16.03.2007
Odlučan zaokret
Na zajedničkoj sjednici Vijeća i Predsjedništva DSHV-a, održanoj 6. ožujka, ova stranka je »napravila odlučan zaokret, što govori da će DSHV ubuduće biti poput svih ostalih stranaka glede unutarnje organizacije i poštivanja stranačke stege«, kazao je predsjednik stranke Petar Kuntić.
Na toj je sjednici Vijeće, kao najviše tijelo stranke između dvije sjednice Skupštine, skupa s Predsjedništvom donijelo niz značajnih odluka, ali i niz kadrovskih promjena. Najznačajnija od njih je smjena i isključenje iz stranke jednog od pet potpredsjednika Đorđa Čovića. Istodobno stranka je uputila zahtjev i Izvršnom Vijeću AP Vojvodine za smjenu Čovića s dužnosti zamjenika i pomoćnika vojvođanskog tajnika za nacionalne manjine, upravu i propise, mjesta koje je pripalo stranci temeljem izbornih rezultata na posljednjim pokrajinskim izborima.
KADROVSKE IZMJENE: Već na samom početku sjednice temeljem Statuta stranke kooptirani su novi članovi Predsjedništva i Vijeća umjesto umrlih, onih koji su dali ostavku ili ne dolaze na sjednice. U Predsjedništvo su kooptirani dipl. pravnica Antonija Čota iz Sombora i ing. Antun Lulić iz Subotice, a u Vijeće ekonomist Marinko Jadrijević iz Subotice, dipl. politolozi Dragan Jurakić iz Vrbasa i Ivan Karan iz Stanišića, te poduzetnik Mato Matarić iz Sombora.
Donesena je i odluka kojom se s dužnosti u upravnim odborima, nadzornim odborima, savjetima i komisijama smjenjuju članovi »frakcije« Antun Merković, Dragan Hupko, Ernest Mutnjaković i Josip Jaramazović, a na njihova su mjesta predloženi Ivan Ivković Ivandekić, Josip Petreš, Damjan Raguž i Miko Željko.
Obrazlažući donesene odluke, Petar Kuntić kaže: »Već je više puta DSHV imao problema s frakcionaškim djelovanjem i uspio je nositi se s time. Naime, svatko ima pravo na sjednicama Vijeća, Predsjedništva i podružnica iznijeti što misli i onda kad to odudara od aktualnih zamisli aktualnog čelništva stranke, međutim usvojeni zaključci i odluke moraju se poštivati. Ne može se ići okolo van legalno izabranih Predsjedništva i Vijeća, sazivati i organizirati sastanke po privatnim kućama i restoranima s ciljem da se uzdrma sadašnje rukovodstvo. Takvo frakcionaško djelovanje ne dopušta niti jedna stranka, neće niti DSHV. Na žalost, Čović je u posljednjih mjesec dana bio u jednoj takvoj opciji i spominje se kao vođa frakcionaške skupine, koja je na sve moguće načine pokušala, prvo širenjem lažnih informacija o trošenju novca, zatim izjavama o netransparentnosti rada u stranci, nanijeti štetu ugledu DSHV-a. Sve smo to mogli raspraviti na sjednicama Predsjedništva i Vijeća, i doista, kad su Čović i četiri člana Predsjedništva zakazali izvanrednu sjednicu posvećenu unutarnjoj organizaciji u stranci vidjelo se kako zapravo nekih velikih nesporazuma nema i da se sve to može riješiti. Međutim, na samoj sjednici odmah je zatražena smjena potpredsjednika Josipa Gabrića i vidjelo se zapravo kako se ide na rušenje cijelog rukovodstva. Nitko nije nesmjenjiv, ali to se mora provesti kroz legitimne institucije a to su Predsjedništvo i Vijeće kao najviše tijelo između dvije sjednice Skupštine«.
KRIVI PUT: Prema riječima Kuntića, obraćanje javnosti prije rasprave u samim institucijama je vrlo krivi put koji je nanio dosta štete DSHV-u, »upravo sada kad nam je porastao ugled poslije izbora. Po prvi puta se, poslije duže vremena postavlja pitanje s kime ćemo mi na lokalne izbore, u Subotici i Somboru prije svega. Hoće li biti nekih promjena, hoćemo li ostati pri starom koalicijskom partneru. Postali smo politički čimbenik zahvaljujući uspjehu na izborima i sada je doista neočekivano da imamo problema unutar same stranke. Pitam se samo, što bi bilo da smo izgubili izbore«, kaže Kuntić te zaključuje kako »nije poanta u radu niti unutarnjoj organizaciji, već u tome što su nekome porasli apetiti i htjeli su izvaninstitucionalno rušiti legalno izabrano čelništvo stranke na Skupštini«.
Kuntić je dodao kako je na sjednici, u cilju što kvalitetnijeg rada stranke, donesena odluka da se odredi portparol stranke kao jedina ovlaštena osoba za komunikaciju s medijima, te je izabrana komisija u sastavu Josip Gabrić, Ivan Karan, Antonija Čota, Dujo Runje i Bela Ivković, koja će izraditi nacrte nedostajućih akata predviđenih Statutom.