Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Buklijaš

Na fotografiji je Marinko Šegrt, Pišin (r. 1967.) u Sonti, snimljen 26. VIII. 2012. On je u ulozi buklijaša, tj. ceremonijal-majstora za svadbe. Dva tjedna prije svadbe mladoženja u Sonti angažira svoga šogora ili ujaka iz bliže, ili čak i dalje obitelji ili prijatelja za ovu zadaću. U nedjelju prvog tjedna ima dužnost obići svu mladoženjinu rodbinu i napraviti popis uzvanika svadbe. U mladinu rodbinu ne zalazi, jer običaj je da mladini roditelji sakupljaju uzvanike, osobno dolazeći u kuću svakog od njih. Ranijih godina običaj je bio da buklijaš ide sam po selu, a katkada je s njim išao mladoženja. Ovaj buklijaš je došao u moju kuću s okićenim fijakerom, mladoženjom, kumom i kočijašem. 
Marinka je obukla mati. Ova nošnja sačuvana od predaka je dopunjena i obnovljena, pa se predaje s koljena na koljeno. Marinko je prijatelj budućeg mladoženje. Svadba će biti 8. IX. 2012. Mlada je Slađana Domić, Dončeva, a mladoženja Damir Šimić, Elegov. Mati budućega mladoženje je uredila kandžiju, bukliju (čuturu) i fijaker. Budući da je mladoženja htio malo obogatiti tradiciju, krenuli su fijakerom po selu.
Svadbe su se pravile odmah poslije Božića, pa sve do poklada. U korizmi i adventu se nisu pravile, a također i u vrijeme velikih poslova kao što je žetva žita. U jesen su se pravile najviše, jer je jesen obilato donosila i hranu i piće. Za buklijaša se odabiraju osobe vedroga duha, koje imaju smisla za šalu, igru i pjesmu. U pripremi za svadbu buklijaš također sudjeluje. 
Na sam dan svadbe se isto ovako uređivao. On je bio prvi u sali za svadbe dočekujući bandu, mladež, enge, djecu i druge svate i predvodeći svatovsku povorku kroz selo, idući na čelu povorke. On diktira tempo hoda svatovske povorke, vodi računa o djeci, tamburašima i engama, potičući ih na neprekidno sviranje, pjevanje i igranje. Svatovi su prvo odlazili u kumovu kuću, gdje su bili dočekani s tanjurima mesa, kolača i s bocama vina. Putem je buklijaš nudio gledateljima svadbe iz buklije da nazdrave budućem bračnom paru. S kumovima se kreće kod mladoženje. Od mladoženje se ide na ručak u veliku salu doma mladeži. Buklijaš iznosi prvu zdjelu juhe, a za njim slijede drugi muškarci i žene s juhom. Također, sva sljedeća jela, kolače i pića uvijek nosi buklijaš, prvi. On vodi računa o redu i jesu li svi svati dobro i dovoljno posluženi. S ručka se ide po mladu u njenu roditeljsku kuću. Tu buklijaš također nastupa prvi. Od mlade se ide na vjenčanje u općinu i crkvu. 
Poslije vjenčanja svatovi idu u salu. Buklijaš raspoređuje mjesta gdje će tko sjediti. Sada mnogi svati, kao i mladini roditelji, odlaze doma presvući se u drugu odjeću i malo predahnuti. Pred večeru se vraćaju u salu. Buklijaš dočekuje mladine roditelje s dužnim poštovanjem pokazujući da su oni veoma važni, zapovijedajući tamburašima da sviraju i pjevaju pjesme o roditeljima. Isto tako posebno dočekani gosti su kum i kuma, kao i stari svat i starosvatica.
Buklijaš je cijelu večer »budan«, pazi da netko nekoga ne uvrijedi, kontrolira ima li hrane i pića u izobilju. Priječi nadmudrivanja i svađe. Posljednji ruča i večera.
U ponoć započinje mladina igra. Buklijaš oslobodi prostor za mladu i posadi je na stolicu. Oko mlade se formira krug uzvanika. Buklijaš u vis diže dva tanjura i zvečeći poziva uzvanike na igru. Naređuje tamburašima da sviraju. Uzvanici prilaze buklijašu, ubacuju novac u gornji tanjur i zaigraju par krugova s mladom. Dolaze već drugi, treći i ostali svati, vrteći mladu nekoliko sekundi. Netko može platiti da mlada malo sjedne i da se odmori. Tanjur se brzo puni papirnatim novčanicama (otprilike vrijednosti pola do jedne prosječne dnevnice). Đuvegijina mati je pripasana keceljom koju drži s obje ruke s donjim podignutim krajevima i u nju buklijaš istresa sadržaj tanjura. Ona odnosi novac u krilu, u drugu prostoriju gdje sjedi mladoženja i broji isti. Mati se opet vraća do buklijaša, jer je već opet pun tanjur. Sve se odvija vrlo dinamično, propraćeno smijehom, pjesmom, igrom i muzikom u kojima buklijaš svesrdno sudjeluje. Kada se krug zainteresiranih za igru s mladom počne smanjivati, buklijaš objavi kraj razbijanjem oba tanjura, a ubrzo i objavljuje koliko je mlada zaradila. 
Buklijaš je cijele noći »budan« i obazriv. Pred zoru se formira povorka od preostalih uzvanika koja prati kuma i kumu zajedno s mladencima do svojih kuća. Tamburaši pjevaju i sviraju »masne« bećarce. Poneki svat je podnapit i bahat, pa je tako zadaća buklijaša još u tijeku, sve dok se ne dovedu mladenci svojoj kući. Tek sada za njega nastupa opuštanje i odmor.
Ruža Silađev

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika