Otoci, more, povijest i hedonizam
Smješten na zapadnoj obali Istre, na samom ulazu u Limski zaljev, Vrsar je mjesto čarobnih morskih vizura, živih boja i tipične mediteranske ljepote. Čuvajući svoju ribarsku tradiciju i bogatu povijesnu baštinu, već desetljećima privlači turiste i umjetnike, dok nedirnuta priroda Limskog zaljeva, marina i sportski aerodrom mame avanturiste i ljubitelje adrenalina. Srednjevjekovna starogradska jezgra Vrsara leži na brežuljku uz more, odakle se s brojnih vidikovaca pruža nezaboravan pogled na pučinu i arhipelag od 18 otočića. Utočište ribara i pomoraca, vrelo nadahnuća za umjetnike, mjesto uživanja slavnog Casanove – Vrsar je mjesto koje inspirira.
Tragovi života na istarskom poluotoku
Na poluotoku su otkriveni tragovi paleolitske i neolitske kulture (staro i mlađe kameno doba). U jednoj špilji nad Limom nedaleko Vrsara (špilja svetog Romualda) utvrđeni su tragovi paleolitske kulture. Etnička pripadnost najstarijih stanovnika istarskog poluotoka nije poznata.
Prvi poznati stanovnici istarskog poluotoka, kojima možemo odrediti i etničku pripadnost, bili su Histri i Liburni. Histri su naseljavali veći dio istarskog poluotoka (po njima je, čini se, poluotok i dobio ime: Histri-Histria-Istra), dok su Liburni živjeli samo na njegovoj sjeveroistočnoj obali (Liburnija). Uz ratarstvo i stočarstvo, Histri i Liburni su se bavili i pomorskom trgovinom. Trgovali su i sa starim Grcima; na sjeverni Jadran dolazile su grčke lađe po dragocjeni jantar koji je ovamo stizao kopnenim putem s dalekih baltičkih obala. Lađe su tako zalazile i u vrsarski i Limski zaljev.
Stari grad
Vrsarski stari grad baštini srednjovjekovni koncept utvrđenoga grada i raster ulica. Njegove su ulice uske, uglavnom nejednolike širine, vrlo krivudave te se provlače gradskim tkivom među brojnim zgradama. Sve vrsarske ulice uspinju se, odnosno spuštaju te slijede prirodnu fizionomiju brežuljka na kojemu je smješten Vrsar. Takav skučeni ambijent čini se kao kakav labirint te svaki ugao, uspon ili križanje s drugom uličicom otvara te otkriva kakav novi arhitektonski detalj (prozor, balkon, stubište, portun ili ulaz), a time i jednu mikroarhitektonsku ambijentalnu cjelinu – za putnika, gosta ili turista svojevrstan izazov i iznenađenje. Vrsar je naselje koje se urbanistički oblikovalo od prijelaza kasne antike u srednji vijek, a cjelovito je unutar zidina oblikovano u srednjemu vijeku.
U graditeljskom smislu oblikovan je u srednjem vijeku na lokaciji iznad malih gradskih vrata. Tijekom povijesti tu se nalazila župna crkva, zvonik, stup srama na njegovoj sredini, tržnica i mjesto gdje su se ubirale feudalne dažbine. Služio je i kao publicitetno mjesto, jer su upravo ovdje vlasti objavljivale propise i različite naredbe. Tu su se izvršavale kazne kada se željelo prikazati javno kažnjavanje. Današnji izgled trg je poprimio tijekom austrijske vlasti u Istri, a konačni izgled postignut je u prvoj polovici XX. stoljeća rušenjem stare župne crkve svetog Martina i pripadajućega joj zvonika upravo radi njegova proširenja. Općinski trg danas se zove Trg Degrassi.
Zvonik s magičnim pogledom
Vrsarski zvonik nova je građevina, izgrađena je 1991. godine. Visok je 40 m, podijeljen je u pet dijelova, u njemu se nalaze tri zvona, ali nisu u funkciji. U zvoniku je smještena izložba starih vrsarskih zvona, a koristi se i kao vidikovac jer se s njega pruža najljepši i najširi pogled na stari grad Vrsar i okolni arhipelag. To je jedini zvonik u župi Vrsar. Riječ je o najposjećenijem vidikovcu odakle se pruža pogled na rovinjsku Svetu Eufemiju, vrsarske otoke, Funtanu te okolicu Poreča, ali i na zaleđe Vrsara i brojne brežuljke. Stari srednjovjekovni zvonik u Vrsaru nalazio se na glavnome trgu, ali je on porušen 20-ih godina XX. stoljeća. Zvonik je viši od izvorno srednjovjekovnih okolnih gradnji – jer građen je od betona, a ne kamena (djelomice je tek obložen kamenom na rubovima i u podnožju). Vrsarski zvonik projektiran je prema uzoru na mletački tip zvonika, svojstven istarskim obalnim naseljima koji se sastoji od triju dijelova: (1) podnožja koje je naglašeno volumenom i materijalom; (2) vitka i visoka tijela zvonika; (3) vrha prošupljena otvorima za zvona i piramidalna završetka. Podnožje vrsarskoga zvonika masivno je i kameno, a njegova se kamena obloga penje kutovima zvonika do vrha koji je opet prekriven kamenom. Veliki otvori za zvona odvojeni su vijencem, prenaglašenih zuba, od vrha zvonika koji ima visok piramidalni završetak. Na samome vrhu aksijalno simetričnoga zvonika nalazi se križ. Ova se konstrukcija svojim izgledom i općim značajkama dobro uklopila u siluetu i vizuru vrsarskoga staroga grada.
Giacomo Casanova i Vrsar
Jedna je od znamenitosti Vrsara i njegovo povezivanje s Giacomom Casanovom, koji je u dva navrata ovdje boravio. Oba su boravka, prvi 1743., a drugi 1744. godine, bila više posljedica slučajnosti negoli namjere, a dokumentirana su u njegovim Memoarima. Kako sam navodi, prvi je put posjetio Vrsar na tri dana u kolovozu 1743. godine, dok je još bio siromašan i neugledan svećenik, dok je drugi put u Vrsar dospio kao vojnik tijekom putovanja s mletačkog otočića Malamocco, kada se njegov brod noću usidrio u vrsarskome pristaništu kako bi uzeo balast. Brod kojim je putovao prevozio je 24 topa i dvije stotine slavonskih vojnika. Casanova Vrsar opisuje kao zapušteno naselje u koje je prvi put došao kao neugledan čovjek, a drugi put neprepoznatljiv – u blistavoj vojničkoj odori te vjerujući da ga nitko neće prepoznati.
U opisanoj epizodi spominje se Casanovina avantura s nekom vrsarskom djevojkom, koja je bila služavka don Girolama.
Kamenolom Montraker
Kamenolom Montraker nalazi se na poluotoku sjeverozapadno od starogradske jezgre Vrsara, te je svojom veličinom, lokacijom i povijesnim značenjem zasigurno najvažnije nalazište kamena.
Eksploatirao se od prapovijesti do polovice XX. stoljeća. U njemu se vadio nadaleko poznati vrsarski kamen, materijal od kojega su izgrađene mnoge najznačajnije zgrade u Veneciji, ali i širom Europe i svijeta. Napuštene litice Montrakera svjedoče o njegovoj iznimnoj gospodarskoj važnosti i udjelu od kamenarske. Danas je to mjesto nadahnjujući ambijent za održavanje različitih manifestacija, priredbi i događanja.
Plaže Vrsara
Većini plaža koje možete posjetiti u Vrsaru je dodijeljena međunarodna Plava zastava za kvalitetu usluge, čistoću mora i obale, sigurnost te opremljenost i uređenost plaže.
Gradska plaža Montraker je 500 m udaljena od starogradske jezgre. Plaža je dijelom šljunkovita, dijelom kamenita, s popločanim platoima. Zasjenjene prirodnim hladom hrasta crnike koji raste uz obalu, plaže oko Belvederea nude izbor podloga za sunčanje i smaragdno, bistro more. Obale plaže Petalon su stjenovite ili šljunčane, s popločanim platoima za sunčanje. Ako niste ljubitelj divljine, opustite se pokraj bazena punjenog slatkom vodom. Kilometarska plaža Porto Sole zaklonjena sjenom visokih borova izvrsna je podloga za kupanje i sunčanje. Veliki zaljev između Funtane i Vrsara gdje je smješten kamp Valkanela oduvijek privlači kupače raznovrsnošću svojih plaža natkrivenih borovom šumom. Uživajte kupajući se u sunčevim zrakama na prirodnim kamenim platoima ili plivajući u bistrom moru uz stjenovite i šljunčane plaže. U sklopu Vrsarskog arhipelaga nalazi se i otok Koversada, te istoimeni naturistički kamp. Plaže na Koversadi uglavnom su stjenovite s kamenim platoima i zaklonjenim šljunčanim zaljevima, dok se nasuprot otoka nalazi pješčana plaža. Plaže za kućne ljubimce smještene su u blizini kampa Orsera, u neposrednoj blizini gradske plaže Montraker, u kampu Porto Sole i kampu Koversada.
I. U.