Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Za rekonstrukciju, adaptaciju i dogradnju, a ne rušenje

Jedina hrvatska parlamentarna stranka u Srbiji, Demokratski savez Hrvata u Vojvodini, traži da se zgrada Narodnog pozorišta – Nepszinhaz – Narodno kazalište sačuva i da se na njoj obavi rekonstrukcija, adaptacija i eventualna dogradnja, kako je to prvobitno bilo i predviđeno. 
»DSHV najoštrije prosvjeduje protiv rušenja dviju trećina zgrade Kazališta u Subotici«, navodi se u priopćenju od 23. ožujka i traži da »Skupština Općine ili predsjednik Općine naruči alternativni idejni projekt zgrade kazališta, od za to mjerodavne institucije, koja čuva kulturnu baštinu od iznimnog značaja na republičkoj razini, koja će se svojim gabaritom i izgledom uklopiti u zaštićenu jezgru grada, kao i da se takav projekt prikaže javnosti, kako bi se građani mogli odlučiti između dviju alternativa«.
DSHV traži i »da se cijeli proces oko izgradnje i odlučivanja u vezi budućeg kazališta vrati u redove Skupštine Općine, da projekt prođe sve faze koje su predviđene Zakonom o planiranju i izgradnji, a to znači prihvaćanje programa, javni prikaz projekta na koji se mogu davati primjedbe u pisanoj formi, javni sastanak komisije za planove, zatvoreni sastanak komisije za planove s odgovorima na pristigle primjedbe i kao takav materijal da se nađe na dnevnom redu Skupštine Općine Subotica na odluku«.
U priopćenju se dalje navodi kako stranka smatra neodrživim da se tako ogromna ulaganja vrše u jedan objekt, a da Skupština Općine o tome nije ni raspravljala, »a isto tako smatramo neodrživim da se zgrada Kazališta ruši, a da novac u cijelosti nije osiguran, te objektivno postoji opasnost, da ćemo godinama imati jednu ruševinu u centru grada. Praktički, izgradnjom nove zgrade rukovodi uprava Kazališta, a novac treba dati drugi. Prema našem znanju, ne stoje navodi da će se zgrada srušiti sama od sebe, da je to tako, već bi ovlaštena inspekcija odavno zabranila uporabu kazališne zgrade. Istina je da je jednom bio problem s krovom, kada je, po našem znanju, i intervenirala inspekcija, ali je nedostatak otklonjen. Sa zabrinutošću također postavljamo pitanje, tko će nakon što bi projekt koji se sada predlaže bio izgrađen, održavati takvu zgradu, jer proračun Općine to ne bi mogao izdržati«.
Konačno, DSHV smatra, kako nije dovoljno da se na zgradi nalazi ime Kazalište, a da drame na hrvatskom jeziku nema.
»Ne smijemo zaboraviti, da su u ovoj zgradi već od 1862. godine održavane predstave na slavenskom jeziku, a još za vrijeme trajanja II. svjetskog rata osnovano je »Hrvatsko narodno kazalište«, koje je svoju prvu predstavu održalo 2. listopada 1945. godine. Sa žaljenjem konstatiramo, da je ono ukinuto 1954. godine, kada je osnovano Narodno kazalište.
Kada govorimo o drami na hrvatskom jeziku, smatramo kako nije dovoljno povremeno dovođenje kazališnih predstava iz Republike Hrvatske, već je potrebno da grad financira i hrvatsku dramu, te da se odmah  pristupi i provođenju ove odluke u djelo, imajući pri tome u vidu. da se djelatnost Kazališta financira  iz novca svih građana Subotice, a što znači i da Hrvati sudjeluju u financiranju«.      
 
Ivana Dulić Marković pozvala građane da potpišu peticiju za zaštitu kazališta 
Tko je dozvolio rušenje spomenika kulture?
 
Ivana Dulić Marković, potpredsjednica G17 plus, pozvala je članove i simpatizere ove stranke, kao i sve građane Subotice i Srbije, da potpišu peticiju protiv rušenja subotičkog kazališta. Ona je na konferenciji posvećenoj ovoj temi istaknula, kako je sadašnja kazališna zgrada jedinstveni projekt, koji svjedoči o razvoju građanskog društva u Subotici kojeg svakako treba sačuvati. »Želimo ispitati sve odluke Skupštine Općine koje se odnose na izgradnju novog kazališta, ukoliko one postoje, i zahtijevamo da se transparentno objasni građanima zbog čega nije moguće restauriranje i revitaliziranje sadašnje zgrade. Također, građani moraju znati što dolazi poslije rušenja. Jesmo li sposobni ponuditi najbolje moguće rješenje, ili smo spremni samo  rušiti«, rekla je Ivana Dulić. 
Viktorija Aladžić, subotička arhitektica, napominje kako je sadašnja zgrada kazališta jedan od najvažnijih simbola građanskog identiteta Subotice, te da je prilično neizvjesno hoće li nova zgrada  preuzeti ulogu takvog simbola. »Ona je suštinski element urbanog u Subotici, povijesni svjedok nastajanja urbanog života u gradu. Kazalište je u stvari bilo jedan od prvih koraka prema stvaranju građanskog identiteta Subotice... S druge strane, ta zgrada je proglašena spomenikom kulture od velikog značaja za grad, i stoga treba postaviti pitanje – tko je dozvolio da se taj spomenik ruši?«, kaže Viktorija Aladžić. 
Ona također navodi da je sadašnje stanje ruiniranosti Narodnog kazališta posljedica velike neodgovornosti onih, koji su bili zaduženi da ga održavaju, iza čega stoji jedna destruktivna ideja i namjerno zapostavljanje jednog vrijednog spomenika. »Pitanje je – zašto nije urađena revitalizacija starog objekta? Jer, ne postoji danas građevina koja se ne može restaurirati. Ja svakako nisam protiv novog, ali postavljam pitanje – zašto uništavati ono vrijedno što već imamo i što trebamo sačuvati, kao što se to radi u civiliziranom svijetu, pogotovo, što je riječ o samom centru grada koji nosi povijesno značenje«, kaže Viktorija Aladžić.
V. L.
 
 
Oporba traži izvanrednu sjednicu
 
Oporbeni vijećnici Skupštine Općine Subotica – Mirko Bajić, Lászlo Boni, Blaško Gabrić i Lászlo Gyula zatražili su na konferenciji za novinare, održanoj 28. ožujka, od predsjednika SO Saše Vučinića, sazivanje izvanredne sjednice. Oporbeni vijećnici su istaknuli da nisu protiv izgradnje suvremenog kazališta, ali da se ono može izgraditi izvan središta grada, gdje će se ta moderna zgrada arhitektonski uklopiti. Također traže referendum kako bi se građani izjasnili u vezi ovog pitanja. 
Bajić je pozvao Olivera Dulića, koji je član Predsjedništva Demokratske stranke, da se očituje o ovome pitanju.
M. K. K.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika