Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Upoznavanje i razumijevanje zajedničke prošlosti

U okviru projekta »Afir-macija multikulturalizma i tolerancije u Vojvodini«, Pokrajinsko tajništvo za propise, upravu i nacionalne manjine organizira drugu sezonu kviz natjecanja pod nazivom »Koliko se poznajemo?« u kojem sudjeluju učenici srednjih škola. Za razliku od prijašnjeg, ovogodišnje natjecanje se organizira i na regionalnoj razini (u osam vojvođanskih regionalnih centara) i obuhvaća dvostruko veći broj škola (64). U svakom regionalnom centru natječe se po osam srednjih škola koje su ždrijebom određene. Dvije prvoplasirane kvalificiraju se za završno natjecanje koje će biti organizirano od 16. do 28. travnja 2007. godine u Novom Sadu, a na ovoj razini natjecanja sudjelovat će 32 plasirane srednje škole. 
Inače, regionalna su natjecanja dosad održana u Bačkoj Topoli (3. ožujka) i Somboru (4. ožujka) te proteklog vikenda u Senti (10. ožujka) i Bečeju (11. ožujka). Ovoga vikenda natjecanja se održavaju u Kovačici (17. ožujka) i Vršcu (18. ožujka), dok će se posljednja dva održati u Srijemskim Karlovcima (24. ožujka) i Srijemskoj Mitrovici (25. ožujka). 
PITANJA I BROŠURA: Pitanja zastupljena u kvizu obrađuju temu povijesti i kulture naroda koji žive na prostoru Vojvodine. Za potrebe kviza priređena je brošura s pitanjima koja se distribuira školama. Brošura se sastoji iz tri djela, a svako poglavlje predstavlja jednu zaokruženu cjelinu. Tako, prvo poglavlje prikazuje razdoblje od pada Srpske Despotovine (1459.) do smrti cara Josipa II. (1790.), drugo poglavlje obrađuje razdoblje tzv. »dugog« 19. stoljeća tj. od smrti cara Josipa (1790.) do Prvog svjetskog rata, dok se u trećem poglavlju obrađuje razdoblje od Prvog svjetskog rata (1914.) pa sve do naših dana.
Autori teksta i pitanja (kojih je ukupno 890) su Milan Micić, mr. Tibor Pal, Kalman Kuntić i Zóltan Mészáros, a suradnici na izradi prof dr. Janko Ramač, mr. Mirča Maran i Jaroslav Miklovič.  Kako ističu u Pokrajinskom tajništvu za propise, upravu i nacionalne manjine, kao jedan od dugoročnih ciljeva projekta, planira se da brošura postane pomoćni nastavni materijal za predmet povijesti u vojvođanskim srednjim školama. 
CILJ KVIZA: Cilj kviza je omogućiti mladima u Vojvodini da upoznaju i razumiju zajedničku prošlost – povijest i kulturu svake od etničkih zajednica koje žive na ovom prostoru, kako bi zajednički lakše i brže gradili europsku budućnost za sve Vojvođane. Također, kroz proširivanje znanja i druženje sudionika natjecanja, cilj je podizanje razine međunacionalnog povjerenja i međusobnog uvažavanja kulturnih i drugih vrijednosti iz povijesti naroda koji žive u Vojvodini.
Inače, održavanje kviza snima Radio-televizija Vojvodine, koja će ujedno, kao i prošle godine, ovo natjecanje i emitirati. 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika