Kultura

Na zemlji mir – vapaj svih nas

Euharistijskim slavljem u crkvi Presvetog Trojstva, u nedjelju, 31. srpnja, u Maloj Bosni, selu nadomak Subotice, proslavljena je Dužijanca. Nositelji ovogodišnje zahvale Bogu za žetvu i novi kruh bili su mali bandaš Luka Vujković Lamić i male bandašice Jovana Katić i Lana Stantić (velikog bandaša i bandašice ove godine nije bilo). Misu je predvodio karmelićanin iz Sombora o. Stjepan Vidak uz koncelebraciju mjesnog župnika vlč. Dragana Muharema. 
Otac Stjepan je u propovijedi govorio o značaju zahvalnosti, navodeći kako ima ljudi koji imaju sve, a u dubini duše su nesretni. »Ljudskom srcu uvijek nešto treba, zadovoljno nikad posve nije, čim željenog cilja se dovreba opet iz njega sto želja vire«, citirao je pjesnika Petra Preradovića. 
Dužijanca nije počela danas nego je počela na sv. Marka kada je blagoslovljeno žito pa se onda nastavila čišćenjem žita, pletenjem vijenaca, uređivanjem dvorište župe, spremanjem crkve za središnju svečanost. Ovogodišnju »krunu« Dužijance izradila je slamarka Katarina Skenderović. Kako je istaknuto, golubica prikazana na »kruni« simbol je mira i Duha svetoga. Imajući u vidu rat u Ukrajini, na zemlji mir – vapaj je svih nas, te se molitve upućuju i u tom pravcu.
Župnik Muharem pohvalio je brojne župljane, naročito mlade, koji su, kako je rekao, vrijedno radili da bi uveličali ovaj događaj. Navečer je u župnom domu priređena predstava, a nakon nje uslijedilo je Bandašicino kolo.
N. S.

Najave

06. 12. - 21. 12. Božićni program u Monoštoru

H. R. | 21. prosinca 2025.

KUDH Bodrog u razdoblju od 6. do 21. prosinca u kući časnih sestara priređuje prigodan božićni program.

21. 12. Božićni koncert Tiha noć i izložba božićnjaka u Nazoru

H. R. | 21. prosinca 2025.

Hrvatsko kulturno-umjetničko društvo Vladimir Nazor priređuje božićni koncert pod nazivom Tiha noć u Nazoru u nedjelju, 21. prosinca. Koncert će biti održan u velikoj dvorani Hrvatskog doma. Početak je u 20 sati.

15. 12. - 28. 12. Godišnja kolektivna izložba slika Croarta

H. R. | 28. prosinca 2025.

Hrvatska likovna udruga Croart organizira redovitu godišnju izložbu slika svojih članova i gostiju nastalih na Umjetničkoj koloniji Panon 2025

31. 01. »Veliko prelo 2026.« u Subotici

H. R. | 31. siječnja 2026.

HKC Bunjevačko kolo organizira Veliko prelo 2026. koje će biti održano u subotu, 31. siječnja 2026., u dvorani Tehničke škole Ivan Sarić u Subotici, s početkom u 20 sati. Doček gostiju je od 19 do 20 sati, kada počinje službeni dio programa. 

07. 02. Gupčev bal u Tavankutu

H. R. | 7. veljače 2026.

HKPD Matija Gubec organizira XVII. Gupčev bal, koji će se održati 7. veljače 2026. godine u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu. Gosti se očekuju od 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se TS Biseri iz Subotice te TS Astal iz Požege.