Arhiv tekstova Arhiv tekstova

»Plato« za više znanja

Svečanošću i uručivanjem certifikata završen je dvogodišnji projekt »Plato«, realiziran na područjima triju regionalnih gospodarskih komora – subotičke, pančevačke i požarevačke, kao jedan od oblika suradnje Belgije i Srbije. U najkraćem, »Plato« je model uspostavljanja čvrstih poslovnih kontakata razmjenom međusobnih iskustava i znanja i različitih poslovnih vještina, ponikao u Belgiji a proteklih godina proširen na sve kontinente kroz istoimenu mrežu gospodarstvenika. 
S područja Regionalne gospodarske komore Subotica, u projekt »Plato« započet 2009. godine kao svojevrsni oblik edukacije, a upravo završen, uključeno je 20 malih i srednjih poduzeća, a uz njih i predstavnici velikih tvrtki, kao mentori i stručnjaci za određena područja privređivanja. 
 
Uspješan program 
obuke kadrova 
 
Inicijator uključivanja Srbije u projekt »Plato« je VOKA, Gospodarska komora regije Istočne Flandrije sa sjedištem u Gentu, koja je ujedno i utemeljitelj prvo belgijske, a zatim i europske mreže gospodarstvenika pod istim nazivom - »Plato«. Edukaciju i druge oblike aktivnosti koje su u Srbiji prošle tri skupine voditelja, menadžera i vlasnika malih i srednjih poduzeća iz triju regija, kao način pripreme za »ulaznicu« u mrežu »Plato«, u okviru istoimenog projekta financijski je podržala Vlada Flandrije, u suradnji s Europskom komisijom. 
VOKA je mrežu »Plato« počela graditi prije dvadesetak godina na inicijativu farmaceutske kompanije »Jansen«, a danas je od Europske komisije izabrana za jedan od deset najboljih programa obuke kadrova, voditelja poduzeća, ujedno i kao jedan od najuspješnijih u doprinosu zapošljavanja i ukupnom gospodarskom razvoju. Mreža »Plato« za razvoj i međusobnu suradnju malih i srednjih poduzeća, nastala u Belgiji, proširila se i u druge europske zemlje i danas obuhvaća preko 8500 malih i srednjih i preko 700 velikih poduzeća iz 17 europskih zemalja. 
Dosadašnja iskustva utemeljitelja mreže »Plato«, kao i iskustva drugih europskih zemalja uključenih u veliku obitelj poduzeća pokazala su kako ovaj način povezivanja pridonosi poboljšanju poslovanja malih poduzeća, ostvarivanju boljih poslovnih rezultata, kao i uspostavljanju kontakata s gospodarskim subjektima u zemlji i inozemstvu. Obuka, kao prvi korak prema ulasku u mrežu, zasniva se na razmjeni informacija, znanja i iskustava među projektnim partnerima, među velikim, srednjim i malim poduzećima. 
»U okviru dvogodišnje obuke razmjenjuju se iskustva u različitim segmentima privređivanja i time stječu nova znanja, ali se tijekom tih susreta i sesija sudionici projekta i bolje upoznaju i povezuju, i stječu nove poslovne kontakte i prijateljstva. Jer, krajnji efekt je povezivanje svih tih poduzeća u jednu veliku poslovnu mrežu koja izlazi izvan granica zemlje«, kaže tajnik u Regionalnoj gospodarskoj komori Subotica Ivan Vojnić Tunić, koordinator projekta »Plato«.
 
Iz svih područja 
privređivanja 
 
U izboru poduzeća bilo je potrebno da se ispune određeni propisani kriteriji za ulazak u projekt, a da su ujedno zainteresirani na duže vrijeme sudjelovati u edukaciji, da nalaze interes u proširenju znanja i iskustava i vide sebe i u međunarodnom okruženju. 
»Prema propisanim kriterijima sudionici projekta mogla su biti isključivo poduzeća, proizvodna i uslužna, s 3 do 80 zaposlenih, koja uglavnom posluju duže od tri godine, a ne tek osnovana«, kaže Ivan Vojnić Tunić o načinu na koji je formirana grupa za dvogodišnji projekt. »Suština je stvoriti nov sustav učenja u međusobnoj razmjeni iskustava, u jednoj neusiljenoj i opuštenoj atmosferi, praćenoj i zabavom i razonodom. Praktički, stvaranje prijateljskih temelja za bolje poslovne rezultate«, dodaje Ivan Vojnić Tunić o mreži koja po zamisli utemeljitelja nije samo poslovna, već se nastavlja ili odvija i u drugim segmentima života, a daje dobre poslovne učinke. 
Struktura grupe po gospodarskim sektorima bila je sljedeća: elektrometalni (30 posto), poljoprivreda i prehrambena industrija (20), trgovina (15), tekstilni (5), kožarski (5), kemijski (5), grafičarski (5), drvni i industrije namještaja (5), građevinarstvo (5), komunalni (5). Za svaku od mjesečnih sesija sudionici su birali središnje teme, kao što su: motivacija zaposlenika, marketinški nastup na novom tržištu, rješavanje problema naplate potraživanja, kako povećati prodaju, informacijski sustavi u poduzećima, povećanje efektivnosti poslovanja i brojne druge. 
U Srbiji je »Plato« projekt prvi put realiziran, a iskustva pokazuju kako sudionicima donosi brojne prednosti, jer omogućuje razmjenu informacija, menadžerskog znanja i iskustva, i time povećava menadžerske sposobnosti neophodne u suvremenim uvjetima poslovanja. Ističe se također kako pomaže kreiranju povjerenja među sudionicima i pruža mogućnosti uspostavljanja partnerstva. Na završnoj svečanosti istaknuto je kako će se zbog dobrih rezultata postignutih u protekle dvije godine u okviru projekta, proširiti i na druge regije u zemlji, i uskoro nastaviti formiranjem novih edukativnih skupina. 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika