Za 12 godina 17 milijardi eura
Hrvatska je 1. srpnja 2013. godine postala 27. članica Eiropske unije. Posljednja je zemlja koja je primljena u članstvo Unije. U bezgraničnoj Schengenskoj zoni je od 1. siječnja 2023. godine. Istoga dana Hrvatska je ušla u Eurozonu, kada je valutu kunu u platnom prometu zamijenila eurom. Postala je tako prva zemlja članica Unije koja je u Schengen i Eurozonu ušla istoga dana. Hrvatska je i među 15 zemalja koje su istovremeno članice Europske unije i NATO saveza.
Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj objavilo je u povodu 12. obljetnice ulaska Hrvatske u EU na svojoj web stranici kako je ulaskom u EU 1. srpnja 2013. Hrvatska ostvarila mjerljiv gospodarski napredak i dobila snažnu platformu za razvoj, solidarnost i međunarodno pozicioniranje.
U objavi Europske komisije navodi se kako je od pristupanja do danas BDP po stanovniku porastao sa 61% na preko 77% prosjeka EU-a, uz apsolutni rast sa 16.100 eura na 30.500 eura. Nezaposlenost je pala s preko 17% na oko 4%, dok su izvoz i turizam dosegnuli povijesne rekorde. Više od 17 milijardi eura iz fondova EU-a uloženo je u razvoj infrastrukture, inovacija, zaštite okoliša, digitalne transformacije i društvenog razvoja. Infrastrukturni simbol tog napretka svakako je Pelješki most – projekt koji je uz europsko financiranje povezao jug Hrvatske s ostatkom zemlje i poboljšao svakodnevni život građana. Nakon razornih potresa 2020. godine Europska unija je Hrvatskoj pružila više od milijardu eura pomoći iz Fonda solidarnosti – potvrdivši u praksi značenje europske solidarnosti.
U 2023. godini Hrvatska je ispunila i dva strateška cilja: postala je članica shengenskog prostora i usvojila euro, čime je dodatno produbila gospodarsku i institucionalnu integraciju.
Dvanaestu godišnjicu članstva Hrvatske u Europskoj uniji Predstavništvo Europske komisije obilježilo je i kroz više događanja u Zagrebu uoči članstva namijenjenih javnosti i medijima. Na konferenciji »Europa za sve generacije« u organizaciji Predstavništva Europske komisije okupili su ključne aktere hrvatskog pristupnog procesa, predstavnike institucija, gospodarstva i mladih. Događanje je pozdravnim govorom otvorila povjerenica Europske komisije za Mediteran Dubravka Šuica. U povodu godišnjice ona je izjavila:
»Na nama je da Europu ne uzimamo zdravo za gotovo. Da je ne gledamo kao birokratski aparat, nego kao politički projekt mira. Europa je i dalje najbolja ideja koju je ovaj kontinent imao. I Hrvatska je njen punopravni i ravnopravan dio«.
Dvanaest godina članstva potvrđuje Hrvatsku kao uspješnu članicu koja koristi prednosti članstva, ali i sve aktivnije doprinosi rješavanju europskih izazova – od klimatskih promjena i migracija do demografije i geopolitičke stabilnosti. »Hrvatski glas u Europskoj uniji danas je prepoznatljiv, konstruktivan i potreban«, navodi se u objavi Europske komisije u Hrvatskoj.
I. U.