Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Plan aktivnosti i djelovanja prema institucijama

Hrvatsko nacionalno vijeće bilo je 23. i 24. rujna domaćin sastanka Koordinacije nacionalnih vijeća nacionalnih manjina Srbije koji je održan u Hrvatskom domu – Matici u Subotici. Sudjelovali su predstavnici 19 od ukupno 23 nacionalna vijeća, kao i predstavnici Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog. 
Na sastanku je analizirano aktualno stanje vezano za svaku manjinu pojedinačno, identificirani ključni izazovi te je sačinjen Akcijski plan koji će biti konkretan instrument za efikasniju provedbu politika i programa nacionalnih manjina. 

Velika većina tema

Koordinacijom nacionalnih vijeća trenutačno predsjedava Hrvatsko nacionalno vijeće. Predsjedavajuća Koordinacijom i predsjednica HNV-a Jasna Vojnić kaže kako su na sastanku u Subotici otvorili veliku većinu tema koje se u ovom trenutku čine mogućim za rješavanje.
»Prvoga dana sastanka otvorili smo veliku većinu tema koje nam se u ovom trenutku čine otvorenim i mogućim za rješavanje – od statusnog pitanja Koordinacije, osiguravanja osnovnih uvjeta za rad vijeća (financiranja, prostora, profesionalno angažiranih...) pa sve do rješavanja konkretnih pitanja poput tiskanja udžbenika ili provedbe ankete u školama za pojedini jezik s elementima nacionalne kulture. Drugi dan izrađivali smo konkretan plan aktivnosti i djelovanja prema institucijama u Srbiji. Nismo uspjeli prijeći sva otvorena pitanja u ova dva dana, ali ovakav način ogoljavanja izazova, traženja rješenja te korigiranja u odnosu na mogućnosti na koje su nas usmjeravale predstavnice Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog sigurna sam da je pravi put za pomake koji će biti vidljivi, a na korist svim zajednicama. Pripadnici nacionalnih manjina čine jednu osminu ove države i dobrom organizacijom i koordinacijom možemo učiniti da naši zahtjevi budu jasnije artikulirani, usmjereni prema pravim adresama, a onda na koncu i u suradnji s predstavnicima vlasti usvojeni i na dobrobit države u kojoj živimo«, kaže Jasna Vojnić. 

Zajednički i specifični problemi

Sastanak u Subotici bio je nastavak onoga što je Koordinacija nacionalnih vijeća, koja postoji više od 15 godina, radila do sada. 
»Mnoga vijeća su već predsjedavala Koordinacijom vrlo uspješno i evo sada je Hrvatsko nacionalno vijeće preuzelo predsjedanje i zbog toga smo mi domaćini«, rekla je Jasna Vojnić. 
U izjavi za medije prije početka sastanka u Subotici ukazano je i kako nacionalne manjine imaju neke zajedničke potrebe ili probleme, a i svoje specifičnosti. 
»Nikako se ne mogu sve potrebe svrstati pod isti nazivnik jer su neka nacionalna vijeća veća, a neka manja, kao što su i nacionalne manjine neke stare a neke nove«, izjavila je Vojnić. 
Vojnić je istaknula i dobru suradnju s Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
»U suradnji s njima imali smo već nekih pozitivnih ishoda poput povećanja proračuna za nacionalna vijeća, iako je to još uvijek jedna otvorena tema. Svako nacionalno vijeće je konstruktivno i svojim prijedlozima i djelovanjem želimo pomoći Srbiji na njenom europskom putu«, rekla je ona. 

Potpora Ministarstva

Predstavnica Ministarstva za ljudska i manjinska prava Ljiljana Bekčić podsjetila je kako su nacionalna vijeća ključna tijela za ostvarivanje prava pripadnika nacionalnih manjina u različitim područjima društvenog života. U tom smislu, veliki je značaj i Koordinacije nacionalnih vijeća.
»Na ovom sastanku predstavnici nacionalnih vijeća iznijet će zajedničke stavove i zahtjeve prema nadležnim državnim tijelima a onda uz podršku i konzultativni proces s Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog mogu izaći pred nadležna državna tijela. S tim u vezi, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog daje punu podršku Koordinaciji nacionalnih vijeća nacionalnih manjina u njenom radu i djelovanju. Danas sam ovdje da u ime Ministarstva prenesem tu poruku i da pomognemo Koordinaciji u njenom funkcioniranju, u identificiranju svih problema s kojima se suočavaju nacionalne manjine u Srbiji, kako bismo imali jedan zajednički stav kada se budemo obraćali drugim nadležnim tijelima u čijim su resorima pitanja od značaja za ostvarivanje prava nacionalnih manjina«, rekla je Bekčić. 
Predsjednik Mađarskog nacionalnog vijeća Árpád Fremond istaknuo je kako nacionalne manjine svoje probleme mogu bolje delegirati prema državnim tijelima ukoliko imaju zajednički stav.  
»Na početku ove školske godine bilo je problema s tiskanjem udžbenika na jeziku nacionalnih manjina. To nam je zajednički problem i moramo naći rješenje za njega. To je samo jedan primjer«, kazao je Fremond. 
U radu dvodnevnog sastanka u Subotici sudjelovali su predstavnici vlaške, grčke, slovenske, crnogorske, egipatske, mađarske, slovačke, makedonske, poljske, ukrajinske, rumunjske, bunjevačke, romske, češke, rusinske i njemačke nacionalne manjine, te Goranci i Aškalije.  
D. B. P.

Najava događaja

06.10.2024 - HosanaFest u Subotici

Festival hrvatskih duhovnih pjesama – HosanaFest bit će održan u nedjelju, 6. listopada, u sportskoj dvorani Tehničke škole Ivan Sarić (MEŠC) u Subotici, s početkom u 19 sati. Cijena ulaznice je 250 dinara. Slogan ovogodišnjeg festivala je Uzroče naše radosti.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika