23.03.2007
Sve je počelo s glazbom
Klara Mamužić (1987.) je komunikativna osoba, koja se voli baviti izvanškolskim aktivnostima, iako joj je trenutačno najveći prioritet školovanje. U tijeku priprema za studije, iako još nije potpuno sigurna koje želi upisati, ponajviše stremi ka Povijesti umjetnosti u Zagrebu. Redovito prati predavanja prije podne u srednjoj Muzičkoj školi, a poslije podne pohađa individualnu nastavu i time je dosta okupirana. Od nedavna je postala novinar-suradnik emisije »TV tjednik«, što za nju predstavlja veoma lijepo ispunjavanje slobodnog vremena.
NAOBRAZBA: Klara je usporedo s osnovnom školom »Matko Vuković« pohađala Muzičku školu od prvog pripremnog razreda, pa joj je sada u toj školi »staž« punih dvanaestak godina.
»Kada sam bila mala voljela sam svirati violinu, koja mi je nakon šest godina dosadila, ali od same Muzičke škole ipak nisam odustala. Moj tata je završio srednju Muzičku školu, pa sam cijeli život bila okružena glazbom. Sama odluka o upisu srednje Muzičke škole, pro-istekla je iz navike, jer sam se nekako bojala ostaviti nešto što je dio mene, a na koncu se zbog toga nisam pokajala. Trebala sam upisati odsjek za violinu, ali sam na opće iznenađenje okolice to odbila. Nije bilo puno izbora, osim instrumentalnog odsjeka i etno-glazbologije, koja me nije zanimala, ostao je samo teoretski smjer, pa sam ga, na koncu, upisala. Sada čak, niti nemam instrument, pa baš i nisam u prigodi nešto odsvirati, a kada bi i došla do violine, čini mi se kako je ne bih smjela svirati, jer se ne želim razočarati«, komentira Klara Mamužić.
U srednjoj Muzičkoj školi na teoretskom odsjeku, glavni joj je predmet solfeđo, a osim toga svaki učenik mora svirati i glasovir. Klara pohađa najnižu razinu učenja glasovira, jer joj je to usporedni predmet, a to je potrebno ukoliko se odluči raditi kao nastavnik glazbenog odgoja u općim školama. Solfeđo je skup teorije, melodije i ritmova, a u četvrtom razredu izučava se i melodijska vježbanka, te ritmička lektira.
»Solfeđo je težak predmet i poglavito niti jednom učeniku ne ide lako. Učenici instrumentalnog odsjeka su gotovo zaluđeni svojim instrumentom i ne bave se puno teoretskim dijelom. Solfeđo je i meni bio problem u osnovnoj školi, ali sam to donekle riješila pohađanjem privatnih satova«, priča Klara Mamužić.
Po riječima Klare mnogima se Muzička škola čini laka, što nije točno, jer opći predmeti imaju težinu, pogotovo primjerice slušanje glazbe.
Glede studija, ona bi voljela upisati Povijest umjetnosti u Zagrebu, jer se na tim studijama radi po Bolonjskom sustavu. Osim toga, trebala bi odabrati još jedan odsjek, a ni sama nije sigurna što bi, filozofiju, svjetsku književnost ili sociologiju. »Ne znam točno što bi u budućnosti voljela raditi, ali znam kako bi to trebao biti spoj povijesti i umjetnosti, i takav bi me posao doista ispunjavao u potpunosti«.
NOVINARSTVO: »Za suradnicu TV tjednika pozvana sam na preporuku Nele Skenderović, jer je znala kako sam, još prije dvije godine na ljetnom raspustu veoma kratko pisala za Subotičke novine. Na prvim sastancima tog uredništva, nisam pretjerano o tome ni razmišljala, već sam slobodno uplovila u novinarske vode. Zanimljivo mi je raditi kao novinar, iako postoje problemi i konstantna žurba. Smatram kako novinarstvo može stvoriti čir na želudcu, pa čak i kad čovjek voli kretanje i tenziju u poslu. Ova je aktivnost, trenutačno više povezana s mojim godinama, nego s razmišljanjima o budućem profesionalnom pozivu. Hrvatski jezik nisam osobito pripremala za potrebe emisije, vjerojatno sam imala i par ‘kikseva’, ali mi je bitno pokazati mladima kako hrvatski jezik nije samo zagrebački naglasak, s kojim imaju dodira putem hrvatskih nacionalnih emisija«, pojašnjava Klara Mamužić.
PRIVATNO: Srednja Muzička škola broji oko osamdesetak mladih i Klara ih gotovo sve poznaje, družeći se često s njima. Ne svrstava poznanike i prijatelje u istu kategoriju, ali većina s kojima se družim su iz moje škole, što joj je lakše jer u startu imaju nešto zajedničko. U posljednje vrijeme rijetko izlazi, jer njene najbliže prijateljice, iz razreda nisu iz Subotice, pa u provod idu tek kada su na okupu. U slobodno vrijeme rado pročita neku knjigu ili se opušta uz glazbu, a kod glazbenika je srodno i to što poznavanje glazbe, se svodi, na koncu, na slušanje svih žanrova kvalitetne glazbe.