Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Suditi, ali ne osuditi

Prva u nizu korizmenih meditacija u Subotici započela je 23. veljače u prostorijama pastoralnog centra Augustinianum. Tema ovoga susreta bila je »Nemojmo suditi« (Mt 18,15-18), a predavanje je održao bibličar i glavni ispovjednik u subotičkoj katedrali vlč. dr. Tivadar Fehér. 
Koliko su bitne ovakve tematske večeri govori podatak da ljudi često ne znaju na pravi način rastumačiti riječi zapisane u Svetome pismu. Tako bismo mogli reći da je bilo i s temom »Nemojmo suditi«.

Bez suđenja nema života 

Mnogi bi se nadovezali: »Nemoj suditi, pa neće ni tebi«, no predavač je pojasnio kako je zapravo dužnost svakog čovjeka suditi svome bratu, kao i sebi samome. Ne u zloj namjeri nego na pozitivan način kako bismo mogli ispravno vidjeti našu životnu situaciju. 
»Bez suđenja se ne može živjeti. Bilo tko je učio u školi logiku, zna da suđenje dolazi spontano i mi to radimo po svojoj volji. Čim uđemo u neku kuću ili susretnemo nekog čovjeka, sudimo što je dobro kod njega, a što loše. Govori li dobro ili možda ne govori istinu. Također, sudac mora suditi lopovu, razbojniku. Učitelj mora suditi đaku, poslodavac radniku, a roditelji djeci. Bez moralne prosudbe ne može se živjeti. Štoviše, naš život je u opasnosti ako to ne činimo«, pojasnio je predavač. 
Prvo je potrebno brata svoga opomenuti u tajnosti, kao što piše u Svetom pismu, te ako posluša, dobio si brata koji je puno više od materijalnih dobara. A ako te ne posluša, dovedi još dvojicu ili trojicu sa sobom koji će posvjedočiti. Tijekom predavanja vlč. Fehér je istaknuo kako onaj koji opominje pristupa bratu svome, ne neprijatelju. Ako nekoga opomenemo, to nije poniženje nego davanje mogućnosti da bude bolji. 
»Ako roditelj kazni svoje dijete, želi li ga uništiti? Ne, ove alternative i opomene služe zato da se dijete podigne na viši nivo. Kazna ili opomena nije nam darovana da čovjeka rušimo nego da ga podižemo. U Isusovim namjerama stoji pristupiti kulturno i fino drugom čovjeku, mada u primjerima nailazimo i na teške riječi. Kod Boga imamo pozitivan sud. Kada kažemo ‘Ti si dobar’ je isto sud, ali pozitivan. Nije istina da se ne smije suditi, jedina zabrana je osuđivati drugoga da je u paklu ili za pakao. To nije naše nego Božje. Tu nema treće osobe nego se tiče samo Boga i mene«, kazao je predavač i pojasnio kako kada roditelji kažnjavaju ili hvale, u oba slučaja žele podići djecu, usmjeriti ih na pravi put u odrastanju i životu, učiti ih moralnim vrjednotama. 
Također je naglasio kako se najboljim pokazao upravo pozitivan sud. Primjerice: »Ovo si dobro rekao ili učinio«. U osuđivanju drugih moramo biti kao roditelji da bismo izvukli ono najbolje za svoje dijete, odnosno svog brata. 

Suditi s dobrom namjerom 

Čovjek može opominjati kada vidi da je netko na krivome putu, ali po Isusovim principima. 
»Hiperbola ‘Nemoj suditi’ nije istinita. Isus sam poziva na suđenje, ali ne na osudu. U činu ispovijedi, gdje je prisutan Božji sud bilo bi ispravno optuživati nas? Sud izreći nad nama? No, Bog i svećenik po njemu cijene to što se mi sami kajemo za grijeh i želimo biti bolji. Kroz taj čin primamo odrješenje od Isusa Krista. Samo dobrota ostaje, jer smo prosudili sebi i kroz ispovijed očistili svoju dušu. Zlo se briše. Moralno vrjednovanje nije ništa drugo nego sud – ovo je dobro, a ovo je loše. Ovo nije mogućnost koju mogu napraviti, nego ju moram napraviti«, kaže vlč. Fehér i dodaje: »To nam je dužnost, osobito obiteljima u odgoju djece. Isus nam u evanđelju pokazuje kako treba suditi s dobrom namjerom. Treba suditi o sebi i o bratu svom, no osuditi nekoga je kompetencija koju ima samo Bog. Na kraju dolazi nešto najljepše što nam je Isus omogućio, a to je Njegovo obećanje u kom kaže da se možemo osloboditi božanskog suda ako budemo slušali Njegove riječi i vjerovali Onome tko ga je poslao«, zaključio je predavač. 
Svakog narednog utorka do Uskrsa redat će se prikladne teme. Tako je za 2. ožujka predviđena tema »Pitanje vjere« (Lk 17 5-10), dok tjedan dana kasnije, 9. ožujka, meditacija ima naslov »Smije li se platiti porez caru?« (Mt 22, 15-22). Sljedeća meditacija, 16. ožujka, nosi temu »Ljubiš li me...« (Iv 21, 15-19). Posljednja meditacija predviđena je za 23. ožujka na temu »Lazarovo uskrsnuće« (Iv 11, 1-44). Korizmene meditacije održavaju se u Augustinianumu s početkom u 18.30 sati.
Ž. V.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika