02.03.2007
Pisma čitatelja
Reagiranje na uvodnik »Uzori« objavljen u broju »Hrvatska riječ« broj 209.
Parlamentarna praksa se mora poštivati!
Hrvatsko nacionalno vijeće vidim kao parlament hrvatske zajednice u Srbiji. »Parlament« koji poslije četiri godine postojanja i rada nije učinio ništa značajno i korisno za zajednicu koju predstavlja, isključivo zbog toga što pozicija (parlamentarna većina), koja predsjedava, koordinira i odgovara za rad vijeća to želi i sebi je postavila takav cilj.
Tko je uspostavio ovakve odnose i oblike parlamentarne borbe, da bismo saznali, potrebno je vratiti se na prvu sjednicu HNV-a i prisjetiti se da se Statut HNV-a usvaja većinom ukupnog broja vijećnika, a ne dvotrećinskom većinom kao u normalnim demokratskim institucijama. Potrebno je znati da je prilikom usvajanja prvog Statuta lista »A« (20 vijećnika) isključila »listu B« sa sjednice vijeća i nakon toga usvojila Statut. Što je pozicija ovim činom dobila vidimo i danas.
Glede neusvajanja izmjena i dopuna Statuta HNV-a u kojem se pokraj ostalog predlaže u članku 14, točka 5 »vijećniku mandat prestaje, ako tijekom jedne kalendarske godine ne prisustvuje niti jednoj sjednici, niti sudjeluje u radu vijeća« smatram da HNV nije vlasnik mandata vijećnika i ne može oduzimati i poklanjati mandate. Da je ova odredba stajala u sada važećem Statutu ni novoizabrani predsjednik niti predsjednica Izvršnog odbora ne bi bili vijećnici.
Odredba da HNV pokraj Izvršnog odbora ima i »elektronsku vladu« je besmislena. Njena uloga u prethodnom razdoblju je bila da stvara nejasnoće tko stvarno u HNV-u vlada.
Mogao bih nabrajati nebrojeno propusta no pravi razlog za skidanje točke 2 - Usvajanje, izmjene i dopune Statuta, sa dnevnog reda vijeća je izrazito loše pripremljena sjednica vijeća, a to novinari ne žele ili ne smiju zapaziti.
Ovakvo ponašanje je prelilo čašu i po tko zna koji put pogazilo »parlamentarnu praksu«. Da slučajno vijećnici nisu reagirali bili bi odgovorni pred Bogom i narodom, jer je to njihova zadaća. Nije točno da su pojedini vijećnici srušili kvorum. Sjednicu je demonstrativno napustilo više od deset vijećnika, znači i oni koji su svojim glasom podržali izbor novog predsjednika. Ispričavam se, ali nisam znao da je potrebno najaviti odlazak iz opravdanih razloga. Kako se utvrđuju neopravdani razlozi?
Josip Ivanković, vijećnik HNV-a
Prijedlog
Pisati o uglednim obiteljima
Srdačno vam čestitam na izboru za glavnu urednicu »Hrvatske riječi«. Puno uspjeha želim vam od srca, kao i da pod vašim uređivanjem ovaj list doživi procvat, a ne da bude svađalački faktor u našem korpusu. Želim da ovaj list ima za cilj afirmiranje našeg korpusa, pogotovo u Subotici. Volio bih da uvedete novu rubriku za Hrvate-Bunjevce koja bi se bavila vrlo uglednim obiteljima koje su doživjele nevjerojatan uspjeh do 1945., a onda naglo propale i praktički bile potpuno uništene. Povod ovog prijedloga je rubrika u novinama »Subotičke«, članak o Nikoli Stipiću, i to me je potaknulo predložiti da o tome pišu i naše novine, pogotovo što baš naš korpus ima puno ovakvih primjera.
Gabor Peić
U očekivanju »velikoga zaokreta«
Duboko cijeneći odluku stranke HBŠS da dana 20. listopada 2004. godine prestane slati priopćenja na adresu uredništva »Hrvatske riječi«, te pozivajući se na Zakon o javnom informiranju Republike Srbije, želim naglasiti sljedeće: kao što potpisnik pisma u prošlome broju »Hrvatske riječi« pod naslovom »Nadvladati podjele«, predsjednik HBŠS Blaško Temunović i sam kaže, svojevremenu odluku o uskraćivanju priopćenja HBŠS u »Hrvatskoj riječi« donijela je stranka, a ne uredništvo »Hrvatske riječi«. Ako za neobjavljivanje mišljenja i stavova HBŠS-a netko snosi odgovornost, onda je to, uz vodstvo stranke, i urednica političke rubrike u »Hrvatskoj riječi«, današnja odgovorna urednica tjednika »Hrvatska riječ« Jasminka Dulić, koja nikada, niti jedan tekst vezan za aktivnosti te stranke nije ponudila uredniku, niti je ikada, koliko je meni poznato, posjetila sjedište HBŠS. U svakom slučaju, nikada nikakve zabrane objavljivanja informacija o HBŠS-u u »Hrvatskoj riječi« nije bilo. Ako će sada naprasno doći do »velikoga zaokreta u ukidanju medijske blokade« i ako ćemo u »Hrvatskoj riječi« redovito čitati o aktivnostima HBŠS-a, ja ću to svakako pozdraviti.
Zvonimir Perušić,
bivši odgovorni urednik tjednika »Hrvatska riječ«
Za sadržajne promjene
Veoma mi je drago što su već u prvim brojevima Hrvatske riječi koje uređujete evidentne »pozitivne vibracije« i da se profesionalni odnos i novinarska etika vraćaju u ovu novinarsku kuću. Primite čestitke zbog toga, uz istodobne želje da ustrajete na ovako zacrtanoj uređivačkoj politici, za koju se ufam da bi, osim evidentnoga vraćanja objektivnosti informiranja, mogla polučiti i sadržajne promjene poput desubotizacije novina, dimenzioniranja skribomanije, defolkloralizacije kulture, manje prepisivanja s interneta, prekogranične suradnje (s hrvatskim manjinama u drugim zemljama) itd.
Zato se nadam da više nećemo biti svjedocima profesionalnih i etičkih posrnuća »Hrvatske riječi« iz zadnjih godinu-dvije dana, kada ju je jedna malena, ali bučna skupina tzv. etno-businessmana, dovela do razine Politike i Dnevnika od prije petnaestak godina. Oni koji su diktirali takav kurs »Hrvatske riječi« zaslužili su da završe u »ropotarnici povijesti«, da se poslužim terminologijom prevladane ideologije, čiji su oni izdanak, ali, nažalost, i relikt u našoj malenoj zajednici.
Slaven Bačić, Subotica