Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Što se iza brda valja?

Još jedan korak ka uvođenju bunjevačkog kao četvrtog jezika u službenu uporabu na teritoriju Grada Subotice je načinjen. Prošla je i takozvana javna rasprava čime je zadovoljena forma, a suštinski tamo smo gdje smo i bili 4. ožujka kada je i pokrenuta procedura izmjene Statuta Grada Subotice. Potvrđeno je to i na samoj javnoj raspravi kada je šef kabineta gradonačelnika subotičkog Sava Stambolić u ime predlagača jasno i glasno kazao – ovdje se neće raspravljati o tome što jeste, a što nije jezik i time je nedvosmisleno još jednom potvrdio ono što je ionako poznato još od 4. ožujka.
Nenadano je hrvatska manjina u Srbiji postala razlog novih varnica na relaciji  predsjednik Milanović – premijer Plenković (uz koga je stao i ministar vanjskih poslova Grlić Radman). Razlog je veleposlanik Hidajet Biščević, od koga Milanović u izravnom razgovoru želi čuti što to ne funkcionira na relaciji Veleposlanstvo – čelnici hrvatske zajednice. Taj susret i razjašnjenje trebaju se dogoditi danas (petak), a u dva dana prije toga dio nesuglasica trebali su riješiti u razgovoru iza zatvorenih vrata s ministrom vanjskih poslova Gordanom Grlićem Radmanom i onih koji institucionalno vode hrvatsku manjinu u Srbiji. Uz prisustvo veleposlanika Hidajeta Biščevića.
Rasplamsava li se preko leđa veleposlanika novi sukob Milanovića i Plenkovića ili Milanović zaista želi vidjeti gdje škripi na relaciji Veleposlanstvo RH u Beogradu – Subotica? Jer, samo tjedan dana ranije izjavio je kako veleposlanik ne može puno promijeniti stvari glede favoriziranja bunjevačke nacionalne manjine i korake koji se čine da se bunjevački govor, jedan od govora hrvatskog jezika, uzdigne u rang jezika u službenoj uporabi u Subotici.
Milanovićev javni poziv veleposlaniku Biščeviću bio je povod da mediji u Hrvatskoj objave da je još 30. ožujka predsjednik DSHV-a Tomislav Žigmanov poslao pismo ministru vanjskih poslova Gordanu Grliću Radmanu u kojemu je, kako piše Večernji list, optužio Biščevića da djeluje protiv interesa hrvatske zajednice u Srbiji, te kritizirao veleposlanikovu slabu reakciju na uvođenje bunjevačkog govora kao službenog jezika u Subotici, čime Beograd želi oslabiti hrvatsku zajednicu. 
Držim da se problemi koji postoje trebaju rješavati dosljedno, u ovom slučaju u interesu Hrvata u Srbiji, a ne onda kada ponestane tema za suprotstavljanje stavova na relaciji  Pantovčak – Banski dvori.
Z. V.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika