Razglednica s Lastova
Konačno razglednica i pozdrav s mora. Živjeli dobri prijatelji i njihov osjećaj za suvenire. Odavno mi se na štednjaku nije našla razglednica puna šaljivih, nježnih i slanih riječi s onim čuvenim: »Puno pozdrava od nas s mora«. Obožavam takve suvenire! Mada, hm, priznajem da je čudno što je putovala toliko, ali kako god bilo, evo je konačno kod nas, pravo s Lastova.
Priča o Lastovu je u naše živote ušla jako rano i onda iščezla do sad i zato zavrjeđuje jedno podsjećanje.
Svi gledamo isto nebo
Upravo na Lastovu ova tvrdnja kako je za nas sve isto nebo i kako svi gledamo isto nebo prestaje važiti. Nijedno nebo ne izgleda kao što izgleda noćno nebo iznad Lastova. I nije ovo neka bezvezna i otrcana tvrdnja, postoje i priznanja za najzvijezdanije nebo u Europi. A sad, kad ste mi možda povjerovali i prije nego odete rezervirati nekoliko nezaboravnih noći i dana na Lastovu, budite spremni upiti milijarde kapi Mliječne staze i zapitati se gdje su se skrivale sve te zvijezde do sada. More od dolje, more zvijezda od gore. Bolje ne može.
Za one koji ne znaju, Lastovo je otok ili bih mogla reći arhipelag koji se sastoji od 46 malih otoka, koji će vam pomutiti pogled još prilikom prilaska otoku. Borovi, hrastovi, pa maslinici, pa vinogradi. Ovdje sve buja i nevjerojatno kako to izgleda. Lastovo je najšumovitiji otok i šume obuhvaćaju 70 posto tla. Uz ovakvu vegetaciju ne čudi što je otok proglašen Parkom prirode. Površina otoka je 41 četvorni kilometar, dužina 10, a širina 6 kilometara. Njegov najviši vrh je Hum sa svojih 417 metara. Čitav ovaj raj je lociran 14 kilometara od Korčule prema jugu i vjerojatno je to glavna tajna zašto sve ne vrvi od turista na ovom otoku, što je odlično. Priznat ćete, spoznaja da vam trajektom treba pet i pol sati do otoka, malo golica novčanik. Bar meni. No, ne dovoljno da me spriječi, ali ako izračunate koji bi to trošak bio za peteročlanu obitelj i autombil, sve je jasno.
Meni je drago što otok nije komercijaliziran. Nema ležaljki, bar ne onih plastičnih, nego samo od iglica borova. Plaža koliko želite i svaka samo za vas. Ima mnogo plažica do kojih vode avanturistički putići i koje za nagradu imaju fantastične boje tirkiza. A kada obiđete sve plaže, uvale i uvalice, od kojih do nekih možete doći samo brodicom, spremite snage, jer Lastovo nudi mnogo aktivnosti. Izbornik osvaja podatak da na Lastovu postoji više od 200 kilometara duge pješačke staze koje redovito održavaju rendžeri. Za obilazak možete izabrati i bicikl, jer je mnogo obilježenih putova za biciklista, a dosta je i onih koji vode kroz šumu. Idealno za vrele ljetne dane. Kako na kopnu tako i pod vodom, pravi mali raj za ronioce. Popularne lokacije za ronjenje su: otočić Bijelac – podvodni prolaz kroz otok, otočić Tajan – podvodna špilja, te rt Struga sa zidovima gorgonija i do 80 m dubine. Kao i svuda, i na Lastovu su u ponudi razni izleti, sportski kampovi i lovni turizam, mada ovo posljednje nikad ne odobravam.
A popis što istražiti je podugačak. Prije svega, ja odmah jurim na svjetionik Sušac, svjetionik Struga i svjetionik Galat, a kad smo kod pogleda, tu je i Kašćel. Nije po nekim geografskim odrednicama nego po sjećanju i priči. A u priči stoji navedeno i natjecanje i nadmašivanje u dimnjacima. Ali to bolje da vam neki mještanin ispriča, samo ga pitajte za Lastovski furmar.
Često osvijestim koliko mi je žao što se nisam rodila u Hrvatskoj i onda, tješeći se i njegujući našu ljubav, kažem da sam privilegirana u smislu kad ti je nešto dalje možeš bolje sagledati njegove ljepote i uvidjeti njegovu pravu vrijednost. Jedino tako mogu podnijeti razdvojenost i ne tugovati nego veličati ljubav prema Hrvatskoj divnim zapisima o njoj.
Gorana Koporan