23.02.2007
Pokladna zabava do zore
Posljednje subote što prethodi Čistoj srijedi ili Pepelnici, HKUD »Vladimir Nazor« iz Sombora redovito organizira Veliko bunjevačko-šokačko prelo. Ovoga puta to je bilo 17. veljače. Od svoga osnivanja 6. prosinca 1936. godine ovo je 71. po redu ovakva svečanost.
Za ovo tradicionalno i specifično okupljanje članstva i njihovih dragih gostiju dvorana i drugi prateći prostor bili su prikladno uređeni. Pozornica je već svojim izgledom dočaravala zimsku atmosferu i drevni izgled jednog seoskog domaćinstva - bilo je tu poljoprivrednih alatki i zemljoradničkih proizvoda, a i dijelova seoskog kućanstva s običnom petrolejkom ili »lampašem«.
Dodajmo ovome da je i pozivnica za ovo Veliko prelo veoma lijepa i prikladna. Tu je amblem Društva, a navedeni su i prikladni stihovi s. Blaženke Rudić: »Oj Bunjevci, potomci Hrvata / s tamburicom od suhoga zlata! / Neka žive u srcima dice / mili zvuci zlatne tamburice!.« Već sam ulazak u dvoranu bio je veoma ugodan. Djevojke i momci odjeveni u bunjevačke nošnje s osmijehom na licima i lijepim riječima dočekivali su i odvodili goste do njihovih mjesta. Tako se lako smjestilo oko 350 gostiju, koliki je i kapacitet dvorane. Sa žaljenjem se mora konstatirati da, zbog kapaciteta prostorije, svi zainteresirani nisu mogli biti ugošćeni.
VIŠESTOLJETNA TRADICI-JA: Otvarajući Prelo, predsjednik Društva Šima Raič je u ime organizatora i uprave Društva pozdravio sve nazočne, te podsjetio na činjenicu da je prelo višestoljetna tradicija koja se temelji na obiteljskim običajima. U ovom somborskom Društvu ono se kao organiziran oblik održava od 12. veljače 1937. godine. Kroz njegove sadržaje čuvaju se uspomene naših predaka, a njihovim obogaćivanjem ne odstupa se od osnovnih postavki i običaja Hrvata s ovih bačkih prostora. »Ovo Veliko bunjevačko-šokačko prelo je prigoda da se i mi Hrvati - Bunjevci i Šokci, kao i svi ljudi dobre volje Sombora i okolice okupljeni oko jednog od naših najstarijih običaja, družimo, razgovaramo, veselimo i u zajedništvu obogaćujemo sebe za nova pregnuća u očuvanju i njegovanju bogate kulturne baštine, koju su nam predali i ostavili naši preci«, rekao je Šima Raič, dodajući kako je tijekom posljednje godine sredstvima Vlade RH i SO Sombor uređena ulična fasada zgrade društvenog doma, dijelovi krova, ulazna kapija te prostorija knjižnice.
Književnik Petko Vojnić-Purčar iz Novog Sada (Petrovaradina) na specifičan je način pozdravio nazočne i domaćine svojim poetskim sastavom o Somboru, dok je glavni i odgovorni urednik »Miroljuba« Matija Đanić predstavio novi broj lista, kojim ovo glasilo Društva ujedno ulazi u desetu godinu izlaženja.
PROGRAMSKI DIO: Sudionici programskog dijela Prela vokalno - instrumentalni sastavi Vinkovačke dike iz Republike Hrvatske i Bereški tamburaši iz Bačkog Brega, te Folklorna i Dramska sekcija HKUD »Vladimir Nazor« već su na startu dali poseban ton ovom specifičnom slavlju koje prethodi nastupajućem korizmenom zatišju. Članovi Dramske i Folklorne sekcije, uz domaći tamburaški sastav, izveli su scenski prikaz bunjevačkog prela. Ovu kratku, simpatičnu i šaljivu mladalačku igru obradila je i na scenu postavila voditeljica Dramske sekcije Marija Šeremešić.
Gostujući tamburaški ansambli smjenjivali su se i dopunjavali na pozornici sve do zore. Njihovom smjenom smjenjivao se i melos - bački, slavonski, dalmatinski... pa i zagorski. Bilo je tu rodoljubivog, sentimentalnog, no, ipak, najviše bećarskog sadržaja, kakav u ovakvim prigodama stvara i poseban štimung. Veselje, ples, smijeh, šale, dobra glazba, ali i tombola sa 183 zgoditka, potrajali su sve do jutarnjih sati. M. Đ.