16.03.2007
Suprotstavljanje uništavanju vremena
»Suprotstavljajući se pogubnim tendencama u društvu, politici, javnom životu, kulturi, posebice u stvaralaštvu, ili kako sam Milivoj voli kazati ‘uništavanju vremena’, koje nestaje na stranputici povijesti – autor je izgradio vrlo čvrst obrambeni bedem i u prvi plan istaknuo ljubav. Ne onu prostu, već onu koja se manifestira u svim svojim najsloženijim vidovima i sadržajima«, rekao je, među ostalim, književnik Lazar Merković, govoreći o knjizi »Južno od tranšeja« subotičkog pripovjedača, romanopisca, dramskog pisca i novinara Milivoja Prćića, koja je u ponedjeljak, 12. ožujka, predstavljena u Velikoj dvorani Hrvatskog kulturnog centra »Bunjevačko kolo« u Subotici.
U predstavljanju ove, pete po redu Prćićeve knjige, koja je objavljena prošle godine u nakladi NIU »Hrvatska riječ«, sudjelovali su i književnici Petko Vojnić Purčar i Milovan Miković.
PRIPOVJEDAČKI OKVIR: Zapitavši se »o čemu zapravo autor pripovijeda, i pomalo se ispovijeda« Vojnić Purčar je naveo kako to Milivoj Prćić, na sreću, čini o onome što najbolje poznaje. »To su stvarne i izmišljene sudbine i životi njegovih starijih i mlađih znanaca, možda i ponekog rođaka, a i pokojeg stvarnog ili zamišljenog prijatelja. To je, po nama, prirodan i pravi izbor likova, pogotovu, ako se počne profesionalno pisati u zrelijim godinama, kao što je to slučaj s ovim autorom... Njegovi junaci dostojni su ponekad i po kojeg pjesnički intoniranog pasaža, ponekad i onirički intonirane imaginativnosti – kada je riječ o likovima sanjanim žena. A akcenti su mu ponekad i tragedijski – kada piše o pojedinim nesretnim muškim sudbinama«, rekao je Vojnić Purčar, zaključivši kako je »Južno od tranšeja« zanimljiva, dobra i razuđena knjiga koju vrijedi pročitati.
PREOSJETLJIVI SUBJEKT: U središtu zanimanja nove Prćićeve pripovjedne cjeline, kako je istak-nuo Milovan Miković, nalazi se subjekt koji preosjetljivo reagira na uobičajeno, svakodnevno, susretanje i suočavanje s okolinom. »I svejedno opaža li posljedice toga neizbježnog dodira iz diskursa djeteta, uzdrhtala mladca, ili već odrasle osobe, ne uspijeva se otrgnuti osjećaju ugroženosti i gotovo redovito neminovnom porazu pred samoćom, posebno usudom ‘samoće u dvoje’. Ne rijetko iza svedenoga, oskudnoga opisa likova i njihovoga odnosa spram vlastite tjelesnosti, ili omjera tjelesnoga među partnerima, riječ dobiva piščeva potreba za ironijom, uz gdjekada stanovitu dozu nostalgije i patosa, u zacijelo uzaludnom pokušaju da se odagna taj potpuni poraz. Koliko se doima upitan nad tijelom i tjelesnim, toliko je upitan i nad motivom i onim što je iza njega sadržano. Motiv odrastanja, prve ljubavi, igre tijela, spoznaja njene i njegove tjelesnosti, zadivljenost mladoga još neiskusnoga, čovjeka pred neiscrpnim mogućnostima života, predbračna i bračna ljubav, bračna rutina, potonuće i preljuba, homoseksualizam i samoubojstvo, oslikavaju želju da se shvati svijet i pronađe vlastito mjesto u njemu«, rekao je Miković.
U okviru promocije, publici se u ime nakladnika knjiga obratio direktor NIU »Hrvatska riječ« Zvonimir Perušić, naglasivši kako je promovirani naslov jedna od trinaest objavljenih knjiga, što ovu kuću, prema službenim podacima Hrvatske matice iseljenika, čini jednom od najproduktivnijih nakladničkih djelatnosti u hrvatskoj dijaspori.