Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Dobar, loš, Hrvat (II.)

Sve napisano u uvodniku prije tjedan dana potpisujem i sedam dana kasnije. S tim što je u naslovu Dobar, loš, Hrvat trebalo stajati prvi dio, jer je priča o dobrom, lošem i Hrvatu dobila svoj nastavak: još dok prošli broj Hrvatske riječi nije ni tiskan nađeni su novi neprijatelji iz Hrvatske. 
Iz Srbije je ekspresno ispraćeno pet državljanki Hrvatske (uz još nekoliko stranaca koji su sudjelovali na jednoj radionici) uz obrazloženje da je to urađeno »radi zaštite i sigurnosti građana Srbije«. Nije taj potez ostao bez reakcije službenog Zagreba, a epilog je preporuka Ministarstva vanjskih poslova Republike Hrvatske da državljani Hrvatske bez nekog važnog razloga ne putuju u Srbiju i izbjegavaju mjesta gdje se okuplja veći broj osoba.
Poslije nepoželjnih Hrvatica »ustaše su ponovno napale Srbiju«, a iza prosvjeda »stoji hrvatska sigurnosna služba«, ali kako je poručio gradonačelnik Subotice Stevan Bakić neće to tek tako proći. I nije. Bakićev govor o ustašama čuo se dalje od Banijskog prela gdje je održan i pokrenuo je brojna reagiranja i negativne komentare. (Da se ne lažemo, ima i onih kojima su Bakićeve riječi baš bile melem za uši.) Od osude takvog govora u jednoj Subotici koji predstavlja »napad na sigurnost Hrvata u Subotici« i predstavlja »otvorenu mržnju prema Hrvatima« do pozivanja nadležnih da reagiraju na ovakav govor i zahtjeva oporbe za Bakićevu smjenu.
Naredni Bakićev istup trebao je valjda biti neka vrsta isprike. Ako se isprikom može nazvati to što je rekao kako su ga pogrešno razumjeli, kako su za njega isti svi građani Subotice i kako je ustašama zapravo nazvao one koji ruše Srbiju i još je dodao kako njegova izjava ne bi trebala plašiti subotičke Hrvate, jer, eto, pojasnio je tko su te ustaše.
Dok je Bakić sve to iznosio na konferenciji na novinare, pala je Vlada, jer je premijer Miloš Vučević podnio ostavku. Vlada radi u tehničkom mandatu do novih imenovanja. Ili izbora. A prosvjedi traju.
I da: danas nam je rođendan. Točno je 22 godine od tiskanja prvog broja Hrvatske riječi. Nije okrugla obljetnica, pa ga obilježavamo skromno. A nije ni vrijeme za neka velika slavlja. 
Z. V.

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika