Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Dobri uvjeti za rad, ali ne i za život

Stara Bingula je naselje u srijemskomitrovačkoj općini, smješteno na obroncima Fruške gore. Prema popisu iz 2011. godine bilo je 162 stanovnika. Prema nacionalnom sastavu iz 2002. godine u selu živi 30,52 posto Srba, 28,94 posto Hrvata, a preostalo stanovništvo čine Slovaci, Rusini, Jugoslaveni, Mađari... U posljednja tri popisa primjetan je znatan pad u broju stanovništva. Prema selu se kreće cestom (u koju skrećemo s tzv. Partizanskog puta na Fruškoj gori), krivudavom cestom i prvi pogled koji ugledamo su brojni voćnjaci. Stječe se dojam da u selu žive vrijedni mještani, što je i istina, ali uvjeti za život nisu idealni.

Bez vodovoda

U selu nema vodovoda. Mještani se opskrbljuju vodom iz vlastitih bunara. Kada trebaju zalijevati voće, dnevno potroše i po nekoliko tisuća litara vode. U selu nema trgovine, poštanskog ureda, a i cestovna infrastruktura je dotrajala, iako se rupe na cesti često popravljaju. Na cesti s kolicima s unucima susrećemo mještanku Sanju Poljaković koja kaže da u Binguli najviše nedostaje ljudi.
»U Staroj Binguli živim od 1991. godine. Volim život na selu, ali je u odnosu na vrijeme kada sam se udala život danas puno teži. Nekada nas je bilo mnogo više. Bilo je i više djece i život je bio normalniji. Sad je život mnogo teži i sve je manje stanovnika. Selu najviše nedostaje vodovod i svi mještani imaju problema s bunarima koji prijete presušiti. Također, problem je što već pet godina nemamo trgovinu u selu. U nabavu idemo u susjedno selo Divoš ili u Srijemsku Mitrovicu. Domaće stanovništvo uglavnom se bavi voćarstvom, ratarstvom, povrtlarstvom i stočarstvom. Tko radi, taj ima od čega živjeti. Mi živimo od voćarstva. Gajimo šljive, breskve i kajsije. Ali u selu nema mladih i djece jer nema uvjeta za normalan život. Muž i ja živimo sa sinom i sa snahom, ali mislim da će i oni otići odavde. Imaju dijete od dvije i pol godine i on se ovdje nema s kim družiti. Provodi vrijeme s nama i to je najstrašnije«, ističe Poljaković.

Bez mjesta za druženje

Seoski dom kulture nekada je služio za igranke i druženja. Danas je oronula zgrada koju su mještani prije nekoliko godina unutra uredili, okrečili i stavili stolove i klupe kako bi ga donekle osposobili za krštenja, svadbe i druga slavlja. No, potrebno je uraditi još dosta toga.
»Najpotrebnije nam je da se uradi vodovod. Postoje obećanja da će se to uskoro dogoditi, nadamo se da hoće. Zaslužujemo da imamo normalne uvjete za život, što i priliči ljudima u XXI. stoljeću, Ima se od čega živjeti na selu ali ovdje nema osnovnih uvjeta za život niti društvenog života. U selu nema kafića niti drugog mjesta za izlazak, pa onaj tko može i tko ima svoj auto, odlazi u izlazak u Srijemsku Mitrovicu ili u druge veće gradove. Seoski dom kulture je sada ruinirana zgrada. Uređen je samo unutra kako bi mještani imali barem neki prostor kada organiziraju slavlja. Problem je što i nema puno mladih. Svi koji mogu odlaze živjeti u veće gradove. Zato je u selu velik broj neoženjenih, i ja sam samac. Bavim se voćarstvom i od toga se može živjeti ali mlade žene ne žele živjeti na selu«, kaže mještanin Anđelko Poljaković.

U iščekivanju natječaja

Predsjednik Mjesne zajednice Stara Bingula Emil Lazor kaže da su osigurana sredstva za izgradnju vodovoda u selu i da bi radovi trebali početi u travnju. U okviru republičkog projekta razvoja širokopojasne infrastrukture u ruralnim predelima Srbije, u selu su završeni radovi na izgradnji interneta velike brzine. No, za adaptaciju doma kulture čekaju se bolja vremena.
»Dom kulture u Staroj Binguli nekada je služio za igranke i druženja, a sada nažalost propada. Puno bi nam značilo kada bi se adaptirao. Zahvaljujući mjesnoj zajednici i mještanima dom kulture je prije nekoliko godina okrečen iznutra. Sadašnji prostor posluži za krštenja i slavlja, ali nemamo sredstava za kompletnu adaptaciju. Potrebno je promijeniti crijep, staviti nova vrata i prozore i staviti novu fasadu. Čekamo natječaj na lokalnoj i višim razinama vlasti, kako bismo mogli osigurati sredstva za te namjene. Od sredstava koje smo dobili na prethodnom natječaju od Grada Srijemska Mitrovica ogradili smo groblje i postavili kapiju. Ono što nam daje nadu da će se selo razviti u budućnosti je kupovina i izgradnja vikend kuća u blizini sela. Dolaze neki novi ljudi iz raznih krajeva Srbije, grade vikendice a raste cijena zemlje i nekretnina, što daje nadu da će i selo imati koristi od toga«, navodi Lazor.
U selu postoji Osnovna škola Sveti Sava koju pohađaju učenici od prvog do četvrtog razreda. Danas školu pohađa samo jedan učenik. Iz ovog mirnog pitomog fruškogorskog mjesta, koliko god pruža idealne uvjete za rad pogotovo u voćarstvu, mladi svakodnevno odlaze zbog školovanja, posla, boljih uvjeta za život i bogatijeg društvenog života. Postoje obećanja da će se uskoro uvjeti za život promijeniti na bolje, ali je pitanje tko će ostati živjeti u selu. To je ono što najviše zabrinjava mještane Stare Bingule, poznatog voćarskog kraja koji pruža idealne uvjete za rad ali ne i za život.
S. D.

Najava događaja

13.09.2024 - Gastofest u Subotici

Udruga Hrvatski Majur organizira Gastrofest koji će biti održan 13. rujna u dvorištu HKC-a Bunjevačko kolo u Subotici, s početkom u 19 sati. Mladi će sami pripremati razne gastronomske delicije koje će kasnije biti i konzumirane. Cijena ulaznice je 100 dinara u koju je uračunata konzumacija hrane i bezalkoholnog pića. Prijave, informacije i kupnja karata kod Ninoslava Radaka na broj telefona: 061/1398-478.

15.09.2024 - Lira naiva

PETROVARADIN – Susret hrvatskih pučkih pjesnika pod nazivom Lira naiva 2024. bit će održan u nedjelju, 15. rujna u Petrovaradinu u organizaciji Hrvatske čitaonice i Bunjevačko-šokačke knjižnice Ivan Kujundžić pri Katoličkom društvu Ivan Antunović iz Subotice. Kako najavljuju organizatori za susret se priprema nova knjiga izabranih stihova pjesnika koji su poslali svoje pjesme.

21.09.2024 - Gastrofest u Hrtkovcima

Hrvatsko kulturno društvo Dr. Nikola Dogan iz Hrtkovaca po prvi puta organizira 21. rujna manifestaciju pod nazivom Gastro fest. Gastronomska manifestacija će biti održana u župnom dvorištu, ulica Karađorđeva 1, u Hrtkovcima. Okupljanje sudionika je u 11 sati. Tijekom kuhanja sudionike će zabavljati tamburaši, a nakon kuhanja će od onoga što ekipe sudionika priprave biti poslužena večera. Cilj manifestacije je da se prikaže pripremanje jela i hrane s područja Srijema, Bačke, Banata i Slavonije. Ekipe se mogu prijaviti na broj telefona 063/1743178 ili na email: hkdnikoladogan@gmail.com

28.09.2024 - Tavankutski festival voća

XIV. Tavankutski festival voća i autohtonih rukotvorina bit će održan u subotu, 28. rujna, na Etnosalašu Balažević, s početkom u 10 sati.

Manifestacija je posvećena predstavljanju privrednih potencijala i proizvoda, autentičnih rukotvorina, kao i proizvoda starih zanata. Ovom manifestacijom organizatori žele afirmirati privredni i stvaralački potencijal Tavankuta.

29.09.2024 - Festival bunjevački pisama u Subotici

Festival bunjevački pisama, 24. po redu, bit će održan u nedjelju, 29. rujna, u Subotici, u Sportskoj dvorani Tehničke škole Ivan Sarić. Vokalne soliste pratit će Festivalski tamburaški orkestar HGU Festival bunjevački pisama, koja je i organizator te glazbene manifestacije. Početak je u 19 sati.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika