Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Glas(ovi) susreta

Susret hrvatskih pučkih pjesnika Lira naiva, 22. po redu, održan je ove godine u Petrovaradinu (nedjelja, 15. rujna), okupivši tridesetak autora i autorica iz Vojvodine i Hrvatske. Pjesnici su se družili u Vatrogasnom domu, uz kazivanje vlastitih pjesama i razmjenu literarnih iskustava. Na pjesničkoj večeri predstavljena je i nova knjiga izabranih stihova koja se tradicionalno tiska za svaki susret. Ove godine ona nosi naslov Glas susreta, a u zbirci su odabrani stihovi 52 autora. Izbor je sačinila i pogovor napisala Klara Dulić Ševčić, a knjigu je uredila Katarina Čeliković.
Prije pjesničkog susreta sudionici su imali priliku upoznati dio pretrovaradinske baštine od značaja za hrvatsku zajednicu – rodnu kuću odnosno Spomen dom bana Josipa Jelačića (gdje im je domaćin bio koordinator Hrvatskog nacionalnog vijeća za rad Spomen doma Goran Kaurić) i crkvu sv. Jurja. 

Ljubav i duhovnost

Pjesnici Lire imaju različita tematsko-motivska polazišta, kao i različite izričaje. Ipak, tema koja prevladava je ljubav: ljubav prema voljenoj osobi, zavičaju, prirodi ili naslijeđu, precima i potomcima. Njihova je lirika često i duhovnog sadržaja. Kako je i ove godine istaknuto, jedan od ciljeva susreta je očuvanje hrvatskoga jezika i govora (bunjevački, šokački), ali i kulturnog i vjerskog identiteta vojvođanskih Hrvata. 
»Ovdje se ne gleda kvaliteta već želja autora za stvaranjem, često i očuvanjem materinskoga govora. Lijepo je biti u Petrovaradinu koji je umjetničko gnijezdo, tu su, među ostalim, živjeli i stvarali Stanislav Preprek i Franjo Štefanović, tu živi književnica Jasna Melvinger. Ove godine na susretu imamo desetak pjesnika manje, neki su već stariji pa ne mogu doći, ali se u zbirci nalaze stihovi 52 autora. Na početku je Lira naiva zamišljena kao susret pjesnika iz Vojvodine, ali su nam se vremenom pridružili i pjesnici koji su podrijetlom iz ovih krajeva a žive u Hrvatskoj, a potom i drugi pjesnici iz Hrvatske, od Slavonije do Poreča«, kaže organizatorica susreta Lira naiva i utemeljiteljica Hrvatske čitaonice Subotica Katarina Čeliković. 

Povratak zavičaju

Ovogodišnji gost pjesnik Lire naive bio je Zvonimir Nemet iz Dugog Sela (Hrvatska) podrijetlom iz Srijema (Inđije). Nemet kaže kako je pisati počeo kasno, u 61. godini života. Bilo je to prije jedanaest godina a danas iza sebe ima već 22 knjige. 
»Kako sam 1991. odselio u Hrvatsku, prvo sam pisao o rodnom kraju, Srijemu, to su bile neke emocije u meni nagomilane. Nakon toga pisao sam poeziju iz ženskog kuta, u ženskom licu, da progovorim kako ja smatram da se one osjećaju. Tamburaši iz glazbene škole u Dugom Selu uglazbili su neke moje pjesme«, kaže Nemet.  
Jedna od sudionica ovogodišnje Lire Verica Bilbija rođena je u Čereviću, a u Subotici živi već pedeset godina. Od 2011. sudjeluje na ovoj pjesničkoj manifestaciji gdje s radošću susreće svoje, kako sama kaže, srodne duše.
»Ja sam Sremica, a danas smo u Srijemu. Nostalgija me veže za odrastanje pokraj Dunava, pjesmu o tome sam pročitala večeras. Na obalama Dunava sam prohodala, kad djevojčurak rijeku preplivala, tamo sam se prvi put poljubila. Izlazak i zalazak sunca, ‘crvene kugle’ na Dunavu riječima se ne mogu opisati. Poznajem i Frušku goru, njezine šume, bregove… Uvijek sam voljela lijepu riječ, pisanu ili izgovorenu«, kaže Bilbija.
Denis Kovač je Monoštorac koji živi u Zagrebu. Piše na standardnom hrvatskom jeziku, ali i na zavičajnoj šokačkoj ikavici.
»Emocija je ključ našeg postojanja, a ne materija. Kako Lira naiva ima dobru emociju volim doći na ove susrete. Teme o kojima pišem su različite, kad mi dijete previše koristi mobitel napišem anti mobitel pjesmu, kad dolazim na Liru naivu, napišem nešto o ovim susretima«, kaže Kovač.
Česta sudionica susreta je Ruža Silađev iz Sonte koja stvara na lokalnoj šokačkoj ikavici. 
»Na Liru naivu dolazim od 2008. godine. Ova manifestacija promovira govore, lipu rič koja se gubi. Kroz moje pisme najčešće se prožimaju događaji, ljudi i običaji i divan iz Sonte«, kaže ona.  
Organizatori Lire naive su Hrvatska čitaonica i Katoličko društvo Ivan Antunović iz Subotice a domaćin susreta bio je petrovaradinski HKPD Jelačić.
D. B. P.

Najava događaja

09.11.2024 - KPZH Šokadija: Pjesnički natječaj 'Za lipu rič'

U povodu manifestacije Šokačko veče 2024. koje će ove godine biti objedinjeno s manifestacijom Šokci i baština, KPZH Šokadija iz Sonte objavljuje književni natječaj Za lipu rič 2024.

Na natječaj se mogu prijaviti autori s neobjavljenim pjesmama, pisanim neknjiževnim dijalektom hrvatskog jezika, šokačkom ikavicom. Natječaj je otvoren do 31. listopada.

Pjesme u pisanoj formi dostaviti na adresu: KPZH Šokadija, Vuka Karadžića 22, Sonta, s naznakom – Za natječaj ili na e-mail: biljaribic65@gmail.com.

Autori na natječaj mogu prijaviti jednu neobjavljenu pjesmu. Pjesme prispjele na natječaj ne vraćaju se autorima. Autor prvoplasirane pjesme bit će nagrađen, a pjesma pročitana na Šokačkoj večeri 2024. u okviru manifestacije Šokci i baština, koja će biti održana 9. studenoga u Sonti.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika