Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Ivan Gutman najutjecajniji znanstvenik iz Srbije

Američko sveučilište Stanford objavilo je najnoviju listu najutjecajnijih istraživača u svijetu, na kojoj se među 217.097 imena nalazi i 89 znanstvenika iz Srbije, objavio je Danas. Radi se o listi na kojoj su istraživači rangirani na osnovu rezultata koje su ostvarili u cijeloj karijeri i tu su pored aktivnih i preminuli znanstvenici, budući da se njihovi radovi i danas citiraju. Osim toga, svake godine se objavljuje i lista istraživača spram učinka koji su ostvarili u prethodnoj godini. 
Znanstvenici su klasificirani u 22 područja i 174 potpodručja. Na listi koja se odnosi na cijelu karijeru najbolje je plasiran Ivan Gutman s Univerziteta u Kragujevcu. 
Lista je sačinjena na osnovu bibliometrijskih podataka iz baze Skopus. Metodologija rangiranja zasnovana je na većem broju kriterija, među kojima su najznačajniji broj samostalnih znanstvenih radova, broj radova u kojima je znanstvenik prvi autor, broj citata tih radova, H-indeks i drugi.
Akademik Ivan Gutman rođen je 1947. u Somboru. Osnovnu školu i gimnaziju je završio u Somboru, a 1966. godine otišao je na studij kemije u Beograd. Tri godine kasnije magistrirao je na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu. U Zagrebu je iste godine postao i doktor kemije, a 1981. na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu i doktor matematičkih znanosti. Za redovitog profesora Prirodno-matematičkog fakulteta u Kragujevcu biran je od 1984. godine. Od 2012. je profesor emeritus. U mirovini je, ali i dalje radi na matičnom fakultetu i to kao profesor na doktorskim studijama. Gostujući profesor bio je na sveučilištima u Njemačkoj, Tajvanu, SAD-u, Kanadi, Austriji, Venecueli, Malti, Kini, Meksiku, Čileu, Saudijskoj Arabiji.
Član je SANU-a od 1988. godine (redovni član od 1997.), zatim Međunarodne akademije matematičke kemije od 2005., Akademije nelinearnih znanosti (Moskva) od 2006. godine, a Europske akademije (London) od 2012. godine. Tijekom svoje karijere objavio je više od 1.370 znanstvenih i oko 300 stručnih radova. Na njihovoj izradi surađivao je sa 770 kolega iz zemlje i inozemstva. Osim desetak radova monografskog i revijskog karaktera, napisao je i šest knjiga objavljenih kod renomiranih izdavača u inozemstvu. Gutman je među najcitiranijim znanstvenicima u svijetu; radovi su mu citirani preko 30.000 puta u znanstvenim radovima drugih autora i preko 5.100 puta u više od 460 knjiga i udžbenika. Vodio je izradu velikog broja diplomskih radova, sedam specijalističkih, 10 magistarskih i 10 doktorata.
Među ostalim, dobitnik je priznanja Dr. Josip Andrić za doprinos hrvatskoj kulturi koje dodjeljuje Hrvatsko nacionalno vijeće te je suradnik Leksikona podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca. 
H. R.

Najava događaja

09.11.2024 - KPZH Šokadija: Pjesnički natječaj 'Za lipu rič'

U povodu manifestacije Šokačko veče 2024. koje će ove godine biti objedinjeno s manifestacijom Šokci i baština, KPZH Šokadija iz Sonte objavljuje književni natječaj Za lipu rič 2024.

Na natječaj se mogu prijaviti autori s neobjavljenim pjesmama, pisanim neknjiževnim dijalektom hrvatskog jezika, šokačkom ikavicom. Natječaj je otvoren do 31. listopada.

Pjesme u pisanoj formi dostaviti na adresu: KPZH Šokadija, Vuka Karadžića 22, Sonta, s naznakom – Za natječaj ili na e-mail: biljaribic65@gmail.com.

Autori na natječaj mogu prijaviti jednu neobjavljenu pjesmu. Pjesme prispjele na natječaj ne vraćaju se autorima. Autor prvoplasirane pjesme bit će nagrađen, a pjesma pročitana na Šokačkoj večeri 2024. u okviru manifestacije Šokci i baština, koja će biti održana 9. studenoga u Sonti.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika