02.03.2007
Martin Scorsese kralj i Helen Mirren kraljica
Još jedna glamurozna dodjela najprestižnije filmske nagrade Oscar ostala je za nama, i pozlaćeni kipići dodijeljeni su slavodobitnicima koji će zauvijek »zlatnim« slovima biti upisani na stranicama kinematografske povijesti. A oni su...
MARTIN SCORSESE: Pravda je konačno zadovoljena i jedan od najvećih gubitnika konačno je dočekao svoju večer. Glasoviti američki redatelj talijanskoga podrijetla Martin Scorsese, u svom osmom pokušaju, uspio je biti nagrađen kao najbolji. Njegov posljednji film (»Pokojni«) donio mu je dvostruki razlog za slavlje jer ga je Akademija proglasila najboljim filmom u protekloj godini, te nagradivši ga i kao najboljeg redatelja.
HELEN MIRREN: Kada je pročitano njeno ime kao dobitnice Oscara za najbolju glavnu žensku ulogu, vjerojatno nitko u dvorani i pred milijunima TV ekrana, nije bio pretjerano iznenađen. Jer njezina kreacija engleske kraljice u istoimenom filmu (»Kraljica«) jednostavno je morala biti proglašena najboljom, a vrsna britanska glumica Helen Mirren zasluženo je nagrađena za svoj višegodišnji doprinos filmskoj umjetnosti.
FOREST WHITAKER: Američki glumac Forest Whitaker, dobivanjem Oscara za najbolju mušku ulogu (»Posljednji škotski kralj«) također je nagrađen od strane Akademije za dugogodišnji impresivan doprinos kvalitetnih filmskih rola koje je utjelovio u nizu briljantnih filmova.
SPOREDNA ŽENSKA ULOGA: Jennifer Hudson (»Komadi iz snova«)
SPOREDNA MUŠKA ULOGA: Alan Arkin (»Mala Miss Amerike«)
OSTALE KATEGORIJE: Za najbolji originalni scenarij nagrađen je film »Mala Miss Amerike«, dok je u kategoriji adaptiranih scenarija slavio ujedno i najbolji film »Pokojni«. U kategoriji najboljeg stranog filma Oscar je otišao put Njemačke za ostvarenje »Život drugih«.
Oscar za vizualne efekte dobio je nastavak filma »Pirati s Kariba: Mrtvačeva škrinja«, najbolje zvučne efekte imao je film »Pismo s Iwo Jime«, za najbolju scenografiju i šminku je proglašena ona iz filma »Faunov labirint«, montaža je bila najbolja u filmu »Pokojni« (ukupno 4. Oscara), miksanje zvuka »Komadi iz snova«, u kategoriji animiranog filma slavio je »Ples malog pingvina«, dok je najbolji kratki animirani film »Danski pjesnik«. U kategoriji dokumentarnog filma slavila je »Neugodna istina«, najbolji kratki dokumentarac je »Krv okruga Jinžu«, dok najbolji kratki igrani film »Priča sa Zapadne obale«. Najbolju kameru imao je »Faunov labirint«, glazbu »Babel« (najveći gubitnik dodjele s samo jednim Oscarom), dok je najbolja originalna pjesma »I need to wake up« (»Neugodna istina«).
OSCAR ZA ŽIVOTNO DJELO: Posve zasluženo nagradu Akademije za životno djelo dobio je Skladatelj Enio Morricone autor mnogobrojnih nezaboravnih filmskih melodija, koje će poput filmova koje su glazbeno podložile, zauvijek ostati nezaboravne u sjećanju svih ljubitelja umjetnosti »pokretnih slika«.