Nastava na hrvatskom u tri srednje škole
U predstojećoj školskoj godini u Subotici će se budući srednjoškolci moći upisati u tri srednje škole u kojima se nastava odvija na hrvatskom jeziku. To su Gimnazija Svetozar Marković, Politehnička srednja škola i Srednja medicinska škola. Nakon ispita iz male mature slijedi preliminarni, a zatim i konačni rezultati, ispunjavanje liste želja i konačno upis u srednje škole.
»Prva škola koja je otvorila vrata hrvatskoj nastavi 2007. godine je gimnazija i od tada do danas svake godine imamo generaciju upisanu na hrvatskom jeziku. Aktualan smjer je opći smjer na hrvatskom jeziku koji je spona između prirodnih i društvenih znanosti. Ovaj profil nudi visoku razinu opće kulture i znanje iz svih predmeta. Sljedeća škola koja je otvorila vrata nastavi je Politehnička škola 2010. godine. Od tada do danas pokušali smo različite profile, a to su profili iz područja grafičarstva i obrade drveta. Prošle godine otvorili smo smjer tehničar multimedije i to je zaista polučilo veliko zanimanje kod naših učenika. Tako smo nastavili i ove godine s jednim atraktivnim smjerom, a to je tehničar fotografije. Naravno, pratili smo želje naših učenika, ali i potrebe na tržištu rada. Pored teorijskog dijela, oni će imati dosta prakse kako unutar škole tako i u drugim tvrtkama. Treća škola koja je 2018. otvorila vrata nastavi na hrvatskom je Medicinska srednja škola i izuzetno smo ponosni što su svake godine odjeli puni. Smjer koji je aktualan je medicinska sestra/tehničar, naravno rad i asistiranje u zdravstvenim ustanovama, dosta prakse pored teorijskog dijela. Koju god školu upisali, svakako ste dobrodošli u hrvatske odjele«, kazala je predsjednica Odbora HNV-a za obrazovanje Nataša Francuz.
Ona je istaknula da se srednja škola na hrvatskom jeziku može upisati nakon završene osnovne škole na bilo kom jeziku.
»Nakon završene srednje škole, ako se odlučite za studije, moguće ih je upisati i u Srbiji i u Hrvatskoj ili bilo kojoj drugoj državi. Sad već naša nastava ima dosta poticaja i prepoznatljiva je po brojnim izvannastavnim aktivnostima, a to su ljetovanja, izleti... Trudimo se iz Vijeća, ali i iz škola, kroz razne projekte koje imamo i prema Hrvatskoj da naša nastava bude suvremena i kvalitetna. Zahvaljujući Hrvatskoj imamo otvorene i stipendije za srednjoškolce, sufinanciranje mjesečnih karata, a ako se maturanti odluče za odlazak u Hrvatsku, mi smo kao Vijeće tu da im pomognemo oko upisa na studije. Trudimo se da sve u odjelima bude u prijateljskoj i opuštenoj atmosferi, a za sve ostale informacije smo tu kao Vijeće da ih pružimo. Naravno, više možete saznati i na našim facebook stranicama Obrazovanje na hrvatskom jeziku i udruga Naša djeca«, kazala je Francuz.
Na pitanje koliko se učenika nakon završene srednje škole na hrvatsom jeziku odluči nastaviti studije u Hrvatskoj, Nataša Francuz kaže kako je ta brojka manje-više svake godine ista.
»Što se tiče studija nakon srednje škole, uglavnom učenici, nekih 20-30 jedne generacije, odluči se za odlazak u Hrvatsku budući da postoje brojni poticaji poput upisne kvote za Hrvate izvan Hrvatske, osiguranih stipendija, domova i svih onih poticaja do kojih je možda malo teže doći u Srbiji«, rekla je Francuz.
I. B.