Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Između mirnog otpora i sukoba s policijom

U subotu, 28. lipnja, stali su vlakovi, ukinuti su redoviti autobusni polasci ka Beogradu, obustavljen je gradski prijevoz u Beogradu, jake policijske snage još u rano poslijepodne bile su raspoređene u glavnom gradu Srbije, a na prilazima Beogradu bila je pojačana kontrola prometa. U Beograd je ipak stigao veliki broj građana kao podrška studentima u blokadi koji su organizirali prosvjed »Vidimo se na Vidovdan«, ali i pristalica vlasti koji su u Pionirskom parku organizirali, kako su nazvali svoj program, književnu večer. Predsjednik Aleksandar Vučić, koji je i obišao okupljene u Pionirskom parku, unaprijed je najavio da neće biti ispunjen zahtjev za raspisivanje izvanrednih izbora i zahtjev da se ukloni kamp u Pionirskom parku u kome su studenti »koji žele da uče«.

Između mita, prosvjeda i stvarnosti

Studentski prosvjed na Slaviji počeo je podsjećanjem na 16 žrtava pada nadstrešnice na željezničkom kolodvoru u Novom Sadu, što je i bio povod da studenti počnu blokade fakulteta svih sveučilišta prije skoro devet mjeseci.
Među govornicama bio je i rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić. Kako je kazao, obrazovanje je kičma društva, a studenti su svojom mirnom i hrabrom pobunom povezali »sve nas u zajedničku misiju da sačuvamo institucije, pravdu i različitost«. 
»Promjenu su pokrenuli hrabro, nepokolebljivo, posvećeno. Sveučilište je stalo uz njih, i pobunjeni građani. Pokazali smo da se na nasilje, vrijeđanje i laži odgovara istrajno, dostojanstveno, solidarno i mirno«, kazao je Đokić.
Rekao je da je ponosan što je u akademskoj zajednici koja je u povijesnom trenutku stala uz studente. Proteklih mjeseci, podsjetio je, bili su izloženi privođenjima, uhićenjima, saslušanjima i napadima ali, ipak, kako je kazao, postigli su bar tri nemoguća postignuća.
»Jedinstvo nije iluzija već snaga koja pobjeđuje podjele i manipulacije. Na razne načine pokušali su nas podijeliti, ali nisu uspjeli, odoljeli smo. Znanje i istina su pobijedili. Povjerenje u Sveučilište je vraćeno i nećemo ga prepustiti onima koji bi da ga ponize«, naglasio je rektor.
Govori sveučilišnog profesor Mire Lompara, političara s Kosova Momčila Trajkovića i sudionika bitke na Košarama bili su patriotski i nacionalni. Lompar je govorio o »srpskom integralizmu«, odnosno o brizi za Srbe u Crnoj Gori, Hrvatskoj, kao i o Republici Srpskoj. Momčilo Trajković naveo je da je odluka Srpskog nacionalnog vijeća Kosova i Metohije da se »Vidovdanski crveni kosovski božur« dodijeli studentima u blokadi jer su njihovi zahtjevi za poštovanje Ustava i funkcioniranje institucija »najis-krenija borba za Kosovo i Metohiju«.
Govori na prosvjedu na Slaviji trajali su do 21 sata, kada je istekao rok koji su studenti dali vlasti da prihvate ultimatum u vezi s raspisivanjem izvanrednih parlamentarnih izbora. Nakon svih obraćanja studenti su objavili da to više nije njihov prosvjed i da ostaju kao građani.

Građani na ulicama

Dio građana i studenata na ulicama su ostali do ranih jutarnjih sati. Bilo je incidenata, intervencije policije koja je probijala blokade, povrijeđenih. Direktor policije Dragan Vasiljević kazao je kasno noću 28. lipnja da je više desetaka osoba privedeno i da je povrijeđeno šest policajaca. Nakon toga počela su postavljanja barikada širom Srbije kao čin građanske neposlušnosti. Barikade na cestama postavljaju se spontano, u organizaciji neformalnih zborova građana a na poziv studenata. Blokadama studenti i građani zahtijevaju da vlast raspiše izvanredne izbore, traže raspuštanje okupljenih u Pionirskom parku i puštanje na slobodu uhićenih u incidentima nakon masovnog studentskog prosvjeda. Prve blokade ulica u Beogradu i drugim gradovima Srbije otpočele su u nedjelju poslijepodne i do zaključenja ovog broja trajale su i dalje. Građani su u večernjim satima blokirali ceste i raskrižja u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Gornjem Milanovcu, Čačku, Subotici, Somboru i drugim gradovima. Intervenciju interventnih jedinica policije u opremi za razbijanje demonstracija izbjegavali su tako što su se pomjerali s lokacije i odlazili na drugu blokadu.
Predsjednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je da su blokade koje se organiziraju po Beogradu pokazatelj nemoći, frustracije i bijesa onih koji u njima sudjeluju, zato što se, kako je istaknula, građani nisu željeli pridružiti njihovom prosvjedu na Vidovdan i nisu željeli ustati protiv svoje države.

Vučić faktor stabilnosti

Izaslanik Europskog parlamenta za Srbiju, hrvatski eurozastupnik iz Socijaldemokratske partije (SDP) Tonino Picula izjavio je u ponedjeljak da se vidi evolucija nezadovoljstva znatnog dijela građana Srbije vlašću Aleksandra Vučića, koji oklijeva da raspiše izvanredne parlamentarne izbore, jer osjeća da mu vlast više nije čvrsta.
»Srbija je vjerojatno rekorder, uz Bugarsku, po raspisanim izvanrednim izborima u posljednjih nekoliko godina. Vučić sad oklijeva raspisati izvanredne parlamentarne izbore, jer osjeća da njegova vlast više nije onako čvrsta kao što je bila«, kazao je Picula u emisiji U mreži Prvog Hrvatskoga radija.
Picula je komentirao i zašto na prosvjedima u Srbiji nema zastava Europske unije.
»To je 25 godina jednog političkog modela koji nije prevladao onu nacionalnu mitologiju koja je Srbiju i sve oko nje unesrećila, od još tamo 80-ih godina preko ratova 90-ih i svega što se događalo nakon atentata na Zorana Đinđića. To je sredina koja proizvodeći nove mitove održava na površini i one stare. Vučićeva Srbija je primjer fasadne demokracije«, ocijenio je Picula.
On je rekao da se dobar dio sudionika prosvjeda ne izjašnjava u korist EU i dodao da će, ako žele doći na vlast, morati svoje bazične pozicije nadograditi odnosom prema nizu mitologija.
Hrvatski eurozastupnik iz Hrvatske demokratske zajednice Tomislav Sokol rekao je u istoj emisiji povodom prosvjeda u Srbiji da su »maske pale«, jer se već desetljećima u Srbiji svakoj oporbenoj inicijativi pokušava na silu naći prozapadna, umjerena i građanska dimenzija.
»Poruke s prosvjeda bile su suprotne od toga. Tamo su bili profesori koji su bili u Dverima, studenti koji su zazivali Miloša Obilića, kosovske mitove i govorili o ‘vaskrsloj Srbiji’ nakon nekoliko stoljeća. Ne vidim tu neku razliku u onim bitnim pitanjima, a to je određivanje prema velikosrpskoj politici, prema okolnim zemljama i slično. Ne vidim neku veliku razliku između njih i Vučića«, ocijenio je Sokol.
On je rekao i da Vučić ima podršku dobrog dijela stranih sila jer ga i dalje smatraju faktorom stabilnosti.
Z. V.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika