23.03.2007
Osnutak gimnazije prioritet
Pomoćnica ministrice vanjskih poslova i europskih integracija Republike Hrvatske Mirjana Bohanec-Vidović posjetila je 15. ožujka Suboticu i Sombor, te institucije hrvatske zajednice u Vojvodini.
Predsjednik Općine Subotica Géza Kucsera primio je izaslanstvo Republike Hrvatske, koje je predvodila pomoćnica ministrice vanjskih poslova RH Bohanec-Vidović, a na sastanku su bili nazočni prvi tajnik u Upravi za hrvatske manjine, iseljeništvo i useljeništvo Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija Republike Hrvatske Ivan Zeba, veleposlanik Republike Hrvatske u Republici Srbiji Tonči Staničić i generalni konzul Republike Hrvatske u Subotici Davor Vidiš.
Nakon ovoga sastanka, izaslanstvo Republike Hrvatske posjetilo je Dom Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini, gdje se na sastanku s vodstvom ove stranke razgovaralo o nedavno završenim republičkim izborima, te o zastupanju interesa hrvatske manjinske zajednice u radu novog saziva Narodne skupštine Republike Srbije gdje ovu stranku zastupa Petar Kuntić. Uslijedio je razgovor i o drugim temama iz oblasti aktivnosti hrvatske zajednice, a naglašen je problem hrvatskih institucija glede financiranja njihovih aktivnosti.
PRIORITET HRVATSKE ZA-JEDNICE: Na sastanku s predstavnicima Hrvatskog nacionalnog vijeća zaključeno je kako bi od sljedeće školske godine trebala početi raditi hrvatska gimnazija, čime bi se kompletirao sustav obrazovanja na hrvatskom jeziku u Vojvodini. Osnivanje gimnazije je inicijativa koja će se među drugim projektima u okviru ostvarivanja kulturne autonomije hrvatske zajednice u Republici Srbiji i dalje podupirati.
U razgovoru s izaslanstvom Republike Hrvatske sudjelovali su predsjednik HNV-a Branko Horvat, predsjednica Izvršnog odbora Vijeća Slavica Peić, vijećnik Ladislav Suknović i ravnateljica OŠ »Matija Gubec« iz Tavankuta Stanislava Stantić-Prćić.
Branko Horvat je na sastanku istaknuo kako hrvatske manjinske institucije imaju kadrovskih prob-lema, a da se glede oblasti obrazovanja i informiranja na materinjem jeziku, te oblasti kulture, izrađuju planovi aktivnosti kako bi se utvrdila strategija djelovanja u budućnosti, dok je Slavica Peić rekla kako hrvatske udruge imaju problema s financiranjem svojih aktivnosti i da hrvatska manjina očekuje konkretnu pomoć matične države.
»Na sljedećoj sjednici Hrvatskog nacionalnog vijeća trebao bi biti usvojen proračun za 2007. godinu. Otežavajuća je okolnost da zbog takozvane tehničke vlade u Republici Srbiji i zbog neusvojenog državnog proračuna imamo manji priljev sredstava. Nemamo sredstava za financiranje naših udruga, ali Vijeće će pomagati udruge preko projekt menadžera, jer mnoge udruge nisu u mogućnosti raditi projekte kojima bi konkurirali na natječajima. U tijeku je izrada Platforme za obrazovanje i jedan od naših ciljeva je otvaranje gimnazije na hrvatskom jeziku«, rekla je Slavica Peić.
ULAGANJE U TEMELJNE POTREBE: Stanislava Stantić-Prćić je istaknula kako je nastavnički kadar koji predaje u hrvatskim odjelima stručan, ali postoji potreba za permanentnom doedukacijom i dodala kako Hrvatsko nacionalno vijeće organizira odlazak nastavnika iz Vojvodine, koji predaju na hrvatskome jeziku, na stručni seminar koji će se održati 23. i 24. ožujka u Vinkovcima. Ladislav Suknović je rekao kako je, skupa s predstavnicima još nekih manjina, napisano izvješće Vijeću Europe u kojemu je prikazano kako riješiti aktualne probleme u oblastima obrazovanja, informiranja i kulture.
Veleposlanik Tonči Staničić je naglasio kako je jedan od ciljeva Republike Hrvatske i ulaganje u temeljne potrebe hrvatske manjinske zajednice u Republici Srbiji, a pomoćnica ministrice vanjskih poslova RH Mirjana Bohanec-Vidović navela je glede financijske potpore koja stiže iz Hrvatske za hrvatske udruge, kako će ta pomoć ove godine biti na razini prošlogodišnje, a dodjeljivat će se putem javnog poziva za kandidiranje projekata. Pomoćnica ministrice je ukazala da hrvatska manjina u Srbiji dobiva mala sredstva u odnosu na financijsku potporu koju ima srpska manjina u Hrvatskoj, te da na tome treba poraditi, prvenstveno kroz nastavak rada Mješovitog povjerenstva za praćenje provedbe Sporazuma o međusobnoj zaštiti manjina u Srbiji i Hrvatskoj.