti onima, koji tu žive i poznaju materiju. U protekla tri mjeseca u toj je emisiji bilo promašenih sadržaja, pogrešnih i nebitnih sugovornika, pri čemu su mnoge važne informacije redovito izostajale. Dešava se i da isti prilog kruži po različitim emisijama, od HTV-ovih programa, preko ‘Prizme’ na Televiziji Vojvodine, do ‘TV Tjednika’, tako da neke događaje vidimo tri puta, a neke niti jednom. Izbor suradnika emisije također je problematičan, a s novim urednikom odbili su surađivati svi prethodni suradnici ‘TV Tjednika’. Trebalo bi ih pitati zbog čega«, kaže Perušić dodajući kako je u prethodne dvije godine, dok je producent »TV Tjednika« bila NIU »Hrvatska riječ«, termin bio odličan a emisija bila dobra, dok »sada imamo loš termin i lošu emisiju«.
Emisija je u prethodne dvije i pol godine, do prelaska u produkciju HNV-a, financirana uz potporu Hrvatskog nacionalnog vijeća, Vlade Republike Hrvatske i Ministarstva kulture Republike Srbije, sredstvima odobrenim po natječajima. »Pred kraj 2006. godine ta su sredstva potrošena i mi smo tražili mogućnost da se premosti financiranje emisije, do raspisivanja novih natječaja, koji su najavljeni za proljeće ove godine, a tad su odista i raspisani. Dakle, trebalo je naći prijelazno financiranje za samo dva-tri mjeseca. Nažalost, zbog određenih nesporazuma do toga rješenja nismo došli, pa je uređivanje emisije povjereno onome, tko pruženu šansu očito nije znao iskoristiti«, kaže Perušić objašnjavajući razloge zbog kojih je »Hrvatska riječ« prestala producirati ovu emisiju.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika