Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Spoj tradicije i vinske kulture na otvorenom

Više od 100 vinarija iz Srbije i regije predstavilo je više od 700 različitih ukusa vina na tradicionalnom festivalu vina Vinski park u Srijemskoj Mitrovici, koji je održan 27. kolovoza u Gradskom parku. Osim njih, na festivalu su se predstavili i mali proizvođači hrane koji se na tržištu izdvajaju svojom autentičnošću i kvalitetom. Ova manifestacija se održava petu godinu zaredom u cilju promocije vinske kulture u Srijemu i približavanja njihovim krajnjim potrošačima. Festival vina u Srijemskoj Mitrovici iz godine u godinu raste i privlači sve više proizvođača vina i posjetitelja. Prema broju izlagača i posjetitelja, koji je premašio brojku od 5.000, ovaj festival s pravom nosi naziv najveće vinske smotre u Srbiji.

Prezentacija vinske i povijesne kulture

Prema riječima organizatora, ovogodišnji festival vina je potvrdio da Srijemska Mitrovica ima što ponuditi kada je riječ o turizmu, a najviše kroz svoj kulturno-povijesni potencijal i kroz svoje velike gradske manifestacije.
»Vinski park je jedna od tih manifestacija, veliki gastro-vinski i hedonistički događaj, a slobodno se može reći najveći vinski događaj u našoj zemlji. Drago mi je što je posjećenost ovog događaja iz godine u godinu sve veća, što doprinosi da je Vinski park najveća manifestacija u našem gradu«, istaknuo je zamjenik gradonačelnika Srijemske Mitrovice i član organizacijskog odbora Vinskog parka Petar Samardžić.

Raznolikost okusa

Osim proizvođača iz Srbije, na festivalu su se predstavile vinarije iz Makedonije, Crne Gore i Hrvatske.
»Vinarija Vinar je jedna od najstarijih u Iloku, koja se kontinuirano bavi vinogradarstvom i vinarstvom. Ja sam vinograde naslijedio od svog djeda. Osam godina sam radio u iločkim podrumima, nakon čega sam se odvažio na samostalni rad. Tvrtku smo otvorili 2015. godine kako bismo izašli na tržište s novim brendom. Budući da su prezimena mog djeda i mene različita, htjeli smo napraviti osvježenje. Proizvodimo vino od sorti graševina, traminac i crni pinot. Imamo redovne i predikatne berbe i uglavnom proizvodimo suha i slatka vina. Ovakve manifestacije su od izuzetnog značaja za vinare. Drago mi je što vinari iz cijele regije imaju mogućnost predstaviti se, razmijeniti iskustva s drugim vinarima i posjetiteljima ponuditi naša vina«, kaže Hrvoje Markovinović, vinar iz Iloka koji je prvi put predstavio vina u Srijemskoj Mitrovici.
Boris Bezenšek je četvrti put predstavio vinariju Puhač iz Iloka u Srijemskoj Mitrovici.
»Vinarija Puhač je dugi niz godina na hrvatskom tržištu, a u Srbiji se predstavljamo u Vinskom parku. Vinarija ima 27 hektara vinograda, gdje je najviše zastupljeno bijelo grožđe. U vinariji se proizvodi mirisni traminac koji je interesantan za podneblje istočno-kontinentalne Hrvatske, zatim rajski rizling, chardonnay i graševina i od crvenih vina merlot cabene saovignon. Vinari su oduvijek bili jedna posebna organizacija. Bitno je da se regije ujedine i da na ovakvim manifestacijama prikažu svoja vina.«
Vinarija i destilerija Ana Naglić iz Surčina jedna je od mlađih na području Srijema. Posjetitelji su imali priliku degistirati više vrsta vina mlade poduzetnice, a neka od njih su premijerno predstavljena.
»Kao mala nisam išla u vrtić, ali me je čuvao djed. Odrasla sam u vinogradu i podrumu, i uz kazan. Bavila sam se uredskim poslom i želeći se malo odmoriti od računala, počela sam peći rakiju i praviti vina. To je sada prešlo u moju profesiju. I dalje imam dvije tvrtke, ali više imam ljubavi prema ovom poslu. Za vinariju sam se spremala posljednjih 5-6 godina. Imam bijela, roze, crvena i oranž vina. Oranž vina su nastala u Gruziji. Kasnije su ih preuzeli talijansko-slovenski vinari koji žive u graničnom području između Italije i Slovenije. To su vina koja su nastala maceracijom bijelih sorti. Premijerno sam predstavila bijela vina sauvignon blanc, grašac, sur lie i oranž vina: rkaciteli, morava i sauvignon blanc. Najvažnije je izabrati publiku za svoja vina. Prethodne manifestacije na kojima sam izlagala vina pridonijele su većoj potražnji, tim više što ih posjećuju vinski novinari, kritičari i vinski znalci. Vole se nova lica koja rade nove stvari i koja su drugačija od ostalih«, kaže Ana Naglić.

Zemlja gost – Gruzija

U posljednje tri godine na festivalu nastupa i zemlja gost. Prošle godine su to bile SAD, a ove godine se predstavila Gruzija, nadaleko poznata po kvaliteti i proizvodnji vina.
»Mi smo ljudi koji su odlučili donijeti nešto novo na tržište Srbije i regije. To je gruzijska kultura, gruzijska hrana, gruzijska vina i piva i sve što je vezano za Gruziju. Njihova vina se prave na isti način kao prije 9.000 godina. Imaju više od 650 sorti vina, a gruzijska kuhinja je jedna od bogatijih i interesantnijih u svijetu, obogaćena specifičnim začinima koje mi nemamo na ovim prostorima. Došli smo na ovaj festival predstaviti vina koja uvozimo s našim brendom Đorđija. Ne želimo ostati samo u Beogradu i u Srbiji nego želimo sve ovo pokazati i u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i drugim zemljama u okruženju. Želja nam je cijeloj regiji približiti gruzijsku kulturu«, navodi Momir Arolić, jedan od vlasnika restorana Đorđija u Zemunu. 
Osim vina i gastro kuhinje, u vrtu Turist info centra upriličena je izložba slika pančevačke umjetnice Mire Kovačević koja, umjesto boja, za slikanje koristi vino. Također, Aleksandar Dekanski je predstavio bogatu kolekciju od 2.000 vinskih etiketa iz cijelog svijeta.
Organizatori festivala vina u Srijemskoj Mitrovici su Turistička organizacija Sremska Mitrovica, Grad Srijemska Mitrovica i udruženje Sinergija dobra energija, uz financijsku podršku Ministarstva poljoprivrede i Pokrajinskog tajništva za regionalni razvoj.
S. D.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika