Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Poljoprivrednici i dalje nezadovoljni

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede organiziralo je 20. rujna okrugli stol u sklopu javne rasprave o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju. Na okruglom stolu sudjelovali su i državna tajnica Livija Pavićević, pomoćnica ministra poljoprivrede za pravne i normativne poslove Milica Neđić, ravnatelj Uprave za agrarna plaćanja Slobodan Nikolovski, ravnatelj Uprave za veterinarstvo Živko Matijević, ravnatelj Uprave za biljnu proizvodnju Nebojša Milosavljević te predstavnici nekoliko poljoprivrednih udruga.
Član Udruženja poljoprivrednika Subotice Damir Perčić kaže za naš tjednik da ne zna kako je moguće da su u jednoj državi u isto vrijeme proizvođači hrane nezadovoljni cijenom svojih proizvoda jer je ona preniska, dok su potrošači, tj. građani, nezadovoljni jer je hrana preskupa. 
»Ne znamo tko je odgovoran za takve cijene. Primjerice, potrebne su tri litre mlijeka po otkupnoj cijeni za jednu litru mlijeka u trgovini, pet kilograma žita za jedan kilogram kruha ili dvije i pol kile žita za cijenu jedne kifle. Na sastanku s predstavnicima Ministarstva čuli smo različite prijedloge, od kojih je možda najpravedniji da poticaji budu stupnjeviti. Imamo dva osnovna problema: želimo zadržati seljaka na njegovom gospodarstvu i seljaka u selima u središnjoj Srbiji. To su mali poljoprivrednici, a ako nešto ne poduzmemo, seljaci će migrirati prema gradovima i ostaviti sela praznima«, kaže on.  
Perčić navodi još četiri urgentna pitanja za poljoprivrednike: cijenu od 17.000 dinara za certificirano sjeme, gorivo na pumpama bez akciza, reprogram kredita i uređivanje burze. 
»Ta pitanja moraju imati rok do kada će biti riješena. Sve obveze seljaka prema državi imaju vremenski rok, jedino obveze države prema seljacima nemaju. Cilj najavljenih izmjena i dopuna Zakona o poticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju Srbije bio je da poticaje dobivaju isključivo oni koji zemlju i obrađuju, ali izgleda da je to važno samo nama poljoprivrednicima. Jer, aktualnog ministra poljoprivrede očito nije zanimalo naše mišljenje ni prijedlozi vezani uz ovaj zakon, jer se na sastanku koji je organiziralo njegovo ministarstvo nije pojavio. Naša udruga zatražila je da se svaki dinar poticaja koje dobivamo po hektaru od ukupno 35.000 dinara pravda računima, kako bismo bili sigurni da te poticaje dobivaju samo oni koji tu zemlju i obrađuju. Iako su nas uvjeravali da im je to također cilj, prema izmjenama ovog zakona računima se pravda samo 17.000 dinara. Tražili smo i da se u tekstu zakona ispred iznosa od 35.000 dinara navede minimum 35.000 dinara te da se odredi rok do kada one moraju biti isplaćene, a to je do 31. ožujka tekuće godine. Nisu isplaćeni ni svi poticaji proizvođačima šećerne repe za 2023. godinu. Nije donesena ni izmjena zakona kojom bi seljaci mogli točiti gorivo bez akciza na svim pumpama, kako nam je i obećano. Ponuda države vezano za dugove za mirovinsko i invalidsko osiguranje je više nego nepovoljna, jer su otpisane samo kamate, što znači da uz tekuće obveze moramo plaćati i rate starih dugova«, navodi Perčić.  
Kako dodaje, u četiri godine promijenili smo tri ministra poljoprivrede i donijeli dvije odluke. »Prva odluka je uvođenje platforme e-agrar, i to doslovno preko koljena, jer smo svi morali prijeći na elektroničko poslovanje u roku od sedam mjeseci, a druga su poticaji od 18.000 dinara. Tražili smo i da se suša proglasi elementarnom nepogodom, ali našli smo se u četverokutu između gradske uprave, Ministarstva za javna ulaganja, Vlade i Hidrometeorološkog zavoda. Ne znaju tko treba biti inicijator za ovaj naš prijedlog. Nisam ni očekivao da naš ministar bude kao njemački, koji je na prosvjedu poljoprivrednika javno rekao da se ne slaže s njima, ali mu je posao da ih zastupa. Čekamo odgovor države do petka (danas), a nakon toga ćemo odlučiti o daljnjim koracima, nema više sastanaka o nečemu što je već dogovoreno«, kaže Damir Perčić.
I. U.

Najava događaja

06.10.2024 - HosanaFest u Subotici

Festival hrvatskih duhovnih pjesama – HosanaFest bit će održan u nedjelju, 6. listopada, u sportskoj dvorani Tehničke škole Ivan Sarić (MEŠC) u Subotici, s početkom u 19 sati. Cijena ulaznice je 250 dinara. Slogan ovogodišnjeg festivala je Uzroče naše radosti.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika