20.01.2006
Škola koja čuva tradiciju
Završena je Zimska škola hrvatskoga folklora koja se održavala u Crikvenici od 3. do 14. siječnja. Bio je to prvi ovogodišnji program u nizu projekata Hrvatske matice iseljenika predviđenih u 2006. godini.
Ovogodišnju Zimsku školu folklora pohađali su voditelji hrvatskih folklornih i tamburaških skupina, njih čak stotinu i dvoje, pristiglih iz Argentine, Australije, SAD, Kanade, Švedske, Njemačke, Austrije, Slovačke, Mađarske, SiCG, Bosne i Hercegovine te cijele Hrvatske. Škola je bila podijeljena u tri grupe, ovisno o interesima polaznika – plesači, svirači tambura i svirači tradicijskih glazbala. Najveća je bila skupina plesača, ali je posebno zanimanje ove godine pokazano i za sviranjem hrvatskih tradicijskih glazbala.
Voditelj Škole folklora prof. Andrija Ivančan okupio je ponovno sjajan tim stručnjaka. Uz maestra Sinišu Leopolda tamburaši slušali su i predavanja prof. Željka Bradića, a asistirao im je Dražen Šoić. Plesačima su uz Andriju Ivančana predavali i dr. Goran Oreb, prof. Vidoslav Bagur, prof. Kristina Benko, prof. Josip Forjan, Miro Kirinčić i Vladimir Kuraja.
U pratećem programu je promovirana najnovija knjiga Gorana Kneževića »Srebrna kola, zlaten kotač«, nastupile folklorne skupine KUD »Kamanje« iz Kamanja, KUD »Delnice« iz Delnica, KUD »Zvir« iz Jelenja i KUD »Bribir« iz Bribira, te klapa Crikvenica. Održan je i okrugli stol Udruge folklornih koreografa FOKA, te predstavljen film Stjepana Večkovića s Ljetne škole hrvatskoga folklora održane na otoku Braču prošle godine. Prof. Vidoslav Bagur cijelu je jednu večer posvetio predstavljanju snimki o obnavljanju običaja ljelja (kraljica), a prikazana je i snimka sa svečanog koncerta Zagrebačkog folklornog ansambla prigodom proslave 60. obljetnice ansambla i 55. obljetnice umjetničkog rada njegovog osnivača dr. Ivana Ivančana. Članovi KUD-a »Tomislav« iz Županje su organizirali Šokačku večer, a Mišo Hepp iz Pečuha čuvenu »hepijadu«.
Zimska škola folklora završila je u subotu, 14. siječnja, svečanim koncertom u Gradskoj športskoj dvorani u Crikvenici. Plesači su tako izveli čak tri koreografije, Podravinu, Međimurje i Brdovec, nastupili su tamburaši i svirači tradicijskih glazbala, a ove je godine po prvi puta prof. Josip Forjan predstavio i reviju narodnih nošnji.