»Što je dozvoljeno Jupiteru…«
Posljednjih dana naš predsjednik najviše me podsjeća na jednog od 12 mitskih titana Atlasa, koji na svojim leđima nosi cijelu zemaljsku kuglu ili bar onaj dio na kojem se nalazi Balkanski poluotok i naša država. Njegovo zabrinuto i smrknuto lice govori sve. Kaže: »Međunarodna zajednica« (kako on naziva države EU, ujedno i članice NATO-a) ima dvostruki aršin – bore se za teritorijalno jedinstvo Ukrajine, a teritorij naše republike »ničim izazvanim« bombardiranjem NATO je namjerno rascijepila i (nekoliko godina kasnije, prim. a.) neke članice NATO-a, među njima i SAD, priznali su (samostalno proklamiranu) odvojenu južnu pokrajinu Kosovo kao državu pod imenom Republika Kosovo. Sad razni izaslanici i veleposlanici vrše pritisak na njega osobno da tu »državu« prizna. Druga strana (kosovski Albanci) ne poštuje ništa: potpisane sporazume, rezoluciju UN-a, ne žele formirati Zajednicu srpskih općina (ZSO) i svakodnevno teroriziraju srpsko stanovništvo naše južne pokrajine. Ovo je kratki sažetak dosadašnjih događanja po kazivanju i objašnjenju našeg predsjednika i njegovih vjernih pratitelja.
Vjerujem da stanovnicima naše države rođenim 1999., kada je NATO alijansa bombardirala tadašnju Saveznu Republiku Jugoslaviju (SRJ), ne znaju zašto je zemlja bombardirana. Također ne znaju zašto su vođeni mirovni pregovori o Kosovu u dvorcu Rambouillet u Francuskoj od 6. veljače 1999. »Na konferenciji su sudjelovali predstavnici vlasti iz Srbije i kosovskih Albanaca, uz posredovanja izaslanika SAD-a, Rusije i EU. Krah konferencije, nako bezuspješnih 17 dana pregovora, označio je kraj nastojanja da se kosovska kriza riješi mirnim putem. Uslijedilo je bombardiranje tadašnje SRJ« (Wikipedia). Ovo sigurno zna predsjednik i oni koji vrše »pritisak« na njega, a on o tome ne govori sasvim otvoreno nego se čudi: »ničim izazvano«?! Zato sam se sjetio stare latinske sentence: »Quod licet Iovi, non licet bovi«. Naški rečeno: »Što je dozvoljeno Jupiteru nije dozvoljeno volu«. Zapravo, pitam se što je dozvoljeno Jupiteru? Baš sve? Je li državi SRJ bilo dozvoljeno dovoziti u hladnjačama (zbog asanacije terena na Kosovu) mrtva tijela ubijenih Albanaca, žena i djece? Je li bilo dozvoljeno protjerivanje 600 tisuća ljudi s oduzimanjem svih dokumenata u susjednu Makedoniju? Ja se tako sjećam da su se ovi događaji dešavali prije mirovnih pregovora u Rambouilletu.
Kako trčati vezanim nogama?
Teritorij SRJ je bombardiran od 24. ožujka do 9. lipnja 1999., prekinuto je potpisivanjem »Vojno-tehničkog sporazuma« potpisanim u Kumanovu, dan kasnije donesena je rezolucija 1244 u Vijeću sigurnosti UN-a koja predviđa povlačenje Vojske Jugoslavije i policije Srbije s Kosova u roku od 11 dana. Formiraju se međunarodne mirovne snage KFOR koje će kontrolirati teritorij Kosova do administrativne granice, čiji zadatak će biti razoružanje OVK-a. Oni ostaju dok se ne donese zakon o »specijalnoj autonomiji Kosova«. Nakon ovoga dolazi 5. listopada 2000. godine, nakon kojeg kao zajednički kandidat demokratske oporbe Srbije (DOS) Vojislav Koštunica, lider DSS-a, postaje predsjednik SRJ, a dotadašnji neprikosnoveni lider silazi s vlasti. Poslije će biti isporučen Međunarodnom sudu u Haagu za ratne zločine. U Srbiji premijer Vlade postaje Zoran Đinđić, koji govori: »Kosovu najviši stupanj autonomije, osim nezavisnosti«. On je ubijen 12. ožujka 2003., a tri godine kasnije dolazi do raspada SRJ i Srbija postaje samostalna država. Zato se koncem 2006. donosi novi Ustav, potvrđen na referendumu 28. i 29. listopada te godine. U preambuli među ostalim piše da je »Pokrajina Kosovo i Metohija sastavni dio teritorija Srbije, da ima položaj suštinske autonomije u okviru suverene države Srbije (...) ustavna obveza svih državnih tijela je da zastupaju i štite državne interese Srbije (...) u svim unutarnjim i vanjskopolitičkim odnosima«. Nadalje, članak 182.: »Suštinska autonomija pokrajine KiM uredit će se posebnim zakonom koji se donosi po postupku predviđenim za promjenu Ustava«. Današnjih dana vodi se rasprava o promjeni zakona iz područja pravosuđa koji se usklađuju s usvojenim izmjenama Ustava, pitanje »suštinske autonomije Kosova« do sada još nije predloženo!
Kako dalje?
Vrlo kratko sam napravio kronologiju važnijih događanja i dokumenata kako bih opisao trenutni položaj predsjednika Srbije. Na trodnevnoj raspravi o »izvještaju s pregovora« koji je predložio Skupštini na usvajanje oporba, osim što je tražila ostavku predsjednika, ništa nije konkretno predložila o rješavanju ovog višedesetljetnog problema. Rješenje bi bilo promjena Ustava. No, tko ima hrabrosti takvo nešto predložiti? Zato i nadalje vjerovatno ostaje »zamrznuti konflikt« kao na Cipru, koji je član EU.