Sportske vijesti

Nogomet
Srpska liga Vojvodina
Utakmica preokreta

BANATSKO VELIKO SELO - U utakmici 17. kola, na gostovanju u Banatskom Velikom Selu nogometaši subotičke Bačke 1901 u srazu s ekipom Kozare poraženi su rezultatom 3:2 (1:1). Pod pritiskom serije od šest poraza zaredom domaćini su već od prve minute krenuli u napade, međutim, nakon njihove dvije propuštene prigode, Subotičani su pogotkom Šljivančanina u 36. minuti došli u prednost. Samo minutu kasnije Velikoselci su poravnali, a početkom drugog poluvremena i preokrenuli rezultat. Gosti se nisu predavali, a jednu od stvorenih izglednih situacija pred vratima domaćina za novo poravnanje svojim drugim pogotkom na utakmici realizirao je Šljivančanin u 63. minuti. Nogometaši Bačke 1901 uspješno su odolijevali napadima Kozare sve do četiri minute prije posljednjeg sučevog zvižduka, kad su domaćini pogodili gredu, a već u narednom napadu i zatresli protivničku mrežu za konačnu pobjedu. U narednom kolu Subotičani će ugostiti fenjeraša Vojvodinu 1928 iz Perleza.

Vrijedna pobjeda Čonopljanaca

BEČEJ - Nogometaši čonopljanske Sloge u 17. kolu su na gostovanju kod Bečeja 1918 zabilježili pobjedu rezultatom 0:2 (0:1). U vrlo živoj i borbenoj utakmici gosti su osvojili bodove koji su ih definitivno odveli prema sigurnosti sredine ljestvice. Domaćini su pokazali već kroničnu neefikasnost, pa i pored dobre igre i većeg broja stvorenih prigoda nisu uspjeli svladati sigurnog Bulovića. Nasuprot njima, gosti iz Čonoplje su od tri ozbiljne prigode realizirali dvije. Domaćini su od početka bili agilniji, zapucali dvije prigode u prvih četvrt sata, a za promašaje su kažnjeni u 23. minuti pogotkom Purića. Bečejci su do poluvremena djelovali bezvoljno, pa se na odmor otišlo s minimalnom prednošću Sloge.  U nastavku su domaćini krenuli nešto agilnije, ali borbeni gosti su pravodobno otklanjali svaku opasnost po svoja vrata. Idealnu prigodu za poravnanje domaćini su imali u 58. minuti, no, iz opravdano dosuđenog penala njihov najefikasniji napadač snažnim udarcem je prebacio protivnička vrata. Nova kazna uslijedila je u 84. minuti. U jednoj munjevitoj kontri brzonogi Vemić je zaobišao istrčalog vratara domaćina i poslao loptu u praznu mrežu za konačni ishod. U narednom kolu Čonopljanci će ugostiti dva mjesta bolje plasiranu ekipu Jedinstva iz Stare Pazove.

Očekivana pobjeda

SOMBOR - Očekivano, nogometaši Radničkog 1912 na domaćem terenu su rezultatom 2:0 (1:0) svladali Hajduka 1912 iz Kule. O odnosu snaga na travnjaku najbolje svjedoči to što je od svih izvjestitelja vratar Pehilj ostao neocijenjen.  Domaćine je u prednost doveo najbolji pojedinac susreta Antunić pogotkom iz solo prodora u 30. minuti. U nastavku su Somborci stalno napadali, stvarali prigode, međutim, lopta nije htjela u mrežu Kuljana, sve do 68. minute i prave bravure Terzića. Napadač domaćina nadmudrio je dvojicu protivnika u njihovom kaznenom prostoru, a potom snažnim udarcem poslao loptu iza leđa nemoćnog gostujućeg vratara za konačni rezultat utakmice. U narednom kolu Somborci će gostovati u Starim Banovcima, kod dofenjeraša Dunava.

Vojvođanska liga Sjever
Nesmotrenošću do poraza

GAJDOBRA - Somborski Radnički je u 15. kolu na gostovanju u Gajdobri poražen od četrnaestoplasiranog Hercegovca rezultatom 3:1 (1:1). Domaćini su do pobjede došli zbog smušenosti u redovima Somboraca.  Od prvog sudačkog zvižduka Radnički je diktirao tempo, što je rezultiralo pogotkom Mitrovića u 34. minuti. Domaćini su poravnali u nadoknadi prvog poluvremena, nakon udarca iz kuta i očitog prekršaja nad vratarom Vezmarom. U nastavku, za svega desetak minuta, napadači Hercegovca su još u dva navrata, nakon kardinalnih grešaka obrambenih igrača Somboraca lakim pogotcima osigurali pobjedu. Do kraja utakmice gosti su stvorili još nekoliko prigoda, a dvije stopostotne zapucao je Žeželj. U narednom kolu Radnički će ugostiti trenutačnog lidera Bajšu.

Pobjeda u gostima

LOVĆENAC - Tavankut je u utakmici 15. kola, na gostovanju u Lovćencu, porazio ekipu dvanaestoplasiranog Njegoša rezultatom 0:1 (0:1). U živoj i dinamičnoj utakmici gosti su bili za nijansu poduzetniji. Pobjedu Tavankućanima donio je Tumbas pogotkom iz prve prave prigode u 23. minuti. Nakon odmora domaćini su pojačali tempo i ostvarili prevlast u igri, pokušavajući bar poravnati. Gosti su mudrom igrom uspjeli sačuvati svoja vrata, a u finišu utakmice iz brzih kontri stvoriti i dvije ozbiljne prigode za uvećanje prednosti. U narednom kolu Tavankut će ugostiti devetoplasiranu Bačku iz Pačira.

Specijalizirali se za podjelu bodova

TURIJA - Duel dva imenjaka, Mladosti i OFK Mladosti Apa, odigran u 15. kolu u Turiji, rezultirao je podjelom bodova rezultatom 2:2 (1:1). Domaća ekipa je, iako od 50. minute s igračem manje, svo vrijeme imala terensku inicijativu, međutim, Apatinci su u realizaciji rijetkih prigoda bili s(p)retniji. Domaćini su zatresli mrežu Jeličića u 9. minuti, a poravnao je Mitrović u 31. U nastavku domaćini pojačavaju pritisak, a u prednost su došli u 75. minuti autogolom Jovovića. Kad su domaćini već pomišljali da bodovi ostaju kod njih, Veinović im je zatresao mrežu u 86. minuti. Ovim bodom Apatinci su zadržali šestu poziciju na ljestvici. U narednom kolu OFK Mladost Apa će kao izraziti favorit ugostiti Njegoša iz Lovćenca.

Područna liga Sombor
Prekinuli crnu seriju

SOMBOR - Somborski ŽAK je u 16. kolu ugostio ekipu Maglića iz istoimenog mjesta i zabilježio pobjedu rezultatom 1:0 (0:0). Željezničari su imali igru, dominirali su tijekom cijele utakmice, ali su i ovoga puta pokazali već kroničnu neefikasnost. Seriju poraza prekinuli su pogotkom Sazdanića iz penala u posljednjim trenucima sudačke nadoknade. U narednom kolu Somborci će gostovati kod izrazitog favorita, lidera Stanišića 1920.

Šesti poraz zaredom

OBROVAC - Na gostovanju u Obrovcu Tvrđava iz Bača je u 16. kolu poražena od petoplasiranog Borca 46 rezultatom 3:0. Ovo je šesti poraz Bačana zaredom i doveo ih je u vrlo nezavidnu poziciju na ljestvici. Na pretposljednjem su mjestu, sa svega bodom više od fenjeraša Omladinca iz Bukovca. U narednom kolu, u derbiju začelja, Tvrđava će ugostiti petnaestoplasiranog Korduna iz Kljajićeva.

Područna liga Subotica
Petarda u mreži Bajmačana

BAJMAK- U utakmici 14. kola Radnički 1905 je bio vrlo gostoljubiv i na domaćem travnjaku rezultatom 0:5 (0:1) prepustio bodove ekipi Sloge iz Ostojićeva. Nakon ovog poraza Bajmačani zauzimaju 14. mjesto, sa svega dva boda više od fenjeraša Sutjeske. U narednom kolu Radnički 1905 će na gostovanju u Zmajevu odigrati derbi začelja protiv Obilića.

Promašaji kumovali porazu

ĐURĐIN - Đurđinci su u 14. kolu na svojem travnjaku poraženi od četvrtoplasiranog Napretka iz Nadalja rezultatom 1:2 (0:1). U borbenoj utakmici domaćini su stvarali prigode, pogađali vratnice i zapucali penal u 78. minuti. U 18. minuti kapetan Stantić iz slobodnjaka s 19 metara pogađa gredu, potom su stopostotne prigode zapucali Vuković, Skenderović i Matković. Gosti su u 33. minuti došli u prednost iz slobodnjaka s 18 metara. U nastavku domaćini i dalje dominiraju, a poravnao je Bilbija u 67. minuti. Iz novog slobodnjaka gosti su sedam minuta kasnije opetovano došli u prednost. Đurđinci su zapucali i penal u 78. minuti i nekoliko ozbiljnih prigoda u posljednjih deset minuta utakmice, pa su bodovi otputovali u Nadalj. U narednom kolu Đurđin će gostovati u Malom Iđošu kod dofenjeraša Eđšega.

MNL Sombor - Apatin - Kula - Odžaci 1. razred
Neočekivani poraz

RIBAREVO - Na gostovanju u Ribarevu, monoštorski Dunav je u 13. kolu od dofenjeraša Jedinstva poražen rezultatom 4:2 (3:2). Gosti su bolje otvorili susret, pa su već u 8. minuti pogotkom Đurišića došli u prednost. Svega dvije minute kasnije domaćini su poravnali, a u 36. i 41. minuti i preokrenuli rezultat. Monoštorce je u igru vratio Santo pogotkom u posljednjoj minuti prvog poluvremena. U nastavku su domaćini uspjeli sačuvati svoju mrežu, ali i pogotkom u 62. minuti potvrditi pobjedu. U narednom kolu Dunav će gostovati u Kruščiću, kod fenjeraša Mladosti.

Odmor za Berešce

BEREG - U 13. kolu Dinamo 1923 iz Berega bit će slobodan. U narednom kolu Berešci će gostovati u Ribarevu, kod dofenjeraša Jedinstva.
Ivan Andrašić

Za dlaku

I to tanku. Najtanju moguću. Hrvatska nogometna reprezentacija, službeno još uvijek u statusu viceprvaka svijeta iz Rusije 2018, doslovno je u posljednim trenucima susreta u Splitu i Parizu uspjela ostati članicom elitnog A razreda UEFA natjecanja Lige nacija. Jer kada je, do tada više nego solidni, Livaković u 90. minuti kiksao i darivao Portugalcima pobjednički pogodak (Dias) za 3:2, na Saint Denisu je bio identičan rezultat. Da je kojim slučajem Švedska zabila još jedan, u idućem ciklusu ovog novog momčadskog natjecanja euro selekcija vatreni bi se natjecali u B jakosnom razredu. Na sreću, Francuzi su pogodili još jednom mrežu gostiju iz Skandinavije za konačnih 4:2 i izbornik Dalić, ali i cijela nogometna nacija su mogli odahnuti. Hrvatska je opstala u skupini 3, sa skromna tri boda (jedna pobjeda i pet poraza, uz gol razliku 9-16). Pomalo tužno za momčad koja je briljirala na prošlom Svjetskom prvenstvu.
Ali, kako to na svakom poštenom suđenju biva, najnoviji vatreni imaju i mnoštvo olakotnih i opravdavajućih okolnosti. Pa braneći ih, krenimo redom:
Skupina s aktualnim svjetskim (Francuska) i europskim (Portugal) prvacima bila je jedna od najtežih u elitnom razredu. Izbornik Dalić se morao suočiti s neminovnom smjenom generacija, ali i desetkovanom momčadi uslijed ozljeda i pandemije koronavirusa. Konačno, ruku na srce, izuzev prvih gostujućih susreta, Hrvatska je u većini susreta igrala dobro, ali ih je gubila grubim greškama obrane i pogreškama sudaca. Najbolji primjer je posljednji susret u kojemu su Portugalci izjednačili nakon evidentnog igranja rukom tijekom napadačke akcije.
Bilo kako bilo, dobro se svršilo. Primarni cilj je ipak ostvaren, a ostanak je izboren. Nakon svih ovih natjecateljskih susreta u skupini 3, plus nekoliko prijateljskih ogleda, reprezentativni stručni stožer imao je priliku isprobati zbilja veliki broj igrača i doći do okvirne spoznaje koji nogometaši mogu kandidirati za nastup na Europskom prvenstvu iduće godine.
Na pogreškama se najbolje uči, a tijekom ove sezone u Ligi nacija ih je bilo na pretek. Šesnaest primljenih golova u šest susreta je previše za momčad aktualnih globalnih viceprvaka. Propuh u obrani treba što prije zakrpati, a sve ostale linije osnažiti.
Ima vremena do sredine iduće godine i duela protiv Engleske, Češke i Škotske.
D. P.

Najava događaja

01.09.2021 - Natječaj za najbolju pjesmu »Preprekovog proljeća 2022.«

Natječaj je javni, a pravo sudjelovanja imaju svi građani Republike Srbije i Republike Hrvatske, te iz inozemstva, koji pišu na hrvatskom jeziku ili na nekom od njegovih dijalekata.

Tema pjesme je slobodna.

Autori mogu poslati do tri neobjavljene pjesme, a uz to trebaju navesti svoje puno ime i prezime, broj telefona i adresu, te priložiti svoju fotografiju i kratak životopis. Pjesme pod pseudonimom neće biti objavljene, kao ni ulomci iz većih pjesama, ili već objavljeni radovi te radovi poslani na druge natječaje.

Pjesme se ne honoriraju.

Pjesme slati na e-mail adresu: natjecaji.stanislav.preprek@gmail.com pri čemu u rubrici subject treba naznačiti PREPREKOVO PROLJEĆE 2022 – ime i prezime autora.

Rok za slanje pjesama je 1. rujna 2021. godine.

Uredništvo Zbirke pjesama Preprekovo proljeće 2022. odabrat će najbolje radove za istoimenu zbirku koja će biti tiskana u nakladi Udruge, te će tročlani žiri rangirati prve tri pjesme.

Na promociji Zbirke pjesama Preprekovo proljeće 2022, predviđenoj za travanj 2022. godine, uz prigodni program članova HKUPD Stanislav Preprek, prvoplasirane tri pjesme pročitat će nagrađeni autori.

15.10.2021 - HRCKO i KUŽIŠ?!: NATJEČAJ ZA PJESME I PROZU

Dječji i omladinski časopisi »Hrcko« i »Kužiš?!« raspisali su natječaj za literarne radove pod sloganom: »Budi pisac, pjesnik budi / Nek riječi polete iz grudi, u sebi maštu probudi!«.

Radovi (pjesma, proza u obliku kratke priče) mogu biti pisani hrvatskim standardnim jezikom, te mjesnim hrvatskim govorima (bunjevačka i šokačka ikavica).

Pjesme ili priče šalju se na e-mailove: hrcko@hrvatskarijec.rs ili kuzis07@gmail.com.

Prvi rok za slanje radova je kraj školske godine, a drugi do 20. rujna 2021. godine.

Autori najboljih radova bit će nagrađeni na »Danima hrvatske knjige i riječi – danima Balinta Vujkova« u listopadu.

Čeka vas iznenađenje!

Uz svoj rad(ove) potrebno je poslati sljedeće podatke: ime i prezime, razred, naziv škole i mjesta, ime i prezime učitelja, nastavnika ili profesora (mentora).

Organizatori natječaja su: NIU »Hrvatska riječ«, Hrvatsko nacionalno vijeće, Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata i Hrvatska čitaonica Subotica.

20.08.2021 - Dužijanca 2021. - Najava događanja

30. lipnja u 9 sati – Etno-radionica pravljenja tarane – Etnosalaš u Đurđinu.

4. srpnja u 10 sati – Dužijanca u Žedniku – crkva sv. Marka evanđelista.

9. – 17. srpnja – XXIV. Saziv Prve kolonije naive u tehnici slame – Galerija Prve kolonije naive u tehnici slame, HKPD Matija Gubec, Tavankut.

10. srpnja od 6.30 sati – Takmičenje risara – njiva pokraj crkve sv. Josipa Radnika, Đurđin.

11. srpnja u 10.30 sati – Dužijanca u Bajmaku – crkva sv. Petra i Pavla apostola, Bajmak.

17. srpnja u 18 sati – Natjecanje u pucanju bičevima – njiva pokraj crkve sv. Josipa Radnika, Đurđin.

18. srpnja u 10.30 sati – Dužijanca u Tavankutu – crkva Presvetog Srca Isusova, Tavankut.

21. srpnja tijekom dana – postavljenje izloga u središtu grada za natjecanje aranžera izloga, Subotica.

21. – 28. srpnja u 19 sati – otvorenje izložbe S Božjom pomoći – dvorana HKC Bunjevačko kolo, Subotica.

25. srpnja u 10 sati – Dužijanca u Maloj Bosni – crkva Presvetog Trojstva, Mala Bosna.

30. srpnja do 30. kolovoza – Izložba slika s XXIV. Međunarodne likovne kolonije Bunarić – HKC Bunjevačko kolo, Subotica – otvorenje 30. srpnja u 19 sati.

1. kolovoza u 10 sati – Dužijanca u Đurđinu – crkva sv. Josipa Radnika, Đurđin.

1. kolovoza od 14 sati – Konjičke utrke Dužijanca – Gradski hipodrom, Subotica.