Polarna svjetlost
Kada bi na meni bilo davanje definicija i objašnjavanje pojedinih pojmova, moguće je da mnogima ne bi bilo jasno o čemu je riječ. Svakako ne mogu odoljeti i prenijeti poimanje Aurore Borealis. Za mene je to magija na nebu, svijetleće čudo, božanstvena svjetlost. Mogla bih niz nastavljati i nikad ne bi bilo dovoljno i uvijek bi bilo dovoljno.
Objektivno, kao pravi novinar
Polarna svjetlost nastaje kao zajednički proizvod Sunca, magnetizma i atmosfere na najnižim i najvišim geografskim širinama našeg planeta. Dakle, čista ljepota od prirode nama na dar. Sve što je potrebno i što se događa je kretanje velikog broja elektrona u pravcu Zemlje duž njenog magnetskog polja, pri čemu se elektroni sudaraju s česticama zraka. Zrak šalje svjetlost koja izgleda kao fluorescencija, a mi vidimo spektar boja koje reflektiraju plinovi. Na sjeveru tu svjetlost nazivamo Aurora Borealis, a na jugu Aurora Australis. Ili, ako je nekima bolje, sjeverna svjetlost i južna svjetlost. Postoje aurore i mimo ovih zona, zapravo ih ima i previše ali da bi one bile vidljive sa Zemlje potrebno je nekoliko uvjeta među kojima su mrak i vedro nebo na prvom mjestu, zatim aktivno Sunce i možda ipak, prije svega, idealne lokacije. Zato, kada poželite uživo vidjeti ovaj fenomen prirode u uži izbor destinacija bi trebalo staviti sjever Norveške, Švedske i Islanda.
Naravno, prije planiranja putovanja dobro proučite prognoze za polarnu svjetlost i uvjerite se da će nebo biti vedro i da će vam se fenomen prirodnog light showa odigrati pred očima. I nikako ne zaboravite: polarne destinacije donose polarne temperature, pa se dobro obucite.
Izabranih pet
Polarna svjetlost je vrlo atraktivan fenomen kada su turističke ponude u pitanju, pa ne čudi što postoje razne ljestvice poželjnosti i atraktivnosti određenih destinacija čije su noći osvijetljene čarobnim nebom. Redoslijed destinacija koje ću predložiti za gledanje ove čarobne svjetlosti nema nikakav temelj, nego ih nižem onako kako su me one nalazile.
Norveška
Kada je među prijateljima zaigrala ideja o lovu na Auroru Borealis, prva na listi nam se našla Norveška, a onda nam je Google izabrao Tromso koji je interesantan, velik grad i luka sjeverno od polarnog kruga, orkužen fjordovima, otocima i planinama. Nema što nema. Upravo je siječanj idealan za posjet ovom gradiću jer je tada grad u potpunom mraku, a to je jedan od uvjeta za vidjeti auroru. Prilikom planiranja putovanja bilo bi dobro opredijeliti za posjet nekoliko dana, jer u slučaju loših vremenskih uvjeta ova ljepotica nije vidljiva za oko. Koliko je sve tamo spektakularno svjedoči i festival polarne svjetlosti koji se slavi od prve novogodišnje zore.
Švedska
Nedaleko od Norveške je i švedska Laponija u kojoj se Aurora Borealis može vidjeti svakog dana od 6 popodne do 2 ujutro. Regija Tornedalen je odličan izbor za promatranje, jer nudi i niz aktivnosti pod otvorenim nebom poput skijanja, sanjkanja, pecanja, ledenih šetnji i slično.
Južni pol, Antarktika
Da ne bismo zanemarili Auroru Australis prijedlog je sam Južni pol, koji ima uvjerljivo najbolju poziciju u zoni aurora. Međutim, prilika za savršen pogled vam može vrlo lako promaknuti, i ovdje ne mislim da će vas u ovome spriječiti vremenske prilike nego izrazita negostoljubivost mještana u dijelovima koji su najidealniji za promatranje. Dakle, odvažnost je na cijeni na ovom dijelu kugle.
Rusija
Ovih dana sam u Ruskim bajkama, pa ne mogu odoljeti da na listu ubacim i taj komadić planeta. Za ovu priliku je dobro izabrati grad Murmansk, koji se nalazi na sjevernom vrhu ruskog poluotoka Kola. Mrak je nešto što ovdje traje dugo, pa je lokacija idealna pogotovo tijekom veljače, ožujka, rujna i listopada. Međutim, kiša i snijeg vam mogu biti veliki neprijatelji.
Posljednje navođenje ostavljam za sve ostale destinacije, a među njih svakako uvrstite Dansku, koja sa svojih oko 300 vedrih dana ima velike šanse da vaš boravak nagradi spektakularnim nebom Aurore Borealis.
Gdje god sreli ovaj fenomen, udahnite taj trenutak i čuvajte čaroliju. I da: gledajte očima, a ne telefonom i kamerom, oči su najbolji hvatač momenata.
Gorana Koporan