02.03.2007
Bit Korizme-ljubav prema bližnjima
U velikoj dvorani HKC »Bunjevačko kolo« 22. veljače održana je kršćanska tribina grada Subotice. To je prva tribina u ovoj godini u korizmeno vrijeme. Predavač je bio dr. Andrija Kopilović, a tema tribine je bila »Ima li Korizma danas smisla?«
U uvodnom dijelu predavač je napravio povijesni osvrt na korizmu, vrijeme priprave za Uskrs, te je istaknuo, kako današnja liturgija Pepelnice, kao i cijele korizme naglašava obraćenje i posvemašnju obnovu kršćanskoga života, poglavito kroz post, milostinju i molitvu.
VJERSKO NEZNANJE: Od kršćanina se traži da se svojim načinom života, svojom patnjom i trpljenjem približi Kristu, to je ono što današnja liturgija nalaže. No, suvremeni čovjek danas ne živi ovakvu Korizmu. Predavač je izvukao tri točke, koje govore o Korizmi danas. Prva točka govori o velikom vjerskom neznanju. To znači, da pučka pobožnost mora imati svoje uporište u otajstvu smrti i uskrsnuća. Vrijeme komunizma, koje je iza nas, ostavilo je trajne posljedice na pučku pobožnost, no to je samo jedan period koji je doveo do velikog vjerskog neznanja, a zagovarao je bezboštvo. Racionalizam je bolest suvremenog čovjeka. Težnja da se sve racionalizira, sve dokaže, pa čak i ono što je najsvetije, a to su otajstva Crkve, dovela je čovječanstvo do stanja da gubi osjećaj za misterij i mističnost. Racionalizam je doveo do velikog razlaza između puka i intelektualaca. Predavač je istaknuo kako upravo kršćanske tribine trebaju biti jedan od vidova kateheze odraslih. Poruka suvremenog doba je spašavanje obitelji i dubokog vjerničkog života u obiteljima. Kateheze u školama na putu su ka ateizmu, ako se ono što se uči na vjerskoj nastavi ne primjenjuje van nje, osobito u obitelji. Iskustvo rada s katekumenima u Subotici svjedoči kako su oni osvježili župske zajednice. Zato treba poticati, katehizirati i evangelizirati odrasle kršćane u produbljivanju vjerskog znanja. Korizma nas poziva na osobne molitve, češća čitanja vjerskog štiva i meditacije.
OTUĐENOST ČOVJEKA: Dru-ga točka govori o velikoj otuđenosti čovjeka od čovjeka. U već spomenutom komunizmu, koji je nanio veliko zlo kršćanstvu, sjeme zla je bilo stavljeno u sustavno uništavanje salaša u našim krajevima, simbola morala. Cilj je bio razoriti kulturnu, vjersku i moralnu vrijednost salaša i života u njemu. Došlo je do velike raseljenosti obitelji i razorenosti. Počeli su se stvarati veliki gradovi, koji su pružali određene prednosti, migracije iz sela ka gradovima, ali globalizacija je najviše utjecala na otuđenost čovjeka od čovjeka. Korizma poziva na bratsku ljubav, i samo se na taj način može zaustaviti val ove otuđenosti. Kršćanin ne može naviještati Isusa ako nije u ljubavi. Zato je naše poslanje briga za bližnjega, jer je bližnji u središtu Božje misli i Božjega srca i Crkve. Bližnje možemo darivati toplim riječima, darom, osmjehom i samo na taj način dolazimo to potpunog smisla korizme.
VRIJEME BEZ VRIJEDNO-STI: Treća točka govori o vremenu konzumizma i hedonizma. U ovoj točki dr. Kopilović oslikao je primjerima što je sve dovelo Sjevernu Ameriku i Europu do stanja agonije. Dovelo ih je do velikog izumiranja pravih životnih vrijednosti, stavljajući na prvo mjesto tjelesne užitke i profit. Istaknuo je kako Korizma nije kura mršavljenja. Korizma je kura davanja bližnjemu!. To znači kako bez discipline i bez kontrole savjesti nema savjesnih ljudi. Zato se rade pokorničke vježbe koje pomažu u odricanju i koje vode prema putu samokontrole. Samokontrola ne znači samo kontrolu u hrani, to se odnosi i na cigarete, TV, kompjutor. U mnoštvu životnih primjera doznačio je prisutnima kako se u korizmeno vrijeme moramo odreći onoga od čega bolujemo.
Među stotinjak sudionika, veliki broj činili su mladi. Na kraju predavanja vlč. Andrija Anišić otvorio je raspravu u kojoj su sudionici imali priliku diskutirati ili pitati predavača o zadanoj temi. Zaključak ove tribine bio je da svaki vjernik u Korizmi mora uperiti prst k sebi, a ne prema drugima, gdje mu motiv u svim žrtvama može biti samo ljubav, a ne mučenje, jer Bog to ne voli.
Krajem trećeg mjeseca očekuje se druga korizmena kršćanska tribina. Predavač će biti prečasni msgr. Sjepan Beretić a tema tribine bit će: »Trpljenje je spasonosno«.