23.02.2007
Branko Horvat izabran za predsjednika HNV-a
Vijećnici Hrvatskog nacionalnog vijeća izabrali su Branka Horvata iz Tavankuta za predsjednika ovog krovnog tijela hrvatske nacionalne manjine u Republici Srbiji, nakon što je na prethodnoj sjednici HNV-a Josip Z. Pekanović podnio ostavku na predsjedničku dužnost.
Osim izbora predsjednika, na sjednici Vijeća održanoj 15. veljače u Subotici, raspravljalo se o donošenju odluke o izmjeni i dopuni Statuta HNV-a i o usvajanju Pravilnika o primanjima i naknadama troškova uposlenih i imenovanih osoba u Vijeću, poslije čega je sjednica prekinuta zbog nedostatka kvoruma.
IZBOR PREDSJEDNIKA HNV-a: Na početku sjednice, vijećnik Josip Gabrić je ispred skupine vijećnika obrazložio prijedlog za izbor predsjednika HNV-a.
»U skladu sa Statutom Vijeća, deset vijećnika je potpisalo prijedlog za izbor predsjednika Vijeća. Predlažemo da se vijećnik Branko Horvat izabere za obnašanje ove dužnosti. Branko Horvat je dugogodišnjim radom pridonosio boljitku hrvatske zajednice, a posebno se istaknuo radom u Hrvatskom kulturno-prosvjetnom društvu ‘Matija Gubec’ iz Tavankuta, čiji je dugogodišnji predsjednik. Branko Horvat je ostvario dobre rezultate i kao gospodarstvenik, a u ovome trenutku je važno izabrati predsjednika zbog daljnjeg efikasnog funkcioniranja Vijeća do isteka mandata ovoga saziva HNV-a.«
Vijećnici Bela Tonković, Josip Ivanković i Lazo Vojnić Hajduk izrazili su sumnju da će Branko Horvat moći obnašati predsjedničku dužnost, zbog navodnog lošeg zdravstvenog stanja, a vijećnik Ladislav Suknović je rekao da se kandidat za predsjednika Vijeća ne mora očitovati o svom zdravstvenom stanju i istaknuo da su pitanja o zdravstvenom stanju kandidata neprimjerena.
Za izbor kandidata Branka Horvata za predsjednika Vijeća glasovalo je 19 vijećnika, protiv su glasovala 2 vijećnika, dok ih je 7 bilo suzdržano.
Nakon izbora za predsjednika, Branko Horvat se zahvalio vijećnicima na povjerenju i rekao da rad Vijeća treba stabilizirati i radno iskoristiti vrijeme do isteka mandata ovoga saziva HNV-a.
»Vijeće treba biti na usluzi hrvatskoj zajednici, trebamo se ujediniti, a interesi zajednice moraju biti ispred osobnih interesa. Određena problematika neće se moći riješiti preko noći, ali trebamo raditi s pozitivnom energijom. Vijeće je servis u službi hrvatske zajednice», rekao je Branko Horvat u svom nastupnom govoru.
RASPRAVA O IZMJENAMA I DOPUNAMA STATUTA: U daljnjem tijeku sjednice, vijećnik i predsjednik Odbora za Statut Bela Ivković iznio je kako je Odboru dostavljen prijedlog novog Statuta HNV-a, ali članovi Odbora zastupaju mišljenje kako ne treba usvajati novi Statut Vijeća, nego se trebaju napraviti izmjene i dopune postojećeg Statuta i takav prijedlog je i dostavljen u materijalu za sjednicu.
Vijećnik Slaven Dulić je istaknuo kako se treba razgraničiti hoće li se o pravnom aktu kakav je Statut Vijeća, raspravljati načelno ili o pojedinostima, naglasivši da nije vođena javna rasprava o izmjenama i dopunama Statuta. Vijećnik Lazo Vojnić Hajduk je kazao da se prema postojećem Statutu HNV-a o izmjenama i dopunama Statuta Vijeća može raspravljati, ako je predlagač izmjena i dopuna Izvršni odbor Vijeća, jer predlagač za izmjene i dopune Statuta ne može biti Odbor za Statut, te je dodao kako se o »prijedlozima za izmjenu i dopunu Statuta može raspravljati i u slučaju, ako je prijedloge potpisalo desetoro vijećnika, a kako ti uvjeti nisu ispunjeni, vijećnici na ovoj sjednici ne mogu raspravljati o tome«.
Članica Izvršnog odbora Vijeća Antonija Čota rekla je, kako je prijedlog Odbora za Statut dan na razmatranje vijećnicima, a dužnost Odbora je da utvrdi jesu li izmjene i dopune u skladu sa Zakonom. Predsjednica Izvršnog odbora Vijeća Slavica Peić je naglasila kako je cjelokupan tekst prijedloga izmjene i dopune Statuta izradio Odbor za Statut, a istaknula je kako se prijedlogom izmjene i dopune Statuta ukidaju Odjeli Vijeća koji će se fuzionirati u stalne Odbore Vijeća čime će se pospješiti funkcionalnije djelovanje Vijeća. Slavica Peić je među ostalim napomenula kako jedna od predloženih dopuna glasi da Vijeće može odlučiti da za svoje potrebe koristi i usluge menadžera, koji bi u okviru svojih poslova predlagao projekte kojima se potiče razvitak zajednice, a menadžer bi pratio i izrađivao projekte za osiguranje financijskih sredstava za Vijeće, kao i za druge korisnike.
Vijećnik Bela Tonković je u daljnjem tijeku rasprave naglasio kako nema ovlaštenog predlagača za izmjene i dopune Statuta Vijeća i da zbog toga vijećnici ne mogu raspravljati o predloženim izmjenama i dopunama Statuta, koje su priložene u materijalu za sjednicu, nakon čega je glasovanjem vijećnika ova točka skinuta s dnevnog reda, uz odluku da se za sljedeću sjednicu prijedlog za izmjene i dopune Statuta Vijeća pripremi temeljem normativnih akata HNV-a.
NEDOSTATAK KVORUMA: Tijekom kraće rasprave o usvajanju novoga Pravilnika o primanjima i naknadama troškova uposlenih i imenovanih osoba u Vijeću, vijećnik Bela Ivković je istaknuo kako Pravilnik mora biti pravno formuliran sukladno drugim pravnim aktima Vijeća i da zbog toga treba prvo usvojiti prijedlog izmjena i dopuna Statuta i potom izraditi prijedlog za izmjene i dopune ovoga Pravilnika, koji već postoji kao pravni akt Vijeća, a ne usvajati novi Pravilnik. Glasovanjem vijećnika predloženi Pravilnik o primanjima i naknadama uposlenih i imenovanih osoba u Vijeću nije usvojen, nakon čega je skupina vijećnika napustila sjednicu te je sjednica prekinuta zbog nedostatka kvoruma.
Zbog prekida sjednice na dnevni red nije dospjelo još šest planiranih točaka, među kojima su imenovanje člana Izbornog odbora HNV-a zaduženog za obrazovanje, donošenje odluke o produciranju emisije na hrvatskom jeziku Tjednik na YU ECO Televiziji, kao i odluke o osnivanju Programskog vijeća i imenovanja članova ovog vijeća, te odluke o isplati 50.000 dinara za autobusni prijevoz djece na Hrckov maskenbal.