Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Definirane oblasti suradnje

U ponedjeljak 19. ožujka izaslanstvo Izvršnog vijeća AP Vojvodine, koje je predvodio predsjednik Izvršnog vijeća Bojan Pajtić posjetilo je Vukovarsko-srijemsku županiju, na poziv župana Bože Galića. Bio je to uzvratni posjet, budući da su u veljači prošle godine predstavnici Vukovarsko-srijemske županije bili u prvom službenom posjetu Vojvodini. 
Tijekom cjelodnevno posjeta, izaslanstvo iz Vojvodine u sastavu Bojan Pajtić, tajnik za informacije Milorad Đurić, predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Petar Kuntić, generalni konzul Republike Hrvatske u Subotici Davor Vidiš, pokrajinski tajnik za međunarodnu i pograničnu suradnju Predrag Grgić i predsjednik Gospodarske komore Vojvodine Nikola Stojišić, po protokolu prvo je posjetilo Vukovarsko-srijemskog župana Božu Galića, dožupana Jovana Ajdukovića i dužnosnike u županijskom uredu, u palači »Srijem« u Vukovaru, te Četvrtu osnovnu školu, srpsku nacionalnu manjinu u Hrvatskoj u Zajedničkom vijeću općina, te na koncu, episkopa Lukijana u Dalju, u sjedištu Osječko-poljske i baranjske eparhije.
GOSPODARSKA SURADNJA: Sastanak dviju delegacija, koji su pratili novinari dvadesetak medija iz Vojvodine, bio je posvećen poboljšanju i razvijanju prekogranične suradnje ovih dviju susjednih regija, na prvom mjestu u oblasti gospodarstva, kako je rekao predsjednik IV AP Vojvodine Bojan Pajtić, objašnjavajući da »bez jačanja i razvijanja gospodarske suradnje i stvaranja povoljnih uvjeta za investitore u objema regijama, nema mogućnosti razvijanja kulture, informiranja, te obrazovanja«. 
  »U interesu je žitelja obiju regija jačanje odnosa između Vojvodine i Vukovarsko-srijemske županije, kako na lokalnoj tako i regionalnoj razini«, složili su se i predsjednik Pajtić i župan Galić. Sudeći po njihovim izjavama na kraju sastanka, najviše su razgovarali o mogućnostima suradnje na zajedničkim projektima u okviru programa Europske unije, IPA (Instrument for Pre-accession Assistance – IPA). Kako su se dogovorili, i jedni i drugi formirat će stručne timove koji će surađivati na osmišljavanju adekvatnih i korisnih projekata za stanovnike ovih dviju regija, koji su za sada u fazi pripreme. Naime, u proračunu EU su za razdoblje od 2007. do 2013. godine predviđena  financijska sredstva za IPA - Instrument za pristupnu pomoć iznose 10 milijardi eura, a namijenjena su pripremi država kandidata i potencijalnih kandidata za uporabu strukturnih fondova EU kada postanu ravnopravne članice EU. Program IPA zapravo zamjenjuje CARDS program, koji trenutačno podržava aktivnosti država Zapadnog Balkana u okviru Procesa stabiliziranja i približavanje EU. Jedan od važnih segmenata IPA programa je pružanje podrške i pomoći regionalnoj i prekograničnoj suradnji, gdje obje regije, i Vukovarsko-srijemska i Vojvodina, kao regije orijentirane ka Europi, vide i svoje mogućnosti. Najvažnije oblasti koje će projektima obuhvatiti, kako su izvijestili, bit će ekologija – posebice rijeka, turizam, gospodarstvo, s naglaskom na ostvarivanju prava nacionalnih manjina u objema regijama. 
»Nakon sastanka možemo izraziti zadovoljstvo, jer smo usuglašenih stajališta da zajednički, surađujući, možemo razviti naše regije pomoću sredstava predpristupnih fondova EU«, kazao je Galić, s čim se složio i Pajtić. Izvijestili su kako će već idućeg tjedna timovi iz Vojvodine sudjelovati na radionici u Vukovaru, na kojoj će osnovni zadatak biti definirati projekte zajedničke suradnje iz navedenih oblasti. 
SRPSKA NACIONALNA MANJINA: Nakon sastanka, izaslanstvo je posjetilo Četvrtu osnovnu školu u Vukovaru, u kojoj se nastava izvodi na hrvatskom i srpskom jeziku i uručila im dva računala s printerima, jedan za odjele na hrvatskom, a drugi za odjele na srpskom jeziku. Kako smo saznali u školi, nakon kulturno-umjetničkog programa kojeg su pripremili učenici obiju nacionalnosti, u školi nema netrpeljivosti, sukoba, niti svađa među učenicima hrvatske i srpske nacionalnosti, a oni nisu podijeljeni u različiti smjene. Po riječima ravnatelja škole Željka Kovačevića, nastavnici koji predaju nastavu na hrvatskom i srpskom jeziku još uvijek koriste odvojene zbornice, ali polako se situacija mijenja na bolje.
Posjet Zajedničkom vijeću općina – koju čine predstavnici Srba iz 26 općina u kojima je srpska nacionalna zajednica većinsko stanovništvo, održana je u drugom dijelu cjelodnevnog posjeta. Tijekom razgovora izaslanstva iz Vojvodine s predsjednikom Zajedničkog vijeća općina Draganom Crnogorcem i ostalim dužnosnicima, najviše se govorilo o mogućnostima gospodarske suradnje, kako bi se stekli adekvatni ekonomski uvjeti da pripadnici srpske nacionalne manjine ostanu u Vukovarsko-srijemskoj i Osječko-baranjskoj županiji, a ne raseljavali, bilo u Srbiju, bilo u inozemstvo, kako je rekao Pajtić. On je tom prilikom kazao da je veliki broj gospodarstvenika, kako iz Vojvodine tako i iz Hrvatske, zainteresiran za uspostavljanje poslovne suradnje u ovim regijama, te je podržao prijedlog predsjednika Gospodarske komore Vojvodine Nikole Stojšića da se osnuje Klub gospodarstvenika u Vukovaru, koji će biti mjesto na kojem bi Gospodarska komora Vojvodine organizirala susrete gospodarstvenika iz Vojvodine i Vukovarsko – srijemske županije. 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika