Diljem Vojvodine

Mađarenje pred korizmu

I članovi KPZH-a Šokadija iz Sonte obilježili su Debeli četvrtak. Debeli četvrtak, kako su ga nazivali Sonćani, bio je posljednji četvrtak u pokladnom razdoblju. Kako usmena predanja kažu, taj pomalo šaljivi običaj bio je isključivo obiteljski. Govorilo se da toga dana »triba devet put mađarit« kako bi se akumulirala snaga u tijelu za predstojeću šestotjednu korizmu. Pored mađarenja (pečenje na otvorenoj vatri manjeg ili većeg komada slanine, nataknutog na ražanj) toga dana su se jeli kolačići (krafne), a preporučljiva su bila i ostala jela koja bi se dobro zamastila. Ove, kao i ranijih godina, uz mađarenje, obilježavanje Debelog četvrtka u Šokačkoj kući organizirala je Etno sekcija KPZH-a Šokadija na čelu s Agicom Prelić. 
H. R.
 

Najave

07. 12. Godišnji koncert HKUD-a Vladimir Nazor u Somboru

H. R. | 7. prosinca 2025.

Hrvatsko kulturno-umjetničko društvo Vladimir Nazor iz Sombora godišnjim koncertom obilježava 89. obljetnicu osnutka u nedjelju 7. prosinca s početkom programa u 19.30.

07. 12. Godišnji koncert Dječjeg folklornog ansambla HKC-a Bunjevačko kolo

H. R. | 7. prosinca 2025.

Dječji folklorni ansambl Hrvatskog kulturnog centra Bunjevačko kolo priređuje godišnji koncert pod nazivom Kolo, kolo, bit’ će pir koji će se održati u velikoj dvorani HKC-a Bunjevačko kolo u nedjelju, 7. prosinca s početkom u 20 sati.

13. 12. Božićni koncert folklornog odjela HKPD-a Matija Gubec Tavankut

H. R. | 13. prosinca 2025.

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta priređuje Božićni koncert folklornog odjela u subotu, 13. prosinca u mjesnom Domu kulture s početkom u 18 sati.

15. 12. Proslava praznika hrvatske zajednice

H. R. | 15. prosinca 2025.

Dan izbora I. saziva Hrvatskog nacionalnog vijeća u Republici Srbiji bit će proslavljen svečanom akademijom koja će biti održana 15. prosinca u Velikoj vijećnici Gradske kuće u Subotici s početkom u 19.30 sati.