Arhiv tekstova Arhiv tekstova

CEFTA – predvorje Europske unije

»Od 2000. godine gospodarski odnosi između Republike Hrvatske i Republike Srbije u stalnom su usponu – godišnje stope rasta izvoza i uvoza su visoke (u prosjeku oko 30 posto), a obujam ukupne razmjene je udeseterostručen te je koncem 2006. godine dosegao blizu 750 milijuna USD«, kazao je veleposlanik Republike Hrvatske Tonči Staničić u svome izlaganju na Megatrend Univerzitetu u Beogradu, gdje je, u utorak 20. ožujka, otvorena manifestacija »Dani Hrvatske«. 
U svome predavanju na temu »CEFTA 2006 – Šanse i izazovi za gospodarstvo Republike Hrvatske i Republike Srbije« veleposlanik Staničić je predstavio povijest, sadržaj i ciljeve CEFTA 2006, predočio kronologiju razvoja gospodarskih odnosa te mogućnosti daljnje suradnje Hrvatske i Srbije, prije svega u okvirima CEFTE kao prethodnici ulaska u EU. 
»Sporazum o zoni slobodne trgovine u jugoistočnoj Europi (CEFTA) ‚vrata‘ su za širenje suradnje i iskorištavanje mogućnosti koje na tom putu postoje, prije svega na području poljoprivrede i poljoprivredno-prehrambeno-industrije, jer je Hrvatska tijekom turističke sezone velik uvoznik hrane, a Srbija sa suficitom u izvozu poljoprivrednih proizvoda. Mogućnosti za daljnje širenje suradnje postoje i na polju infrastrukturnih projekata (posebice cestovnim na Koridoru 10), zatim na polju IT tehnologije i know-how, te kroz zajedničke nastupe na trećim tržištima, posebno u Rusku Federaciju i zemlje ‚trećeg svijeta‘ gdje su i jedna i druga zemlja ostavile dobar trag u prošlosti«, iznio je među ostalim, veleposlanik Staničić.
Prema Staničićevim riječima Hrvatska može biti zadovoljna ulaganjima u Republici Srbiji, a razlozi tome »zašto nema više srpskih ulaganja u Republici Hrvatskoj« nisu u nesigurnosti ili povremenim incidentima već u tome što na hrvatskom tržištu, imajući na umu ugovore koji proističu iz procesa integracije Hrvatske u Europsku uniju, vrijede kriteriji kao i na europskom tržištu. Istaknuo je, također i da su posebni preferencijalni uvjeti bili garantirani premijeru Srbije prilikom njegovog posljednjeg posjeta Republici Hrvatskoj te da će Srbija dati strateške partnere na području proizvodnje hrane. 
Na kraju je istaknuo kako su najosjetljivija pitanja, oko kojih su se dugo lomila koplja, u onim oblastima u kojima država najviše profitira, odnosno ostvaruje najveću dobit, a to su naftni derivati i duhanski proizvodi.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika