Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Ujedinjeni u molitvi

Svjetska molitvena osmina za jedinstvo kršćana započinje u utorak, 18., i traje do 25. siječnja, a ovogodišnja tema je »Vidjesmo gdje izlazi zvijezda njegova pa mu se dođosmo pokloniti« (Mt 2,2). 
Molitvena osmina za jedinstvo kršćana u sjevernoj Zemljinoj hemisferi se slavi u već spomenutom terminu, a to je još 1908. godine predložio o. Paul Wattson kako bi obuhvatio razdoblje između blagdana Katedre svetoga Petra i blagdana Obraćenja svetoga Pavla. Ta dva datuma stoga imaju i svoja simbolična značenja. Prvi datum naznačuje cilj molitve: svo kršćanstvo u zajedništvu s apostolskim prvakom sv. Petrom, a drugi ukazuje na način ili metodu kojom je jedino moguće postići cilj: temeljito obraćenje Kristu, svakog kršćanina, u svim kršćanskim zajednicama, obraćenjem kakvo je primjerice bilo ono sv. Pavla kod Damaska. 
Na južnoj hemisferi, gdje je siječanj blagdansko vrijeme, crkve Molitvenu osminu najčešće proslavljaju oko blagdana Duhova, koji je također znakovit i bogat simbolikom, budući da je Duh Sveti Onaj po kojem se ostvaruje i vrši svako istinsko i Bogu sukladno jedinstvo. 

Mudraci i darovi 

»Mudraci nam otkrivaju jedinstvo svih naroda koje Bog želi. Oni dolaze iz dalekih zemalja i predstavljaju različite kulture, ali ih pokreće ista čežnja da vide novorođenog Kralja pa se okupljaju u maloj kući u Betlehemu kako bi mu se poklonili i donijeli mu svoje darove. Kršćani su pozvani biti znak u svijetu da će Bog donijeti onakvo jedinstvo kakvo želi. Kršćani pripadaju različitim kulturama i narodima i govore različitim jezicima, ali zajedno traže Krista i čeznu da mu se poklone. Oni su narod koji je zadužen da bude znak poput zvijezde, narod pozvan da vodi čovječanstvo«, navodi se u uvodnom dijelu molitvenog priručnika, te se dodatno pojašnjava: »U poklon mudraca pripada i otvaranje njihova blaga, prinos njihovih darova, koji su još od vremena rane Crkve shvaćani kao simboli za različite vidove osobe Isusa Krista: zlato za njegovo kraljevstvo, tamjan za njegovo božanstvo i smirnu kao nagovještaj njegove spasonosne smrti. Različiti darovi daju nam sliku o tome koliko su različite kršćanske tradicije tumačile Isusovu osobu i djelo. Kako se kršćani okupljaju i otvaraju svoja blaga i srca u štovanju Krista, svi postaju bogatiji dijeleći darove tih uvida. ‘Zvijezda je izašla na istoku’ (Mt 2, 2). ‘Sunce izlazi na istoku i spasenje se pojavilo po milosrđu Boga našega koji nas je blagoslovio sjajnim svjetlom s visine’ (Lk 1, 78) na području zvanom Bliski istok. Povijest Bliskog istoka bila je i jest obilježena sukobima i sporovima, umrljana krvlju i zamagljena nepravdom i ugnjetavanjem. U dvadesetom stoljeću to je područje doživjelo niz krvavih ratova i revolucija, a vjerski je ekstremizam u porastu od palestinske nakbe (egzodusa arapskog stanovništva Palestine tijekom rata 1948.).«

Zvijezda osobitog sjaja 

Građu za ovogodišnju svjetsku Molitvenu osminu priredilo je upravo Vijeće crkava Bliskog istoga. Da se kršćani Bliskog istoka osjećaju osobito povezani s tim biblijskim mjestom navodi na portalu IKA-e pročelnik Katedre ekumenske teologije na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Jure Zečević i dodaje: »Zvijezda osobitog sjaja pojavila se na istoku, dakle u kraju gdje i oni žive. Ovogodišnje bogoslužje poziva nas da se i mi danas, u potrazi za Kristom, pridružimo mudracima i pratimo sjaj te zvijezde, kako bismo našli zajedništvo s Kristom i međusobno. Zajedno mu donosimo darove svoga srca i molimo za vidljivo jedinstvo Crkve. Stremeći k cilju jedinstva koje će kao učinak imati i vjerodostojnije svjedočanstvo, obvezujemo se živjeti tako da naše zajedništvo bude autentično svjedočenje u čijem će svjetlu naši bližnji moći prepoznati i vidjeti Krista i njegovo spasenje.« 
U molitvenom priručniku se, među ostalim, navodi kako su kršćani pozvani biti svjetlo na putu, riječju i djelom, kako bi Krista prepoznali svi narodi. »Ali podjele među nama zamagljuju svjetlo kršćanskog svjedočanstva i zamagljuju put, te tako sprječavaju druge da pronađu put do Krista. S druge strane, kršćani koji zajedno štuju Krista, koji otvaraju svoja blaga i dijele svoje darove jedni s drugima, postaju znak jedinstva koje Bog želi za cijelo svoje stvorenje. 
Kršćani Bliskog istoka stavljaju ove materijale na raspolaganje za molitvenu osminu za jedinstvo kršćana, znajući da mnoge njihove nevolje i problemi postoje i u drugim dijelovima svijeta i da svijet čezne za svjetlom koje ljude može voditi k Spasitelju, onome koji može pobijediti svu tamu.  Zvijezda koja se pojavila na istoku, na Bliskom istoku, prije dvije tisuće godina i danas nas zove k jaslicama, do mjesta gdje se rodio Isus Krist. On nas vodi onamo gdje je Duh Božji živ i djeluje, Duh Božji u kojem smo kršteni i koji preobražava naša srca. Nakon što su upoznali Spasitelja i zajedno mu se poklonili, mudraci se vraćaju u domovinu drugim putem, jer su u snu bili upozoreni na Heroda. Isto tako, zajedništvo koje doživljavamo u našoj zajedničkoj molitvi mora nas nadahnuti da se vratimo u svoje živote, u naše Crkve i naš svijet novim putevima, na nove i bolje načine. Hoditi novim putovima poziv je na obraćenje i obnovu u našem osobnom životu, u našim Crkvama i u našim molitvama za jedinstvo kršćana.« 
Priredila: Ž. V. 

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika