Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Sanjarenja jednog vesla

Kako se bliži ljeto, sve češće razmišljam o tome kamo bih mogla otići veslati. SUP daska već mi godinama pravi društvo tijekom toplih mjeseci – opušta me, održava u formi i daje onaj osjećaj potpune slobode. Iako mi je želja da jednom zaveslam Dunavom i dalje na vrhu liste, u međuvremenu sam prikupila još nekoliko zanimljivih prijedloga koji su idealni za stand-up paddle avanture.

SUP(er) destinacije

Jedan od najspektakularnijih izbora svakako je Kornatski arhipelag u Hrvatskoj. Više od 80 otoka i hridi razasutih po Jadranu pružaju bezbroj mogućnosti za veslanje, osobito ujutro kada je more najmirnije. Budući da su udaljenosti između otoka veće, preporučuje se touring daska sa šiljastim vrhom koja lakše siječe valove i omogućuje brže napredovanje.
Potpuno drugačiji doživljaj nudi jezero Como u unutrašnjosti Italije. Okruženo planinama i povijesnim vilama, idealno je za lagano veslanje uz obalu, posebice rano ujutro ili predvečer, kad je manje turističkog prometa. Voda je uglavnom mirna, pa je odlična opcija all-round daska srednje duljine. Osjećam se kao neki profesionalac kada spominjem smjernice za daske, ali su one zaista značajne pa se nadam da nitko ne zamjera.
Za one koji žele istraživati prirodu i promatrati ptice s daske, Skadarsko jezero, koje se prostire na teritoriju Crne Gore i Albanije, nudi potpuno drugačiji krajolik. Meni je ovo, definitivno, godina ptica, pa izbor ne iznanađuje. To je najveće jezero na Balkanu, poznato po bogatoj flori i fauni, osobito pticama močvaricama. Zbog promjenljivog vjetra i mogućih valova, ovdje se preporučuje šira i stabilnija daska.
Ako netko traži destinaciju s kristalno čistim morem i uvalama dostupnima samo s vode, Göcek u Turskoj pravi je pogodak. To područje poznato je po tzv. 12 otoka koji su idealni za jednodnevne SUP ture. Daska koja ovdje dobro funkcionira je touring model s remenima za vodootpornu torbu, jer lako možete provesti cijeli dan na vodi.
U Sloveniji Bohinjsko jezero često se zaobilazi u korist poznatijeg Bleda, ali upravo zato nudi više mira. Smješteno u Triglavskom nacionalnom parku, ovo jezero odlično je za početnike jer nema motornih čamaca, a voda je izuzetno čista. Stabilna all-round daska srednje širine sasvim je dovoljna za lagano veslanje i razgledavanje. Bohinj mi je definitivno mnogo primamljiv, napose zato što kad sam ga posjetila, daske nisu bile u modi, pa doživljaja s vode nemam.
Za ljubitelje mora i manjih, pristupačnih lokacija otok Silba u Hrvatskoj idealan je za višednevno veslanje. Automobila nema, a pješčane plaže i čisto more čine ga pogodnim za SUP izlete. Preporučuje se lagana, lako prenosiva daska, jer se do mora često dolazi pješice.

Veslanje kroz vinograde

Ljubitelje rijeka mogla bi privući rijeka Douro u Portugalu. Njezin tok prolazi kroz vinograde i povijesne gradiće poput Peso da Régua i Pinhão. Veslanje je moguće na više lokacija, a postoje i organizirane SUP ture. Zbog duljih dionica dobro je imati touring dasku s većim kapacitetom za opremu i napitke.
I za kraj još malo Italije. Na sjeveru Italije Lago di Braies u južnom Tirolu, iako manje od jezera Como, postaje sve popularnije među SUP entuzijastima. Voda je hladna tijekom cijele godine, pa se preporučuje veslati ujutro i uz odgovarajuću opremu. Zbog planinskog okruženja i potencijalno promjenljivih uvjeta, daska s dodatnim sigurnosnim značajkama dobar je izbor.
Dok planiram odmor i biram kamo otići, jedno je sigurno – daska ide sa mnom. Bilo da se odlučim za jezero, rijeku ili more, veslanje ostaje moj omiljeni način za provesti ljetne dane – daleko od gužve, blizu vode i u svom ritmu. Dobro, i ronjenje i jedrenje ali o njima narednog puta.
Gorana Koporan

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika