Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vi­di­mo se u Za­gre­bu

Još 1940. godine, brat Roger je osnovao Taizé, međunarodnu ekumensku zajednicu čije je sjedište u istoimenom francuskom mjestu. U ovoj zajednici danas živi više od stotinu braće, katolika i protestanata, iz više od 25 zemalja. Od svojih početaka, zajednica Taizé označena je dvostrukim traganjem: kako napredovati u zajedništvu s Bogom, kroz osobnu i zajedničku molitvu, kao i kako preuzeti odgovornost za mir i povjerenje među svim ljudima.
»Povjerenje« je za brata Rogera, utemeljitelja ove zajednice, bila ključna misao, te je počeo organizirati »hodočašće povjerenja na zemlji«. Njegova tragična smrt u kolovozu prošle godine, bila je velika kušnja za braću. Unatoč tomu, i ove je godine održan Europski susret mladih. Ali, on nam je svoje misli ostavio u »Nedovršenom pismu«, poruci koju je svaki hodočasnik po dolasku dobio, te bio pozvan dovršiti ga na neki svoj, osoban način.
OKO 50.000 SUDIONIKA: Dvadeset i osma postaja na tom »hodočašću povjerenja« bio je Milano, talijanski grad koji je nakon sedam godina ponovno ugostio mlade hodočasnike. Europski susret mladih trajao je od 28. prosinca prošle, do 1. siječnja ove godine. Oko 50.000 mladih iz cijele Europe, pa i s drugih kontinenata, među kojima oko 1500 hodočasnika iz SiCG, a u skupini koju je vodila s. Eleonora Merković, nas 129-ero bilo je sudionicima ove avanture gostoprimstva. 
Naše hodočašće započelo je u utorak 27. prosinca. Prije polaska, u franjevačkoj crkvi u Subotici blagoslovio nas je pater Marijan Kovačević, te smo se potom uputili na put dalek 1200 kilometara, na odredište gdje smo stigli sutradan u popodnevnim satima. Po dolasku smo smješteni u neke od oko 400 župa Milanske biskupije. Obitelji koje su nas ugostile, širom su nam otvorile vrata ne samo svojih domova, već i svojih srca. U znak dobrodošlice, zvona svih crkava Milana i okolice, zazvonila su 28. prosinca tijekom večernje molitve na Velesajmu (Fiera). Brat Alois, koji je naslijedio brata Rogera, svake se večeri tijekom molitve obraćao mladima. U četvrtak navečer, 29. prosinca na molitvi je nazočan bio i pomoćni biskup zagrebački Vlado Košić. Tada je objavljeno i da će domaćin 29. postaje hodočašća povjerenja biti, po prvi puta, glavni grad Hrvatske, Zagreb. Uvedene su još neke novine, tako će ove godine biti održan i susret mladih Azije u Calcutti (Indija). A sve u znaku, kako su naveli, »širenja« odnosno otvaranja ljudi jednih prema drugima.
PROGRAM: Program susreta bio je sadržan od, za mnoge »hodočasnike povjerenja«, već poznatih aktivnosti. Nakon jutarnje molitve u župama domaćina u malim skupinama vođeni su razgovori na temelju »Nedovršenog pisma« brata Rogera. Na Velesajmu, nakon večere i ručka slijedile su molitve koje su okupljale katoličke, pravoslavne i protestantske kršćane da, kroz molitvu, pjesmu i šutnju ostave svoje strahove iza sebe, otvore svoja srca i osjete zajedništvo s Bogom. One su bile dokaz da je unutarnji mir moguć te da se u njemu iznova pronalazi poticaj za dalje djelovanje. 
Staru godinu smo ispratili molitvenim bdijenjem, a u novu 2006. godinu zakoračili veselo, skupa sa svojim domaćinima u župama u kojima smo bili smješteni. Gostoprimstvo koje smo osjetili tijekom tih dana čisti je znak Evanđelja koje obnavlja našu vjeru u Boga.
Ovaj tjedan bio je čudesna prilika kako za domaćine, tako i za nas goste da bratski prihvatimo jedni druge, da izgradimo nova prijateljstva, da produbimo i ojačamo svoju vjeru, da razmijenimo svoja iskustva i da učimo jedni od drugih…
MILANO: Milano je glavni grad talijanske pokrajine Lombardije, »siva financijska prijestolnica« i nekadašnji industrijski grad, a danas sjedište talijanske burze, poslovnog, modnog te opernog svijeta. Odlikuje ga internacionalna sredina, u njemu živi više tisuća stranaca, ne samo iz Europe, već i iz Azije i Afrike. Poznat je i po sv. Ambroziju, značajnom milanskom biskupu iz 4. stoljeća. 
Milanska katedrala Duomo bila je u fazi renoviranja, te stoga nismo mogli u potpunosti uživati u njenom predivnom gotskom izgledu. Ali su zato Castello Sforzesco, Teatro alla Scala, Galleria Vittorio Emanuele II, i crkve S. Ambrogio i S. Maria delle Grazie neke od znamenitosti ovoga grada koje smo u pauzama imali prigodu posjetili.
Regionalni susret koji je okupljao mlade iz SiCG, Makedonije i Bosne i Hercegovine, održan je u crkvi Santa Maria delle Grazie, gdje smo se družili s bratom Richardom, a nakon čega je uslijedila sveta misa na hrvatskom, mađarskom i slovačkom jeziku.
RIM: »Svi putovi vode u Rim« – glasi stara izreka za veličanje ovoga grada, a koja je bila pozivom da se i naše hodočašće nastavi u tom smjeru. Vatikan, samostalna država na čijem je čelu papa Benedikt XVI. bila je naša sljedeća postaja. Tamo nas je dočekao student teologije Mirko Štefković, rodom iz Subotice s kojim smo skupa obišli četiri arhibazilike: baziliku sv. Ivana u Lateranu, baziliku sv. Marije Velike, baziliku sv. Pavla izvan zidina i baziliku svetog Petra. Ispod bazilike sv. Petra nalazi se između ostalih i grob nedavno preminulog pape Ivana Pavla II. Također nas je dojmila i crkva Svetog križa Jeruzalemskog, gdje se nalaze relikvije - dio križa i replika plašta čiji se original čuva u Torinu - vezanih za raspeće Isusa Krista. Pružila nam se prilika razgledati i ostalo povijesno i umjetničko blago ovoga grada – nezaobilazne fontane, te Foro Romano (Rimski forum) i Colosseo (Koloseum) iz antičkog doba. 
U povratku smo imali priliku na kratko posjetiti još dva talijanska grada – Firencu i Padovu, a putovanje je okončano 4. siječnja u ranim jutarnjim satima, kada smo stigli u Suboticu. 
S hodočašća smo ponijeli poruke nedovršenog pisma brata Rogera, kao zadaću koju bismo trebali dovršiti ovdje u svojim obiteljima, župama, na mjestima gdje radimo i učimo ili gdje se odmaramo, u svom svakidašnjem životu.                
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika