16.03.2007
Plod dugogodišnjeg sakupljačkog rada
Prošle subote, 10. ožujka, hol OŠ »23. oktobar« u Golubincima bio je pun ljubitelja lijepe pjesme i glazbe. S razlogom, jer promociju četiri svoje knjige imao je Ilija Žarković, pisac, glazbenik, svestrani umjetnik, možda jedan od rijetkih kojemu su knjiga i glazba uvijek na prvom mjestu. Malo koji pjesnik ili sakupljač pisanog narodnog blaga, u tijeku jedne večeri promovira četiri knjige, neko bih pomislio nije to ništa, ali onaj tko poznaje Iliju zna da je to plod dugogodišnjih prikupljanja i zapisivanja anegdota, starih i dosta zaboravljenih pjesama koje su u njegovim knjigama uglazbljene i ovjekovječene.
U knjizi »Iz naše avlije«, pisac je od zaborava otrgao dio seoskih priča, i ljude vrijedne spomena. Ovu je knjigu predstavila pedagoginja Vesna Opačić. Kakva je to knjiga najbolje govori prva rečenica recenzenta: »Čitaoče ako si krenuo na kaki pos’o, ne uzimaj ovu knjigu u šake! Od toga posla ništa neće bit«.
TAMBURAŠKA LITERATU-RA: Knjige »Tanke žice tamburice« i »Svirac svira« predstavili su ravnatelj Tamburaškog orkestra HKPD »Matija Gubec« iz Rume Josip Jurca i mr. Ljubinko Lazić. Ističući značaj dvaju knjiga, Jurca je naveo kako ovakve literature danas nema te, kako je dodao, potreba za njima sigurno postoji. »Ove knjige danas mogu poslužiti kao udžbenici i osnova u školi tambure«, naglasio je on.
Ljubinko Lazić je istaknuo kako pjesma predstavlja dragocjen materijal za izučavanje etno-vrijednosti jednog kraja: sadržajem, stilom i načinom interpretacije zaokružuje se u skladnu cjelinu koja oslikava duh, karakter, navike jedne ili više etničkih skupina na jednom prostoru (u ovom slučaju to je Srijem, odnosno Vojvodina). »Ideja o 222 pjesme u jednoj knjizi, pa još poredane po abecednom redu, djelovala je pretenciozno. Ali za Iliju Žarkovića ne i neostvariva«, rekao je Lazić.
NEOBIČNA ZBIRKA: Četvrtu knjigu »Ni tamo ni ovamo« predstavio je u ime nakladnika tajnik HKPD »Tomislav« Ivan Radoš, naglasivši ujedno doprinos Društva kod tiskanja ovih knjiga. Knjiga »Ni tamo ni ovamo«, kako je naveo Radoš, jest neobična i stilski neujednačena zbirka, u kojoj se autor, kao i u ranijim knjigama, bavi osobama iz svoga susjedstva i Golubinaca. »Kod Žarkovićeva pisanja uočljiva je ljubav prema ljudima i ravnici, koja se može izraziti na sto jezika. Pa zašto ne bi mogla na dva. Ilija kao pjesnik jezički pripada dvama narodima, a svjestan da ga možda nitko od njih ne svojata niti smatra za svoga, krenuo je u avanturu pisanja i na srpskom i hrvatskom jeziku. Stoga sam sklon da vjerujem da je Ilija ovu knjigu napisao iz inata i ekavicom i ijekavicom pokazujući da u osjećajima jezične barijere ne postoje. Možda mu se može dati za pravo jer pjesnici nisu uvijek svjesni težine svojih napisanih riječi«, rekao je Radoš.
Na kraju promocije nazočnima, ali i svima koji su pomogli tiskanje ovih knjiga, zahvalio se autor Ilija Žarković, ujedno najavivši pripremu nove knjige s rječnikom starih riječi i pravilima dvadesetak zaboravljenih dječjih igara.
Promociji su, između ostalih, nazočili dekan Zemunskog dekanata preč. Jozo Duspara, kao i predstavnici hrvatskih kulturnih udruga iz Zemuna, Rume i Petrovaradina. Stihove i anegdote iz knjiga čitao je glumac i ravnatelj Centra za kulturu iz Stare Pazove Milan Dudić, dok je promociju vodio Ratomir Čolaković, ravnatelj Gradske knjižnice u Staroj Pazovi. Za glazbeni dio promocije bio je zadužen tamburaški orkestar HKPD »Tomislav«.
R. I.