09.03.2007
Potvrda sigurnog mjesta u hrvatskom pjesništvu
U velikoj dvorani Hrvatske matice iseljenika u Zagrebu, u petak 2. ožujka, predstavljena je knjiga pjesama za djecu »Igrajmo se radosti« Ljubice Kolarić Dumić. Ova knjiga, jedanaesta po redu, riječke pjesnikinje i spisateljice, rođene u srijemskom mjestu Kukujevci, objavljena je u nakladi NIU »Hrvatska riječ«, kao prva knjiga u ediciji »Tintilinić«, a potvrđuje autoričino sigurno mjesto u hrvatskom pjesništvu, poglavito u pjesništvu namijenjenom djeci.
PREDSTAVLJANJE NAKLADNIKA: Pro-mociju je u ime organizatora Udruge protjeranih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata otvorio predsjednik Mato Jurić, dok je suorganizatora i nakladnika knjige NIU »Hrvatska riječ« predstavio direktor Zvonimir Perušić, rekavši kako je prema službenim podacima Hrvatske matice iseljenika, NIU »Hrvatska riječ« sa svojih 13 do sada objavljenih naslova, a u tisku su trenutačno još dvije knjige, jedna je od najproduktivnijih nakladničkih djelatnosti u hrvatskoj dijaspori diljem svijeta. »Koliko ćemo ove godine izdati knjiga, ovisit će o financijskoj situaciji, a u planu imamo 23 naslova, što, uz tjednik ‘Hrvatska riječ’, podlistak ‘Hrcko’, časopis za književnost, umjetnost i znanost ‘Klasje naših ravni’ i suizdavaštvo listova ‘Miroljub’ i ’Glasnik Pučke kasine’, smatram doista respektabilnom brojkom«, rekao je Perušić i dodao kako je za nakladničku produkciju karakteristično što se tiskaju svi književni žanrovi i objavljuju nedovoljno afirmirani mladi i talentirani pisci na hrvatskom jeziku, koji bi bez »Hrvatske riječi« vrlo teško pronalazili nakladnike. Razlog za ovakvu bogatu produkciju jest činjenica da se Hrvati u Srbiji ne smatraju iseljeništvom nego sastavnim dijelom hrvatskog bića, osakaćenog granicom, a koji se na sve moguće načine, pa i kroz književnost i umjetnost, nastoje povezati s matičnom domovinom.
O POEZIJI: Dr. Katica Čorkalo govorila je o poeziji Ljubice Kolarić Dumić, koja, kako je rekla, nastaje i živi na tragu naše starije lirike, jasna i jednostavna izraza, nezamagljena smisla i neskrivenih poruka. »Mene osobno najviše je dojmio ciklus Molitva dječjeg srca, koji je izražajno najsnažniji. Očito je kako je pjesnikinja duboko religiozno biće, nastoji djeci približiti Boga, ali Boga ljubavi i dobrote, a ne Boga autoriteta kojeg se treba bojati«, rekla je dr. Čorkalo.
Književnik, povjesničar i recenzent knjige prof. Đuro Vidmarović, naglasio je kako je dobro što je ova knjiga izašla u nakladničkoj djelatnosti NIU »Hrvatska riječ« iz razloga što Ljubica Srijem zapravo nikada nije niti napustila. Premda živi u Rijeci, ona je Srijemica u Rijeci, Srijemica na obali Jadranskog mora, Srijemica koja svoj Srijem trajno nosi u srcu. »U dječjoj poeziji Ljubica je postala klasik jer se njene pjesme nalaze u mnogim antologijama dječje književnosti. Naglasio bih dva momenta koja posebno karakterizira njeno stvaralaštvo. Prvi je taj što se ohrabrila napisati molitvu, što je vrlo sklizak teren koji u sebi skriva opasnost da se ode u zašećerenost, vjersku sladunjavost. Ljubica se tu izvrsno snašla jer je uspjela dati relevantne književne uratke molitvenog karaktera, koji mogu poslužiti i kao molitve, ali koji i kao samostalna cjelina funkcioniraju na razini svog estetskog dosega. Drugi je moment pisanje o ratu, koji je sam po sebi strašan, mračan, ali Ljubica to radi sjajno, s antiratnih pozicija, iz nje zrači optimizam, vjera u život, vjera u ljude«, rekao je Vidmarović.
Urednik nakladničke djelatnosti NIU »Hrvatska riječ« Milovan Miković, ukazao je na činjenicu kako Hrvati u Srbiji nemaju dovoljno dječjih knjiga na hrvatskom jeziku te izrazio zadovoljstvo izlaskom promovirane knjige. Potom je ukratko predstavio dosad tiskana djela, predstavljajući njihov sadržaj i vrijeme objavljivanja.
Na kraju se Ljubica Kolarić Dumić zahvalila svima koji su pomogli u realizaciji knjige, poručivši kako se ovom knjigom vraća svojoj kući i za sam kraj pročitala svoju pjesmu »Vraćam se zemljo«.