Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Opako tople godine

Britanski meteorološki institut objavio je početkom ove godine da će 2007. biti najtoplija otkako se mjere temperature. Njihovi stručnjaci, listom klimatolozi, dakle fizičari i geografi, kao glavne uzroke ove pojave navode međusobnu kombinaciju globalnoga zatopljenja i vremenskoga fenomena El Nino
Prema njihovim procjenama, prosječna temperatura na Zemlji bit će 0.54 Celzijevih stupnjeva viša od dugogodišnjeg prosjeka u razdoblju između 1961. i 1990. godine koji je iznosio 14 Celzijevih stupnjeva. Uz vjerojatnost od 60 posto, 2007. bit će jednako topla ili toplija od dosadašnje najtoplije godine 1998., koja je za 0.52 Celzijeva stupnja premašila dugogodišnji temperaturni prosjek.
OPAŽAJI: Svjedoci smo brojnih promjena oko nas i pomalo zatečeni njihovom žestinom i brzinom kojom smjenjuju jedna drugu. Izrazito kišni kolovoz te nevjerojatno topla i duga jesen 2006, koja se produljila do Božića pa i kasnije, poremetili su zimski san spavačima, zbunili vjesnike proljeća, izludili astmatičare, preusmjerili tokove kapitala s tekstilne industrije te zabrinuli organizatore skijaških natjecanja te vlasnike turističkih objekata uz skijaške staze. 
Jedino su nas domaći meteorolozi uvjeravali kako ovaj listopad (2006.) nije ništa topliji od stogodišnjega listopadskoga prosjeka, kako sušni studeni nije ništa manje kišan od studenoga kakvog nam prikazuju srednje vrijednosti oborina u studenom. 
KATASTROFIČARI: No, kada je Moskva 1. prosinca 2006. godine dočekala s jutarnjom temperaturom od 4,5 Celzijeva stupnja, što je najveća temperatura izmjerena na taj dan od 1879. godine, pojedini stručnjaci okrenuli su, istina s akademskim patosom i jasnim ograđivanjem od poopćavanja, pogled ka katastrofičarima. Katastrofičari tvrde da će Europa ostati bez ptica, što je u biti točno jer već sada primjećujemo da neke vrste ptica-selica izbjegavaju obvezu periodičnoga seljenja. No, nitko se ne pita od kada su neke vrste ptica (i riba) postale selice. Katastrofičari tvrde da će se razina Sredozemnoga mora pa tako i Jadrana podići za desetak metara, što će uništiti mnoge gradove i preusmjeriti živote ljudi na viša područja. Kao da nikoga ne zanimaju uzroci tih pojava.
TEMELJNE POGREŠKE: Meteorolozi očito nisu vješti u baratanju statističkim metodama, kao uostalom ni u određivanju uzroka globalnih (i ambijentalnih) klimatskih promjena. Zapravo je to pokazatelj nedostatnog humanističkog obrazovanja stručnjaka tehničkih znanosti. Bitni dijelovi retorike klimatologa su skepsa prema antropogenim čimbenicima, onim promjenama klime koje je uzrokovala djelatnost čovjeka, te naglašavanje »prirodnih procesa«, koji utječu na promjenu klime. Redovno maglovita tumačenja »prirodnih procesa«, koja svoje uzroke imaju, po mišljenju takvih »eksperata«, u pomicanju zemljine osi pa čak u dubokom Svemiru, zapravo skrivaju veliku istinu o posljedicama bezgranične jagme naše znanstveno-tehnička civilizacija za iskorištavanjem resursa. Očito krupni kapital skriva točne pokazatelje i kojekakvim zavrzlamama prikriva prave posljedice maćehinskoga odnosa prema Zemlji.    
POSLJEDICE SJEČE ŠUMA: Novija istraživanja u svijetu su pokazala da su veliki šumski kompleksi neprocjenjivi za održavanje prirodnog ciklusa kruženja vode u prirodi, stvaranja i održavanja plodnog tla, akumulacije i vezivanja viškova ugljičnog dioksida u tlu, te presudnog utjecaja na mikroklimu. Također se pokazalo da uslijed naglog i prekomjernog rašumljavanja (deforestracije) dolazi do procesa koji snažno utječu na pedološke karakteristike tala i lokalnu mikroklimu.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika