Vijesti
Vojnić: »Ako Hrvatska pokazuje
demokratsku zrelost prema
manjinama, i Srbija bi trebala isto«
Zastupnica u Hrvatskom saboru Jasna Vojnić upozorila je na neravnopravan položaj Hrvata u Srbiji u usporedbi s pravima nacionalnih manjina u Hrvatskoj. U svom prošlotjednom obraćanju u Saboru, posebno se osvrnula na rezultate lokalnih izbora i političku participaciju manjina, ističući ih kao mjerilo zrelosti demokracije.
Prema važećim zakonima u Hrvatskoj, nacionalne manjine imaju pravo na sudjelovanje u lokalnoj vlasti kada zadovoljavaju određene demografske pragove – 1,5% za vijećnike u lokalnim skupštinama, 5% za zamjenike župana i 10% za zamjenike gradonačelnika ili načelnika, podsjetila je Vojnić i navela konkretne brojke koje pokazuju kako to izgleda u praksi.
»Na posljednjim lokalnim izborima ukupno je izabrano 69 zamjenika iz redova nacionalnih manjina«, rekla je, precizirajući da se radi o 10 županijskih, 19 gradskih i 40 općinskih zamjenika, među kojima su pripadnici srpske, talijanske, češke, romske, mađarske, bošnjačke, rusinske i slovačke manjine.
»Ipak, ovdje se ne radi samo o brojkama, već o političkoj praksi koja svjedoči o dubini hrvatske demokracije i o povjerenju koje Hrvatska država pruža svojim nacionalnim manjinama«, istaknula je.
Vojnić je postavila hipotetski scenarij u kojem bi isti kriteriji bili primijenjeni u Srbiji.
»Zamislimo da su okruzi u Srbiji županije, gradovi i općine jedinice lokalne samouprave, a mjesne zajednice da imaju status usporediv s općinama. Ako bismo primijenili iste kriterije koje Hrvatska već godinama dosljedno provodi…«
Prema toj računici, Hrvati u Srbiji imali bi pravo na dva dožupana, četiri dogradonačelnika, 22 zamjenika načelnika općina, te stotine vijećničkih mjesta diljem Vojvodine.
»A u nekim mjestima, kao što je Monoštor ili Sonta, gdje ima 50% Hrvata, zasigurno bi imali i svog načelnika općine«, naglasila je.
Međutim, stvarnost je znatno drugačija.
»A koliko Hrvata u Srbiji danas zaista obnaša ove funkcije? Odgovor je: nula«, rekla je Vojnić, aludirajući na sustavni izostanak političkog uključivanja hrvatske manjine u Srbiji.
Istaknula je da se pri tome ne može govoriti o nedovoljnoj organiziranosti Hrvata u Srbiji, budući da bi u slučaju zajamčenih mjesta »čak i samo jedan glas na izborima bio dovoljan da se to pravo ostvari«.
Vojnić je izlaganje zaključila apelom:
»Ako Hrvatska svojim zakonima i praksom pokazuje povjerenje prema svojim manjinama i demokratsku zrelost, onda s pravom možemo pozvati i Srbiju da učini isto. Da bude država koja će ne samo deklarativno uvažavati svoje manjine nego, pa makar i nakon 20 godina, to djelima uistinu pokazati«.
H. R.
Vojnić s ministrom Vlajčićem
o jačanju potpore poljoprivredi
Saborska zastupnica i predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća Jasna Vojnić sastala se prošloga tjedna s hrvatskim ministrom poljoprivrede Davidom Vlajčićem te razgovarala o konkretnoj podršci poljoprivredi hrvatske zajednice u Srbiji, objavio je HNV.
»Ovo je izuzetno značajan trenutak jer će ove godine, prvi put, potpora poljoprivredi Hrvata u Srbiji biti dodijeljena putem Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske. Natječaj za dodjelu ovih sredstava bit će u organizaciji hrvatske zajednice u Srbiji, što nam daje veliku odgovornost i priliku da sredstva budu dodijeljena našim poljoprivrednicima koji su aktivni članovi naše zajednice«, istaknula je Vojnić te precizirala da će, osim Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, u komisiju za vrednovanje prijava biti uključena i članica povjerenstva imenovana od Ministarstva poljoprivrede, čime je osigurana dodatna stručnost cijelog procesa.
»Ova suradnja važan je korak u daljnjem jačanju veze između naše zajednice i institucija Hrvatske, ali i konkretan poticaj za razvoj i očuvanje naše poljoprivredne tradicije te gospodarsko osnaživanje naših ljudi. Posebno nam je drago što se kroz ovaj model prepoznaje potreba da se naši poljoprivrednici u Srbiji uključe u programe potpore na ravnopravan način. Vjerujemo da će ova inicijativa dati novi zamah razvoju poljoprivrede među Hrvatima u Srbiji te otvoriti vrata daljnjoj suradnji i projektima koji će unaprijediti život naše zajednice«, poručila je Vojnić.
H. R.
Apel vozačima zbog početka žetve
Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice uputilo je apel svim sudionicima u prometu zbog početka žetve koja će trajati naredna tri tjedna. Na cestama će u tom razdoblju biti povećan broj radnih strojeva, zbog čega vozače pozivaju na poseban oprez i prilagođavanje brzine uvjetima na cesti. Poljoprivrednicima je upućen podsjetnik da prije početka žetve obave tehničke preglede svojih strojeva, osiguraju ispravnost svjetlosno-signalnih uređaja, uređaja za spajanje prikolica, kao i da koriste žuto rotacijsko svjetlo. Posebno se naglašava važnost posjedovanja vozačkih dozvola odgovarajuće kategorije, zabrana vožnje pod utjecajem alkohola, te sprječavanje iznošenja blata na kolnik s oranica i zemljanih putova. Vozačima radnih strojeva preporuča se dodatna pažnja prilikom uključivanja u promet, a svi sudionici pozivaju se na strpljenje, osobito na Čantavirskom i Bikovačkom putu zbog suženih nadvožnjaka. Također, naglašava se opasnost pretjecanja traktora i strojeva dok je uključen pokazivač smjera.
Dobrovoljno vatrogasno društvo Matica Subotica i ove je godine provelo preventivne preglede poljoprivredne mehanizacije, čime se smanjuje rizik od požara i materijalne štete tijekom žetve.
H. R.
Projekti kao nove prilike
Edukacija o fondovima i projektima Hrvatske i Europske unije pod nazivom »Projekti kao nove prilike« održana je prošloga tjedna u prostorijama Fondacije Antun Gustav Matoš u Beogradu.
Edukacija je održana pod pokroviteljstvom Županijske razvojne agencije Osječko-baranjske županije, a predavanja su održali ravnatelj Agencije Denis Ćosić i voditeljica Sektora za strateško planiranje i regionalni razvoj Ružica Bjelica.
»Već godinama, otkako postoje programi za Hrvate izvan Hrvatske – kako oni Ministarstva regionalnog razvoja, tako i oni Središnjeg državnog ureda – imamo problem potaknuti hrvatsku zajednicu izvan Hrvatske, posebice u Vojvodini, odnosno u Srbiji, da koriste te mehanizme koji su upravo njima namijenjeni. Svake se godine izdvaja sve više novca iz državnog proračuna za pomoć hrvatskoj zajednici u Srbiji, ali te mogućnosti ne koristimo dovoljno. Smatram da su ovakve edukacije, kao i pružanje informacija našoj zajednici u Srbiji, od velike koristi. Ljude ponekad zaista treba potaknuti. Znaju oni da njihovoj zajednici nešto treba, da se to može ostvariti, ali treba pokazati inicijativu. Novac je osiguran, samo se treba malo pokrenuti i nešto učiniti. Mi kao razvojna agencija stojimo na raspolaganju u operativnom smislu. Ovo su projekti koji nisu pretjerano zahtjevni, ali traže inicijativu. Treba se upustiti u tu ‘avanturu’, širiti informacije, i jamčim da, ako ostvare jedan projekt, poželjet će realizirati drugi, treći, četvrti... A to je ono čime mogu poboljšati život Hrvata u Srbiji i pridonijeti svojoj zajednici«, istaknuo je Denis Ćosić.
»Potaknuti ovogodišnjim natječajem i provedbom projekta prekogranične suradnje između Hrvatske i Srbije, koji provodi Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Vlade Hrvatske, kao i natječajima i projektima Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske – kroz koje i hrvatska zajednica u Srbiji može ostvariti značajna financijska sredstva koja će im pomoći u realizaciji postojećih projekata, ali i u pokretanju novih – organizirali smo ovu edukaciju«, poručili su iz Fondacije AGM.
Događaj su otvorili Marin Piuković i Ivan Zeko-Pivač, zamjenik veleposlanika u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Beogradu.
H. R.
Posjet Jasne Petek Hrvatskom
nacionalnom vijeću
Predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća Jasna Vojnić sastala se 18. lipnja sa zamjenicom župana Krapinsko-zagorske županije Jasnom Petek.
Kako je istaknula Vojnić, posebnost ove županije ogleda se u tome što poznaju potrebe hrvatske zajednice u Srbiji te su među prvima to prepoznali i pružili pomoć.
»Župan Željko Kolar bio je nekoliko puta kod nas, osigurali su stipendije za naše učenike, kao i stručno usavršavanje. Bili smo nekoliko puta u njihovoj županiji kako bi nam pružili primjere dobre prakse. Ono što nam je najveća dobrobit, a njihova zasluga, jest da su potaknuli i druge županije da izdvoje određena sredstva i zajednički doprinesu radu naše krovne institucije. Dakle, sve županije potpisale su trogodišnje ugovore o podršci radu naše institucije. Zahvaljujući tome, možemo osigurati sredstva za redovito funkcioniranje«, izjavila je Vojnić.
Zamjenica župana Jasna Petek zahvalila je na pozivu da prisustvuje obilježavanju Dana zajednice.
»Zaista je bilo impresivno vidjeti toliko djece koja prolaze kroz odgojno-obrazovni sustav na hrvatskom jeziku, njegujući ne samo jezik, već i svoju kulturu, identitet i baštinu. Prekrasno je kako se djeca odgajaju od najranije dobi u duhu zajedništva. Mislim da svi mi koji smo iz Hrvatske sjedili u vašoj Gradskoj kući na toj lijepoj svečanosti možemo mnogo naučiti od vas. Krapinsko-zagorska županija pokazala je da prepoznaje potrebe Hrvata ovdje u Vojvodini i Srbiji te je nastojala pomoći na razne načine. Jedan dio pomoći je financijska podrška, o čemu je govorila vaša predsjednica Vijeća, gospođa Jasna Vojnić. Ono što je jednako važno jest stručna pomoć, prijenos iskustava i znanja, kao i prepoznavanje potreba i ukazivanje na njih u Hrvatskoj, gdje smo vaši lobisti i zagovornici vaših interesa u zemlji matici«, izjavila je Petek.
H. R.