Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Radimo na unaprjeđenju odnosa

Ministar vanjskih i europskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman, zajedno s posebnim savjetnikom predsjednika Vlade Hrvatske za vanjsku politiku dr. Matom Granićem, boravio je 13. lipnja u Srbiji, gdje se sastao s ministrom vanjskih poslova Srbije Markom Đurićem, kao i s predstavnicima hrvatske zajednice u Srbiji te Srijemske biskupije.
Grlić Radman ocijenio je kako je razina komunikacije između dviju država »manja od očekivane«, ali i da je sastanak sa srbijanskim kolegom bio vrlo uspješan, uz optimističnu atmosferu koja »šalje poruku za budućnost«. Dodao je i da je ministar Đurić izrazio spremnost za nastavak rješavanja otvorenih pitanja, na temelju predočenog kataloga o kojem su razgovarali prošle godine.

Brojna pitanja

Kako je naglasio, najosjetljivije pitanje za Hrvatsku ostaje sudbina nestalih osoba (njih 1.748), a na sastanku je posebno istaknuto i pitanje zadržavanja hrvatskih građana na granici te slučajevi uskraćivanja njihova boravka u Srbiji.
»Naglasio sam da sve te okolnosti treba ispitati te da se takve situacije ne smiju ponavljati ako ne postoje opravdani razlozi za zadržavanje, privođenje ili protjerivanje. Dobio sam obećanje da će se i na tom području surađivati, jer je to u interesu obje države, osobito sada, u nadolazećim mjesecima turističkih posjeta. Razgovaralo se i o budućim koracima u jačanju međusobnih odnosa, uključujući nastavak rada na sklapanju sporazuma o graničnim prijelazima i pograničnom prometu, kao i o razvoju prometne infrastrukture – prvenstveno željezničke pruge Zagreb – Beograd«, kazao je Grlić Radman. 
Kako je naglasio, geopolitička sudbina nam je činjenica – »susjedi smo, oslonjeni jedni na druge«:
»Hrvatska je ostvarila sve svoje vanjskopolitičke ciljeve; naš je interes regionalna stabilnost i dobrosusjedski odnosi, pa s te strane očekujemo i suradnju Srbije. Hrvatska će, naravno, podržavati Srbiju na europskom putu, ali uz ispunjenje svih nužnih kriterija i uvjeta«. 
Podsjetio je i na važnost provedbe Međudržavnog sporazuma o manjinama iz 2004. godine, koji je Hrvatska već provela, a koji se odnosi na garantirane mandate u parlamentu:
»Apelirao sam na srbijanske vlasti da ispune obveze iz tog sporazuma kako bi Hrvati u Srbiji imali svoje predstavnike na republičkoj i pokrajinskoj razini. Ugovori obvezuju«. 
Razgovaralo se i o revitalizaciji Hrvatskog doma u Srijemskoj Mitrovici.
Govoreći o položaju Srba u Hrvatskoj, istaknuo je da je Hrvatska dobar primjer, jer su građanska prava pripadnika te manjine jednaka pravima svih ostalih građana.
Kako je priopćilo MVEP, na sastanku su razmijenjena i mišljenja o stanju na Zapadnom Balkanu, s posebnim naglaskom na provedbu Daytonskog mirovnog sporazuma u Bosni i Hercegovini, i na osiguranje pune ravnopravnosti triju konstitutivnih naroda, očuvanje stabilnosti te nastavak procesa proširenja Europske unije. 

Pokretanje međuvladinog odbora

Sastanku šefova diplomacije nazočila je i zastupnica u Hrvatskom saboru i predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća Jasna Vojnić koja je u izjavi za medije istaknula važnost kontinuiteta bilateralnih odnosa. Dodala je i da je ministar Radman vrlo predano zastupao interese hrvatske zajednice u Srbiji, budući da dobro poznaje njihov položaj. 
»Gotovo prije godinu dana sastala su se dva ministra vanjskih poslova u Novom Sadu, a sada, nakon godinu dana, ponovno smo imali zajednički sastanak. Ovaj je put razlika u tome što su bili uključeni i predstavnici srpske zajednice iz Hrvatske te hrvatske zajednice ovdje u Srbiji. To je vrlo dobra praksa, jer smo, osim tema o kojima smo prošli put razgovarali, ovoga puta stavili veći naglasak na položaj naših zajednica. Konkretno, razgovarali smo o ponovnom pokretanju Međuvladinog mješovitog odbora – nazočna je bila i kolegica imenovana za supredsjedateljicu Odbora – što je vrlo pozitivno, jer se konkretne teme mogu rješavati upravo na tom tijelu. Jedna od važnih tema bila je i povrat Hrvatskog doma u Srijemskoj Mitrovici. Ministar Đurić pokazao je veliku spremnost da to pitanje, u suradnji s lokalnim čelnicima, pokrene«, kazala je Vojnić.
S obzirom na to da su nedavno završeni lokalni izbori u Hrvatskoj, na kojima je imenovano 67 zamjenika načelnika, dogradonačelnika i župana iz redova nacionalnih manjina, Vojnić je dodala da »s pravom tražimo da i pripadnici hrvatske zajednice u Srbiji – barem simbolično – budu uvaženi«. 
»Ovoga puta ministar Đurić pokazao je veliku spremnost. Uskoro očekujemo još nekoliko bilateralnih sastanaka o temama o kojima smo danas razgovarali te se nadamo da ćemo iduće godine moći govoriti o konkretnim pomacima«, izjavila je Vojnić.
Iako u bilateralnim odnosima još nema većih pomaka, Vojnić je izrazila optimizam da će se otvorena pitanja vremenom početi rješavati:
»Smatram da je najgore, i za odnose i za našu zajednicu, da do susreta uopće ne dolazi. Mi ćemo biti uporni i istrajni, kao što smo bili i do sada – to je jedini način da dođe do pomaka«. 

S hrvatskim narodom

Gordan Grlić Radman svoj je posjet Srbiji započeo u Srijemskoj Mitrovici, gdje ga je dočekao biskup Srijemske biskupije mons. Fabijan Svalina. Razgovarali su o otvorenim pitanjima koja se tiču hrvatske zajednice u Srijemu te o mogućim rješenjima.
»Mnoga su otvorena pitanja položaja Hrvata i Katoličke Crkve. Jedno od njih je pokušaj revitalizacije nekih naših važnih institucija koje bi trebale dati dodatni doprinos katoličkoj zajednici i očuvanju hrvatskog nacionalnog identiteta«, rekao je biskup Svalina.
»Ovdje smo došli dati podršku i ohrabrenje ovoj malobrojnoj hrvatskoj kršćanskoj zajednici, da znaju kako hrvatska Vlada stoji uz njih, da se poštuju njihova prava, njihov identitet, da budu ohrabreni u izražavanju svog nacionalnog identiteta i vjerskog opredjeljenja«, poručio je Grlić Radman.
Nakon sastanka sa srbijanskim kolegom Đurićem, ministar Grlić Radman se u Beogradu susreo s predstavnicima hrvatske zajednice na čelu s predsjednicom Hrvatskog nacionalnog vijeća Jasnom Vojnić. Sastanak je održan u katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije u Beogradu.
Uz ministra su nazočili i Mato Granić, zamjenik veleposlanika Hrvatske u Srbiji Ivan Zeko-Pivač, te generalni konzul Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Subotici Velimir Pleša, dok su uz Jasnu Vojnić sudjelovali ravnateljica NIU Hrvatska riječ Karolina Bašić te v. d. ravnatelja Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Josip Bako.
Bila je to prilika za upoznavanje s radom zajednice Hrvata u Beogradu, Fondacije Antun Gustav Matoš, njihovim potrebama i problemima, te za razmjenu zajedničkih vizija i planova za budućnost.
Razgovaralo se i o pomoći Hrvatske, a poseban je naglasak stavljen na projekte provedene tijekom posljednje dvije godine, uključujući i one u samom Marianumu. Istaknuto je da ti projekti ne služe samo okupljanju i jačanju hrvatske katoličke zajednice, već i svih vjernika drugih nacionalnosti i ljudi dobre volje. Izražena je spremnost da će Hrvatska i ubuduće pomagati projekte koji će osnaživati cjelokupnu katoličku zajednicu u Srbiji, pa tako i malobrojnu zajednicu katolika u Beogradu i Beogradskoj nadbiskupiji.
Nakon susreta svi su gosti obišli Marianum: katedralu, budući muzej koji se uređuje uz potporu sredstava prekogranične suradnje, vrtić Fantasy, župnu kuću te konak Stella, koji je dio Pastoralnog centra Papa Ivan Dobri.

Proslava sv. Antuna

Grlić Radman potom je, zajedno s delegacijom, sudjelovao na proslavi zaštitnika župe svetog Antuna Padovanskog, čime je završio svoj posjet Srbiji. Misu u crkvi predvodio je biskup Svalina, zajedno sa svećenicima Beogradske nadbiskupije.
Nakon svete mise ministar se kratko obratio okupljenim vjernicima, osvrnuvši se na sastanak s ministrom Đurićem i razgovore o pozitivnim pitanjima, poput rješavanja statusa Hrvatskog doma u Srijemskoj Mitrovici i njegove obnove, te političke participacije Hrvata u Srbiji.
»Razgovarali smo o pitanjima koja zbližavaju narode. Imali smo burnu i tragičnu prošlost, ali radimo na unaprjeđenju odnosa i međusobnom poštovanju, kao što nas uči kršćanska vjera. Drago mi je da su danas s nama i predstavnici Srpske Pravoslavne Crkve – svi smo mi vjernici iste Crkve. Poštujmo se i ljubimo jedni druge, kako nas je to naučio Isus. Želim ohrabriti hrvatsku zajednicu, ne samo u Srijemu nego u cijeloj Srbiji, da njeguje svoj identitet, da svjedoči svoju vjeru i da bude ponosna na ono što jest. Ako volite ono što je vaše, nitko vas ne može pobijediti«, poručio je Grlić Radman.
U ime hrvatske zajednice, predsjednica HNV-a Jasna Vojnić zahvalila je ministru što je zajedno s njima proslavio taj blagdan:
»Hvala vam što ste danas s nama. Kao što je rekao sveti Antun – riječi poučavaju, a primjeri privlače. Hvala što ste okupili ovako mnogo ljudi. Neka Bog i sveti Antun podupru sve razgovore koje smo danas vodili i učine ih plodonosnima«, poručila je Vojnić na kraju. 
H. R.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika