Karizmatičnost morskog svijeta
Aquarium Pula je najposjećeniji akvarij u Hrvatskoj čiji je cilj prikazivanje ljepote i raznolikosti podmorskog života te približavanje problematike očuvanja prirode široj javnosti. Akvarij je smješten u staroj utvrdi Verudela, koja se nalazi na istoimenom poluotoku udaljenom tri kilometra od centra Pule.
S radom i sadržajem ovog akvarija upoznaje nas dr. sc. Milena Mičić, dipl. biolog, rođena Puljanka, koja je doktorirala biologiju u Ljubljani. Svoj rad na području morske biologije započinje u Centru za istraživanje mora u Rovinju, Institut Ruđer Bošković. Nakon znanstvene karijere duge 18 godina u kojoj bilježi znanstvena dostignuća iz područja ekotoksikologije mora, 2000. godine otvara Aquarium Pula d.o.o. Ubrzo postaje i punopravna članica Europske unije akvarijskih kuratora, a nagrađena je i za najuspješniju poduzetnicu u 2016. godini, te kao finalistica za inspirativnu poduzetnicu u 2018. godini. Održivost poslovanja tvrtke temelji se prvenstveno na reinvestiranju cjelokupne dobiti svake godine, ali i na praćenju i usklađivanju s novim trendovima akvarijskog predstavljanja, društvenoj i ekološkoj odgovornosti prema zajednici te prema zaposlenicima.
Ljepote podmorja
»Aquarium Pula je najveći javni akvarij u Hrvatskoj smješten u 135 godina staroj utvrdi Verudela, dijelu nekada moćnog obrambenog sklopa austrougarske Tvrđave Pula. U našem se akvariju na jedinstven način spaja bogatstvo Jadrana sa stoljetnom vojnom poviješću Pule. S 20 godina iskustva u vođenju akvarija, uz posjećenost od 180.000 ljudi u 2019. godini, ponosno držimo korak s ostalim poznatim europskim akvarijima. Na 2.570 četvornih metara prikazujemo različita staništa s preko 250 životinjskih vrsta Jadrana, tropskih morskih i slatkih voda, europskih rijeka i jezera te sjevernih mora. Osim navedenih postava, akvarij krase i manje tematske izložbe kao što su Krhka ljepota i Šetnja s leptirima, te S.O.S. za morske pse i raže. Postavi i izložbe prikazani su kroz 20 prostorija raspoređenih na četiri etaže utvrde – rov, prizemlje, prvi kat i krovište, a zbog raznolikog sadržaja svaka je soba jedinstvena. Osim samog prikaza ljepote podmorja i drugih ekosustava, izložbe su usmjerene na edukaciju i podizanje svijesti javnosti o zaštiti prirode.«
Uz posebnu i stalno nadograđivanu edukaciju u akvariju, Aquarium Pula već dugi niz godina organizira i jedinstven obrazovni oceanološki program Plava škola, za domaće i strane školske grupe učenika srednjih i osnovnih škola, koji se održava na brodu, obali i u praktikumima. O aktivnostima unutar Plave škole Milena kaže:
»Te aktivnosti uključuju razgledavanje akvarija; tijekom stručnog obilaska kroz akvarij daje se naglasak na karizmatičnost i važnost morskog svijeta, ali i na konzervacijske aktivnosti kao odgovor na nove prijetnje njegovom opstanku, životne zajednice Jadranskog mora, zatim je tu rad na obali mora, a sastoji se od sakupljanja uzoraka s obale, analiziranja pojaseva mora, supralitoral i mediolitoral, determiniranja životinjskih i biljnih vrsta te analiziranja prilagodbi na tako ekstremne ekološke uvjete. Cilj radionice je upoznati životnu zajednicu s kamenitim obalama našeg priobalja. Plava škola ima i biološku radionicu, a tema radionice je proučavanje organizama s livade morskih cvjetnica tako da se uzorci prikupljeni s plitkog morskog dna sortiraju i determiniraju te određuju karakteristične vrste. Naglasak je na važnosti specifične životne zajednice unutar morskog eko sustava te odnosima između organizama koji u njoj borave. Cilj radionice je upoznati sudionike o ekološkoj važnosti, ali i osjetljivosti ove produktivne životne zajednice.«
Borba za periske i ugrožene vrste
Plemenita periska endemska je vrsta bogate povijesti i velikog značaja za morski eko sustav. Ovaj školjkaš oduvijek je cijenjen kao dio raznolike faune Sredozemlja, no nažalost, populacije plemenitih periski danas nisu brojne kao nekoć.
»Borba za opstanak plemenite periske započela je još 2016. godine na obalama Španjolske, gdje se znanstveni svijet prvi put suočio s kriptičnim parazitom koji napada njena tkiva te ju posljedično i usmrćuje. Dok su se tražili odgovori na mnoga pitanja u svezi ove podvodne epidemije, parazit H. pinnae, u međudjelovanju s bakterijom M. Sherrisii, usmrtio je gotovo sve plemenite periske zapadnog Sredozemlja. Prikupljanjem informacija, ustanovljeno je da je H. pinnae aktivan pri temperaturi mora iznad 13,5°C te salinitetu između 36,5 i 39,7 promila. Pri navedenim uvjetima, parazit se širi morskim strujama i planktonom do čak tristo kilometara udaljenosti svake sezone. Na taj način je, do kraja 2019. godine, parazit poharao sve dijelove Sredozemnog mora.«
U Aquariumu Pula pokrenut je projekt »Plemenito utočište« unutar kojeg su uspostavljeni sustavi za održavanje života periski odvojenih po skupinama jedinki izuzetih s različitih lokacija kako se potencijalna zaraza ne bi širila. Naknadno znanstvene institucije i akvariji Europe trenutno na životu održavaju stotinjak periski pod ljudskom skrbi, od kojih je većina smještena u Španjolskoj. Nadu u spas ove vrste dala je i nekolicina malenih jedinki periske, ne većih od 1,5 centimetra, otkrivenih u kolektorima postavljenim duž Jadrana. Ove mlade jedinke trenutno čekaju bolja vremena u sigurnosti izoliranih akvarijskih sustava i brižnim rukama djelatnika akvarija.«
Pulski akvarij je pokrenuo niz projekata za zaštitu ugroženih jadranskih vrsta i tako Aquarium Pula vremenom postaje vodeća institucija u Hrvatskoj za očuvanje morskog života zbog konzervacijskih aktivnosti koje aktivno provodi, a to su aktivnosti za zaštitu ugroženih vrsta poput morskih kornjača, hrskavičnih riba, tropskih i jadranskih koralja, plemenitih periski i drugih organizama.
»Akvarij od samog početka svog djelovanja u Centru za oporavak morskih kornjača oporavlja jedinke glavate želve, a po tome je prepoznat diljem Hrvatske. Danas je ujedno i najveći rehabilitacijski centar na zapadnoj obali Jadrana koji je do sada oporavio više od 170 jedinki. Aquarium Pula provodi i nove konzervacijske projekte, poput uzgoja raža kamenica te neprekidnog rada u utočištu za plemenite periske. Time su raža kamenica Srećko i spašene plemenite periske ubrzo postali ‘glasnogovornici’ za očuvanje zdravlja Sredozemnog mora. Uz dozvolu Ministarstva, provest će se introdukcija juvenilnih raža kamenica u divljinu s ciljem povećanja brojnosti njihovih populacija, dok će se plemenite periske nastaviti kontinuirano zbrinjavati u skladu s protokolima europskih institucija«, kaže Milena.
Održavanje akvarija
U ovom akvarijskom postavu smješteno je stotinjak bazena i nastambi s preko 300 m3 vode. Da bi tako veliki sustavi funkcionirali i održavali jedinke koje se u njima nalaze, potrebni su razni poslovi.
»Od proizvodnje žive hrane, svakodnevnog hranjenja, čišćenja i kontrole, grijanja i hlađenja pa do što vjernijeg oponašanja prirodnih uvjeta u bazenima pomoću sustava za održavanje života. To podrazumijeva filtraciju, aeraciju, recirkulaciju unutar bazena i dobavu svježe vode. Za pravilno funkcioniranje svih sustava kontinuirano se prate određeni parametri, među kojima je i temperatura vode. Za jadranske i mediteranske organizme crpi se svježa morska voda s dubine koja je iznimno čista i stalne temperature od 15°C do 17°C. Tropski bazeni zahtijevaju iznimno visoke temperature, stoga se koriste filtracijski sustavi koji održavaju mikrobiološke i kemijske parametre vode unutar granica tolerancije.
Za održavanje akvarija zaduženi su akvaristi, biolozi i ostalo pomoćno osoblje koji svakodnevno paze da akvarij bude ugodan ne samo za posjetitelje nego i za životinje u njemu. Među značajnim dnevnim obavezama je zasigurno hranjenje jedinki. U akvariju životinje hranimo većinom zamrznutom, uzgojnom hranom, dok stanovnici kao što su morski konjići, šila i mlade sipe ne mogu preživjeti bez žive hrane, stoga im iz mora pribavljamo manje kozice. Učestalost hranjenja organizama uvjetovana je temperaturom vode; pri nižoj temperaturi vode životinje iziskuju manju količinu hrane, tri puta tjedno, dok se tropske životinje hrane dva puta dnevno«, kaže Milena Mičić.
Za rad akvarija koji potrebuje kontinuiranu pažnju potrebna su i značajna sredstva koja se ostvaruju u najvećoj mjeri prodajom ulaznica. Dio tih sredstava koristi se i za revitalizaciju utvrde Verudela.
Zvonko Sarić